DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Cięcie krzewuszki – kiedy i jak prawidłowo przycinać?
pixabay.com/_Alicja_(CC0 Domena publiczna)

Cięcie krzewuszki – kiedy i jak prawidłowo przycinać?

20 kwietnia 2021
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Cięcie krzewuszki – charakterystyka rośliny

To dekoracyjny, rozłożysty krzew, który dorasta do wysokości około 2-3 metrów. Okres kwitnienia przypada na późną wiosnę oraz wczesne lato. Kwiaty mają dzwonkowaty kształt i najczęściej przybierają barwy w różowych odcieniach. Można też spotkać odmiany o czerwonych i białych kwiatach. Liście są zazwyczaj zielone, ale często spotyka się odmiany o różnobarwnych liściach. Są ozdobą krzewu w trakcie okresu wegetacyjnego.

Cięcie krzewuszki – uprawa i pielęgnacja rośliny

Najlepiej posadzić ją w słonecznym lub półcienistym miejscu. Podłoże powinno być próchnicze i żyzne, bogate w składniki mineralne . Bardzo nie lubi suszy, dlatego regularnie ją podlewamy, szczególnie podczas suchych i gorących okresów. Aby przyspieszyć jej wzrost, możemy ją dodatkowo odżywiać, używając odpowiednich nawozów. Niezwykle ważnym zabiegiem jest cięcie krzewuszki. Pomaga utrzymać roślinę w zwartym pokroju oraz wpływa na intensywność kwitnienia.

Formujące cięcie krzewuszki

Ten rodzaj cięcia wykonujemy, aby uformować prawidłowy pokrój rośliny, pobudzić krzewienie i zwiększyć obfitość kwitnienia. Pierwsze cięcie wykonujemy tuż po posadzeniu rośliny. Usuwamy wszystkie uszkodzone pędy, a resztę przycinamy mniej więcej do połowy długości. Dzięki temu na krzewie pojawi się więcej nowych, młodych pędów. Po przycięciu można wykonać zabieg ściółkowania i dodatkowo zasilić roślinę odpowiednim nawozem.

Po drugim roku od posadzenia zaczynamy regularnie przycinać wszystkie przekwitłe pędy. Najlepiej na około 1/3 długości . Zabieg najlepiej wykonać już po zakończeniu kwitnienia. Dotyczy to odmian, które kwitną przez okres wiosny i lata. Jeżeli jednak uprawiamy odmianę, która kwitnie dwa razy w ciągu roku, zabieg przycinania wykonujemy inaczej. Wycinamy jak najniżej wszystkie pędy, które mają uschnięte kwiaty, nie uszkadzając przy tym starszych, na których powstały już nowe pąki .

Odmładzające cięcie krzewuszki

To cięcie wykonujemy co 2-3 lata . Tuż po zakończeniu kwitnienia mocno skracamy wszystkie starsze pędy, na których jest najmniej kwiatów. Najlepiej do wysokości kilku centymetrów nad ziemią. Pędy tegoroczne przycinamy na wysokość 2-3 pąka. Dzięki temu prześwietlimy krzew i zwiększymy ogólny dostęp do światła. Znacznie poprawi to kondycję rośliny, a w kolejnych latach kwitnienie będzie zdecydowanie bardziej intensywne.

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy