Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Dlaczego ogórki wychodzą mętne i gazowane? Wszystko przez 1 błąd
Adam Moskal
Adam Moskal 24.09.2024 15:29

Dlaczego ogórki wychodzą mętne i gazowane? Wszystko przez 1 błąd

ogórki kiszone
Fot. Canva

Kiszenie ogórków nie zawsze wychodzi tak, jak byśmy tego chcieli. Jednym z częstych problemów, z którymi spotykają się domowi kucharze, są mętne ogórki oraz pojawiający się gaz w słoikach. Znam kilka przyczyn tego zjawiska oraz domowe sposoby, jak uniknąć takich problemów.

Dlaczego ogórki są mętne?

Mętna woda w kiszonych ogórkach nie zawsze oznacza, że coś poszło nie tak. Mętność jest naturalnym efektem fermentacji, która zachodzi podczas kiszenia. W procesie tym powstają bakterie kwasu mlekowego, które przekształcają cukry w kwas mlekowy. To właśnie te bakterie mogą powodować mętność. Jeśli jednak mętność jest nadmierna i towarzyszą jej inne niepokojące objawy, takie jak nieprzyjemny zapach, problem może leżeć w jakości składników.

ogórki kiszone
Fot. Canva/ogórki kiszone
Babcia zdradziła mi, jak zimuje pelargonie. Wiosną jej kwiaty są nie do poznania

Przyczyny gazowania ogórków

Jednym z powodów, dla których ogórki kiszone stają się gazowane, jest nieodpowiednie zamknięcie słoików lub zbyt krótki czas fermentacji. Podczas kiszenia dochodzi do wytwarzania się gazu, który, jeśli nie ma gdzie ujść, kumuluje się w słoiku, co może prowadzić do jego nadmiernego napęcznienia. Aby temu zapobiec, warto sprawdzać słoiki i lekko poluzować wieczko w pierwszych dniach fermentacji, pozwalając gazom się uwolnić​.

Jak uniknąć mętności i gazowania?

Wybór odpowiednich ogórków — najlepiej wybierać młode, twarde i świeże ogórki. Jeśli ogórki są zbyt dojrzałe, mogą szybko się rozpaść i spowodować mętność.

Dokładne wyparzenie słoików i zakrętek przed kiszeniem jest kluczowe, aby zapobiec rozwojowi niepożądanych bakterii, które mogą powodować gazy i psucie się ogórków​. Stosowanie odpowiedniej ilości soli to klucz do udanych kiszonek. Zaleca się używanie soli kamiennej bez dodatków. Woda powinna być przegotowana i ostudzona, co zapobiega powstawaniu osadu na dnie słoików​.
 

ogórki kiszone
Fot. Canva/ogórki kiszone