DomekIOgrodek.pl
Garnki

unsplash.com/Dane Deaner (CC0 Domena publiczna)

Sprawdzone sposoby na czyszczenie przypalonych garnków

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Wydaje Ci się, że Twój przypalony garnek jest nie do wyczyszczenia? Sprawdź nasze sprawdzone sposoby na pozbycie się przypaleń!

Większość zabrudzeń na naszych naczyniach da się usunąć dzięki ciepłej wodzie i płynowi do naczyń. Sprawa jednak komplikuje się, gdy dojdzie do przypalenia garnka lub mocniejszych zabrudzeń. Dowiedz się, jak domowymi sposobami wyczyścić nawet najbardziej zabrudzone naczynie.

Czyszczenie garnków za pomocą środków spożywczych

Najprostszym sposobem jest po prostu użycie wrzątku z odrobiną płynu do naczyń – najlepsze efekty daje odstawienie garnka na całą noc. Rano wystarczy wylać wodę i wyszorować powierzchnię. Warto również zastosować mieszankę sody oczyszczonej (ok. 2 łyżki) i ciepłej wody. Wyszoruj garnek powstałym roztworem, a następnie wypłucz go ciepłą wodą. Kolejnym, nieco zaskakującym sposobem, jest wykorzystanie keczupu – sprawdzi się szczególnie w przypadku garnków miedzianych. Drobną warstwą natrzyj ścianki naczynia, po czym pozostaw na ok. 30 minut. Keczup ułatwi namoczenie i oderwanie zabrudzeń od spodu i ścianek. Po upływie pół godziny po prostu umyj garnek w zmywarce lub ręcznie.

Inne ciekawe sposoby na wyczyszczenie garnków

Jako domowy zmywak możemy wykorzystać związane ze sobą dwie pary czystych rajstop. Jeśli posiadasz zmiękczacz do prania, wykorzystaj go także do czyszczenia przypaleń, dodając jego niewielką ilość do garnka i zostawiając na godzinę. Z kolei doskonałym pomysłem na domywanie garnków emaliowanych jest dorzucenie do nich dwóch tabletek do zmywarki i zalanie wodą. Gdy  tabletki przestaną musować, po czym wypłucz garnek za pomocą zimnej wody. Sposobem, który zdecydowanie ułatwi czyszczenie wszystkimi powyższymi sposobami, jest wsadzenie przypalonego garnka do zamrażarki – spalone resztki jedzenia po zamrożeniu będą znacznie łatwiejsze do usunięcia.

Źródło: ladnydom.pl

Podobne artykuły

Mała kuchnia

Wnętrza

Jak sprytnie urządzić małą kuchnię w bloku?

Czytaj więcej >
Przedpokój

Wnętrza

Meble do przedpokoju – na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej >
Sprzęt kuchenny

Wnętrza

Wybieramy meble i AGD do kuchni

Czytaj więcej >
Pluskwy często gromadzą się w materacach.

Wnętrza

Sprawdzone sposoby na pozbycie się pluskiew z mieszkania

Czytaj więcej >
Pralka w kuchni czy w łazience?

Wnętrza

Pralka w łazience czy w kuchni?

Czytaj więcej >
Jaki prysznic wybrać?

Wnętrza

Jaki prysznic do łazienki?

Czytaj więcej >