Garnki
unsplash.com/Dane Deaner (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 20 Listopada 2020

Sprawdzone sposoby na czyszczenie przypalonych garnków

Wydaje Ci się, że Twój przypalony garnek jest nie do wyczyszczenia? Sprawdź nasze sprawdzone sposoby na pozbycie się przypaleń!

Większość zabrudzeń na naszych naczyniach da się usunąć dzięki ciepłej wodzie i płynowi do naczyń. Sprawa jednak komplikuje się, gdy dojdzie do przypalenia garnka lub mocniejszych zabrudzeń. Dowiedz się, jak domowymi sposobami wyczyścić nawet najbardziej zabrudzone naczynie.

Czyszczenie garnków za pomocą środków spożywczych

Najprostszym sposobem jest po prostu użycie wrzątku z odrobiną płynu do naczyń – najlepsze efekty daje odstawienie garnka na całą noc. Rano wystarczy wylać wodę i wyszorować powierzchnię. Warto również zastosować mieszankę sody oczyszczonej (ok. 2 łyżki) i ciepłej wody. Wyszoruj garnek powstałym roztworem, a następnie wypłucz go ciepłą wodą. Kolejnym, nieco zaskakującym sposobem, jest wykorzystanie keczupu – sprawdzi się szczególnie w przypadku garnków miedzianych. Drobną warstwą natrzyj ścianki naczynia, po czym pozostaw na ok. 30 minut. Keczup ułatwi namoczenie i oderwanie zabrudzeń od spodu i ścianek. Po upływie pół godziny po prostu umyj garnek w zmywarce lub ręcznie.

Inne ciekawe sposoby na wyczyszczenie garnków

Jako domowy zmywak możemy wykorzystać związane ze sobą dwie pary czystych rajstop. Jeśli posiadasz zmiękczacz do prania, wykorzystaj go także do czyszczenia przypaleń, dodając jego niewielką ilość do garnka i zostawiając na godzinę. Z kolei doskonałym pomysłem na domywanie garnków emaliowanych jest dorzucenie do nich dwóch tabletek do zmywarki i zalanie wodą. Gdy tabletki przestaną musować, po czym wypłucz garnek za pomocą zimnej wody. Sposobem, który zdecydowanie ułatwi czyszczenie wszystkimi powyższymi sposobami, jest wsadzenie przypalonego garnka do zamrażarki – spalone resztki jedzenia po zamrożeniu będą znacznie łatwiejsze do usunięcia.

Źródło: ladnydom.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News