DomekIOgrodek.pl > Oświetlenie > Czy lampy solne są zdrowe? Wyjaśniamy raz na zawsze
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 14.02.2023 13:20

Czy lampy solne są zdrowe? Wyjaśniamy raz na zawsze

Czy lampy solne są zdrowe? Wyjaśniamy raz na zawsze
canva/pixelshot

Lampy solne wykazują bardzo pozytywny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Jony ujemne, które uwalniane są z lampy, przyczyniają się między innymi do oczyszczenia powietrza, zwiększenia ilości tlenu i poprawy jakości snu.

Lampa solna to nic innego, jak bryłka soli, w środku której została umieszczona żarówka. Sól pod wpływem wysokiej temperatury z żarówki uwalnia jony ujemne. W jaki sposób lampa wpływa na nasz organizm?

Lampy solne wracają do łask. Są coraz bardziej popularne i ogólnodostępne. W zależności od rozmiaru i wagi bryłki soli, cena lamp waha się od 30-40 zł aż do kilkuset. Lampy wykonane są głównie z bryłek soli himalajskiej i pakistańskiej.

Jak działa lampa solna?

Emisja jonów ujemnych z lampy solnej wykazuje bardzo pozytywny wpływ na cały organizm. Wpływa na ogólną poprawę samopoczucia, wzmacnia koncentrację, a także ułatwia zasypianie. Lampy solne pomagają oczyścić powietrze z kurzu, alergenów, a nawet z cząstek grzybów i pleśni.

Są więc szczególnie polecane osobom cierpiącym na alergie. Komputery, telefony, telewizory i inny sprzęt RTV wytwarzają jony dodatnie, które wpływają negatywnie na koncentrację i jakość snu. Lampy solne niwelują negatywne działanie elektroniki, ponieważ jony ujemne przyciągają jony dodatnie jak magnes. Jony ujemne przyczyniają się również do zwiększenia poziomu tlenu w pomieszczeniu.

Jaką lampę solną wybrać?

Kupując lampę solną, zwróć uwagę na żarówkę, która znajduje się w wydrążonej bryłce. Lampa powinna mieć zwykłą żarówkę, nie żarówkę lampę LED.

Lampa LED nie jest w stanie nagrzać się do tak wysokiej temperatury, jak zwykła żarówka. Lampa solna z lampą ledową nie będzie skuteczna, ponieważ nie dojdzie do uwolnienia się jonów ujemnych.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

Polecane