Co zamiast detergentów? Ekologiczne sprzątanie w Twoim domu
Artykuł zewnętrzny
Chemiczne środki czyszczące są skuteczne w usuwaniu zabrudzeń, ale jednocześnie są drogie, niekorzystnie wpływają na środowisko i nasze zdrowie. Stosowanie detergentów ma więcej wad niż zalet, a wcale nie są niezbędne podczas sprzątania. Sprawdź, czym zastąpić silnie działającą chemię. Poznaj sekrety ekologicznego sprzątania.
Jakie środki myjące można zastąpić?
Obecnie w sklepach mamy szeroki wybór środków czyszczących, które przeznaczone są do każdej powierzchni i każdego typu zabrudzeń. W efekcie kupujemy te preparaty, wydając niepotrzebnie pieniądze i przy okazji szkodząc sobie i środowisku. Trzeba pamiętać, że większość detergentów zawiera silne substancje chemiczne , które mogą być niebezpieczne i toksyczne, a wraz ze ściekami trafiają do wód oraz gleby. Poza tym wywołują reakcje alergiczne, podrażniają skórę, oczy oraz drogi oddechowe . Szczególnie unikać ich powinny kobiety w ciąży, alergicy oraz dzieci. Warto też pamiętać, że chemiczne środki codziennego użytku mają działanie długofalowe . Wieloletnia styczność z preparatami do sprzątania może przyczynić się do rozwoju poważnych chorób .
Ze stosowania większości środków chemicznych możemy zrezygnować . Nie są one niezbędne do sprzątania i można je zastąpić ekologicznymi odpowiednikami. Wyjątkiem są środki czyszcząco-impregnujące , które nie tylko usuwają zabrudzenia, ale także tworzą powłokę zabezpieczającą na powierzchni, wydłużając jej żywotność. Poza tym jeżeli nie mamy doświadczenia i wiedzy na temat stosowania naturalnych zamienników, lepiej do wrażliwych powierzchni i elektroniki stosować płyny , które są przeznaczone do ich pielęgnacji. Unikniemy wówczas ryzyka uszkodzenia wskutek błędnego doboru preparatów.
Eko sprzątanie – od czego zacząć?
Rosnąca świadomość na temat szkodliwości detergentów sprawia, że coraz częściej decydujemy się na ekologiczne sprzątanie i rezygnację ze stosowania agresywnej chemii. Zmiany nie są jednak łatwe, jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do używania sklepowych płynów do sprzątania każdego pomieszczenia w domu. Wydaje nam się, że tylko z ich pomocą poradzimy sobie z zabrudzeniami i utrzymamy higienę oraz czystość.
W związku z tym, że żadna zmiana nie jest łatwa, także w tym przypadku najlepiej stopniowo zastępować detergenty ekologicznymi środkami . Warto także zastanowić się, czy rzeczywiście płyny są niezbędne, nawet te eko. Nie zawsze musimy szukać zamiennika preparatu myjącego. Czasami można zupełnie z niego zrezygnować i używać samej wody oraz ściereczki , np. w przypadku lekko zabrudzonych naczyń czy podczas ścierania kurzu z mebli. Tym bardziej, że na rynku są różnego rodzaju szmatki o doskonałych właściwościach czyszczących, np. z mikrofibry, które świetnie radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń bez chemii. Wystarczy kupić dobrej jakości ściereczkę, by całkowicie wyeliminować stosowanie płynów, np. do mycia okien. Takie rozwiązania dostępne są do różnych zastosowań.
Ekologiczne sprzątanie – domowe sposoby na świeżość i blask
Jeżeli musimy zastosować jakiś preparat do czyszczenia, warto sięgnąć po eko środki czyszczące, a najlepiej po substancje powszechnie dostępne i przyjazne dla zdrowia oraz środowiska . Są to: ocet, soda, sól kuchenna, boraks . Dzięki tym produktom wysprzątasz cały dom – skutecznie i niedrogo. Wszak nasze babcie radziły sobie z zabrudzeniami domowymi sposobami, bez stosowania całego arsenału chemicznych płynów. Naturalne substancje posiadają właściwości umożliwiające skuteczne czyszczenie.
Ocet spirytusowy zawiera kwasy, przez co ma szeroki zakres zastosowania. Służy do usuwania tłuszczu i kamienia oraz różnych plam (np. z krwi, soków, wina, rdzy). Sprawdzi się zatem zarówno do sprzątania kuchni, jak i łazienki oraz mycia okien. Poza tym ocet możemy stosować do prania jako preparat zmiękczający . Ma także właściwości dezynfekujące i powstrzymuje rozwój pleśni. Można także stosować ocet gospodarczy , który posiada takie same właściwości, jednak dzięki wyższemu stężeniu jest skuteczniejszy i bardziej wydajny.
Kolejnym produktem, który stanowi podstawę w ekologicznym sprzątaniu jest soda oczyszczona . Działanie wodorowęglanu sodu opiera się na właściwościach żrących i ściernych. Doskonale usuwa tłuste plamy, wybiela i niweluje brzydkie zapachy . Soda oczyszczona świetnie nadaje się do czyszczenia zlewu, piekarnika czy przypalonego garnka, a nawet do odplamiania dywanów. Przyda się także do udrażniania rur i odpływów.
Fot.: Odplamianie dywanów to jedna z wielu zalet sody oczyszczonej
Powszechnie stosowana sól kuchenna , czyli chlorek sodu, także ma doskonałe właściwości czyszczące i ścierne i może być używana podczas sprzątania. Znakomicie usuwa spaleniznę i wywabia plamy oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy . Sól jest niezastąpiona w sytuacjach awaryjnych. Dzięki właściwościom higroskopijnym wchłania płyny, co ma zastosowanie, np. gdy na obrus wyleje się czerwone wino.
Mniej popularnym produktem, ale również mającym szerokie zastosowanie w eko sprzątaniu jest boraks , który w przyrodzie występuje jako alkaliczna sól mineralna. Dostępny jest w aptekach lub sklepach ze sprzętem do spawania. Boraks ma właściwości wybielające i zmiękczające wodę, a także wykazuje działanie dezynfekujące . Może być także stosowany do usuwania plam.
Warto zaznaczyć, że chociaż boraks jest substancją naturalną, to jest toksyczny (nie w takim stopniu jak środki chemiczne). Dlatego należy zachować ostrożność, a zwłaszcza, jeżeli w pobliżu znajdują się dzieci lub zwierzęta domowe. Pamiętajmy także o stosowaniu gumowych rękawic, aby nie podrażniać skóry. Najlepiej także unikać wdychania oparów, a po sprzątaniu warto wywietrzyć pomieszczenia.
Z wymienionych wyżej składników przygotowuje się ekologiczne środki czyszczące. W Internecie można znaleźć mnóstwo receptur na domowe płyny myjące. Trzeba jednak pamiętać, że dowolne łączenie tych produktów może skończyć się niekontrolowaną reakcją chemiczną lub powstaniem preparatu, który nie ma właściwości czyszczących. Przykładowo, powszechnie miesza się ocet i sodę. Tymczasem taki roztwór gorzej usuwa zabrudzenia niż każdy ze składników oddzielnie.
Czyszczenie parowe – higiena i oszczędność
Domowe środki są skuteczne w usuwaniu zabrudzeń, ale też czasochłonne. Nie wystarczy nałożyć papkę z sody, aby tłuszcz zniknął. Trzeba szorować. Poza tym pamiętajmy, że niewłaściwe dobranie substancji do czyszczonej powierzchni może spowodować zniszczenie, np. marmury i kamień naturalny są wrażliwe na kwasy, zatem do ich mycia nie używa się octu. Sporna jest także kwestia działania dezynfekującego. Co prawda mówi się, że produkty te mają takie właściwości, ale skuteczność zależy od wielu czynników, np. stężenia czy czasu reakcji. Bezpieczniej jest przyjąć, że w zwykłym użytkowaniu ocet czy boraks usuną tylko nieznaczną część drobnoustrojów.
Doskonałą alternatywą, zarówno dla środków chemicznych, jak i ekologicznych, jest czyszczenie parowe . Gorąca para wodna pod ciśnieniem to najbardziej naturalny „preparat” o niezwykłych właściwościach czyszczących, zapewniających higienę i odświeżających . Nie tylko usuwa wiele uporczywych zabrudzeń i osadów, ale też eliminuje niebezpieczne drobnoustroje. Ponadto likwiduje nieprzyjemne zapachy. Przy tym wszystkim gorąca para wodna jest całkowicie bezpieczna dla czyszczonych powierzchni i naszego zdrowia . Jedynym zagrożeniem jest ryzyko poparzenia.
Wyjątkowo skuteczne i efektywne mycie parowe jest możliwe dzięki zastosowaniu parownicy. Warto jednak pamiętać, że tylko wysokiej jakości urządzenia gwarantują doskonałe rezultaty czyszczenia i usuwania patogenów – bakterii i wirusów. Myjki parowe Kärcher to niezawodne urządzenia wielofunkcyjne, które szybko, wydajnie i bez wysiłku usuwają zabrudzenia z różnych powierzchni w całym domu.
Fot.: Zalety parownic
Parownice Kärcher generują gorącą parę wodną pod ciśnieniem , przez co jej cząsteczki dogłębnie penetrują nawet mikroszczeliny , których wyczyszczenie w tradycyjny sposób jest niemożliwe. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia pod wpływem temperatury i silnego uderzenia pary łatwo się odspajają. Co ważne, myjki parowe Kärcher wytwarzają parę wodną o niskim stopniu wilgotności , przez co powierzchnie nie są przemoczone i szybko schną.
Olbrzymią zaletą parownic Kärcher jest działanie bakterio i wirusobójcze potwierdzone certyfikatami i testami laboratoryjnymi . Używając myjki w prawidłowy sposób, mamy gwarancję, że pozbędziemy się do 99,999%* wirusów otoczkowych, takich jak koronawirusy lub wirusy grypy, a także 99,99%** bakterii powszechnie występujących w domu. Parownice zapewniają higieniczną czystość.
Fot.: Para wodna jest całkowicie bezpieczna dla tapicerki; głęboko odświeża i dezynfekuje, usuwa przykre zapachy
Co ważne, czyszczenie parowe jest całkowicie bezpieczne dla alergików i małych dzieci . Kondensat pary nie pozostawia na czyszczonej powierzchni żadnych potencjalnie alergizujących resztek. Poza tym para wodna wiąże cząsteczki kurzu, przez co pył nie rozprzestrzenia się w powietrzu podczas sprzątania.
Parownice Kärcher to najskuteczniejsze urządzenia do ekologicznego sprzątania różnych powierzchni w całym domu. Zachwycają szerokim wachlarzem zastosowań – nie tylko czyszczą i dezynfekują, ale także odświeżają, wygładzają tkaniny i można po doposażeniu w żelazko parowe wyższych modeli także prasować z ich pomocą. Ponadto zakres ich możliwości można rozszerzyć dzięki specjalnym końcówkom i dyszom.
Poznaj pełną ofertę, sprawdź ceny i dostępność parownic Kärcher >>>
Para wodna pod ciśnieniem – najbardziej eko środek czystości?
Czyszczenie parowe jest uznawane za najbardziej naturalną i ekologiczną metodę sprzątania . Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim mycie parowe wymaga wykorzystania tylko niewielkiej ilości wody. Parownice Kärcher z 1 l wody generują aż 1700 l pary, co jest wystarczające do wyczyszczenia powierzchni 60 m². Przekłada się to na mniejsze zużycie wody aż do 80% w porównaniu do metod tradycyjnych.
Wykorzystanie samej wody do sprzątania, w dodatku w niewielkiej ilości, ma też inne zalety:
-
brak opakowań foliowych i plastikowych
-
brak śladu węglowego
-
brak konieczności transportu, magazynowania i przechowywania
-
do ścieków nie trafiają substancje chemiczne.
Podsumowując, mycie parowe za pomocą parownicy to szereg korzyści dla środowiska, naszego zdrowia, a nawet portfela. Czyszcząca moc pary wodnej doskonale i szybko usuwa brud bez szorowania, przez co oszczędzamy czas i wysiłek. Jedno urządzenie do wielu zastosowań zajmuje mniej miejsca przy przechowywaniu. Wyeliminowanie detergentów jest korzystne dla nas, planety, mocy przerobowych oczyszczalni, a także przynosi realne oszczędności finansowe.
* Testy wykazały, że przy czyszczeniu punktowym parownicą Kärcher przez 30 sekund, przy maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią, można usunąć 99,999% wirusów otoczkowych, takich jak koronawirus lub wirus grypy (z wyłączeniem wirusa zapalenia wątroby typu B), na gładkich i twardych powierzchniach domowych (testowane drobnoustroje: zmodyfikowany wirus krowianki Ankara).
** Dokładne czyszczenie parownicą Kärcher pozwala wyeliminować 99,99% bakterii powszechnie występujących w domu na gładkich i twardych powierzchniach domowych, przy prędkości czyszczenia wynoszącej 30 cm/s i maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią (testowane drobnoustroje: Enterococcus hirae).
Źródła:
https://www.dom.pl/jak-sprzatac-bez-detergentow-i-cieszyc-sie-czystoscia-w-domu.html
https://www.mjakmama24.pl/dom/porzadki/sprzatanie-bez-detergentow-jak-robic-porzadki-w-stylu-eko-aa-bQth-Lj17-e2EY.html
https://www.giwk.pl/files/217/153/206/detoksowy_poradnik.pdf
https://regiodom.pl/ekologiczne-sprzatanie-mieszkania-jakich-srodkow-do-sprzatania-uzywac/ar/c9-15519851
https://allegro.pl/artykul/toksyczne-chemikalia-w-twoim-domu-i-czym-je-zastapic-rKAoLzqjwCO
https://www.castorama.pl/ekologiczne-srodki-do-sprzatania-domu-ins-95984.html
https://naturalniezdrowe.pl/blog/127_Boraks-wlasciwosci-i-zastosowanie
http://mamachemik.pl/nie-lacz-sody-oczyszczonej-z-octem
Anthea Turner, Perfekcyjna pani domu, Warszawa 2008