Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Czyszczenie

Czyszczenie

Czyszczenie – podstawowe informacje

Czyszczenie to proces podejmowany przez człowieka, polegający na usuwaniu źródeł i rezultatów zanieczyszczeń, zabrudzeń, plam czy kurzu. Zasadniczo poddać czyszczeniu można każdy przedmiot, roślinę, zwierzę, a nawet człowieka. 

W związku ze swoją powszechnością i nieodzownością, praktyki związane z czystością (czyszczenie sprzętu, sprzątanie mieszkania, etc.) uzyskały status czegoś na wzór popularnej specjalizacji, w ramach której zarówno eksperci jak i codzienni użytkownicy danych sprzętów i obiektów, wymieniają się spostrzeżeniami czy poradami.

Czyszczenie sprzętu AGD – praktyczne porady

Zachowanie higieny wokół siebie jest zasadniczo kwestią naturalną i podejmowaną przez wszystkich, niezależnie od płci, wieku czy statusu materialnego. Mogłoby się więc wydawać, że czyszczenie piekarnika, czyszczenie pralki, czy sprzątanie w jakimkolwiek innym wymiarze, nie powinno nikomu sprawić większych trudności. Niemniej, wszyscy chcemy, żeby nasza praca była jak najtrwalsza i najefektywniejsza, a gąbka i woda nie zawsze będą dla tego celu wystarczające. To właśnie dlatego wzajemnie wymieniamy się doświadczeniami i domowymi trikami.

Czyszczenie sprzętu AGD może stanowić idealny przykład na potwierdzenie powyższych słów. Jeżeli zastanawiasz się jak wyczyścić pralkę, to na pewno spotkałeś się już po prostu z możliwością zakupienia specjalistycznych środków, dedykowanych dla tego celu. 

Niemniej, czyszczenie pralki może przybrać nieco bardziej domowy i ekologiczny wymiar. Zamiast stosowania sklepowych detergentów, możesz przygotować środek czyszczący samodzielnie. Wystarczy zmieszać ok 70 gramów sody oczyszczonej z kwaskiem cytrynowym i octem, wsypać do podajnika na proszek do prania i ustawić program na pusty cykl prania w wysokiej temperaturze.

Podobnie ma się sprawa w sytuacji, w której zastanawiasz się jak wyczyścić piekarnik. Najlepszym z domowych sposobów będzie zmieszanie octu i wody w równych proporcjach. Rzeczoną mieszankę po aplikacji powinniśmy pozostawić w piekarniku na kilka – kilkanaście minut. Dzięki temu łatwiej usuniemy brud, szybom piekarnika zapewniając połysk zamiast smug. Tego rodzaju preparat warto stosować także przy czyszczeniu okien.

Czyszczenie komputera i sprzętu RTV

W przypadku czyszczenia sprzętu RTV, czyli na przykład komputera lub telewizora, zaleca się zachowanie większej ostrożności. Zwykle w przypadku ekranów LED będziemy musieli posłużyć się wyłącznie ściereczkami z mikrofibry, ewentualnie delikatnie je nawilżając. Możemy stosować także specjalne pianki czyszczące, polecane przez producentów.

W przypadku ekranu komputera będzie podobnie, jednak komputer należy od czasu do czasu czyścić również wewnątrz. Trzeba tu jednak uważać, by przez nadgorliwość nie uszkodzić wrażliwych komponentów. Dobrze w tym celu sprawdzi się sprężone powietrze, które pomoże w usunięciu kurzu z wewnątrz obudowy – przede wszystkim ten osadzony na wentylatorach.

Pokaż więcej

Przecieranie mebli
23.05.2024 13:51 Nie wyrzucam, zalewam octem i przecieram meble. Kurz nie ma szans

Kurz to utrapienie w każdym domu. Nie ważne, jak często robimy porządki, na meblach wciąż osadza się nieestetyczny nalot. Jak sobie z tym poradzić?Nie da się całkowicie wyeliminować problemu kurzu, który unosi się w powietrzu. Można jednak sprawić, by nie osadzał się na powierzchni mebli i nie tworzył tam grubej, szpecącej warstwy.

Czyszczenie pralki
22.05.2024 16:05 Żadna chemia ani ocet. Tak pralkę czyści moja babcia, bęben lśni, jak lustro

Dla wielu z nas czyszczenie pralki to czysta abstrakcja. Często nie wiemy, jak powinniśmy się do tego zabrać, a jednak mamy świadomość, że usunięcie kamienia z urządzenia znacząco przedłuży jego żywotność.Z pomocą przychodzi zarówno sklepowa chemia, jak i domowe sposoby, aczkolwiek jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę. Praktykuje go moja babcia, dzięki czemu bęben jej pralki lśni jak lustro.

Czyszczenie okapu
16.05.2024 15:38 Rozsyp i przykryj ręcznikiem. Okap wyczyścisz bez szorowania

Okap to zdecydowanie najmniej wdzięczne do czyszczenia kuchenne urządzenie. Wielu z nas czyści je tylko z zewnątrz, zapominając o tym, że przez tygodnie wciągania pary z gotowanych przez nas potraw, wnętrze urządzenia też wymaga konserwacji.Czy wiecie, jak wyczyścić okap? Dzięki naszym patentom pozbędziecie się z niego nawet wyjątkowo tłustych i trudnych do usunięcia plam. Spokojnie, nawet gdy nie czyściliście go przez tygodnie, razem damy sobie z tym radę.

Śmietnik
13.05.2024 13:48 Od lat wkładam karton do kosza na śmieci. Gdy dowiesz się dlaczego, też zaczniesz

Wyrzucanie śmieci z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Już samo miejsce, w którym trzymamy w domu kosze na śmieci, raczej nie wzbudza pozytywnych skojarzeń. Warto to zmienić.Pojemnik na odpady nie musi nieestetycznie wyglądać i brzydko pachnieć. Wystarczy tylko zastosować sprawdzone, skuteczne triki, które sprawią, że “obsługa” śmietnika w domu stanie się mniej uciążliwa.

Kratka wentylacyjna
13.05.2024 12:25 Kratkę wentylacyjną trzeba myć przynajmniej raz w miesiącu. Tak ja to robię

Sprzątając w domu, nie zawsze pamiętamy o wszystkich zakamarkach. Przestrzeń za kanapą, okap kuchenny czy tylny panel lodówki to nie jedyne miejsca, które mogą umknąć naszej uwadze.Często zapominamy o czyszczeniu kratki wentylacyjnej, a to poważny błąd. Usunięcie brudu z tego miejsca to kwestia nie tylko estetyki, ale też zdrowia. Dlaczego?

zatkany odpływ.
10.05.2024 16:18 Wrzuć je do brodzika. Nie będzie potrzebny hydraulik

Każdemu z nas chociaż raz przydarzyła się przykra sytuacja z zatkanym odpływem. Wystarczy zapomnieć o jego regularnym czyszczeniu, aby nabawić się kłopotów.Czy wiecie, jak odetkać odpływ? Nie każda awaria musi oznaczać telefonowanie do hydraulika. Z pomocą przychodzą domowe sposoby, które w mig poradzą sobie z niejednym zatorem.

Kurz
09.05.2024 14:04 Najlepszy środek na kurz. Wystarczy woda i 2 składniki

Kurz to zmora w każdym domu. Brzydko wygląda, szkodzi zdrowiu i wraca jak bumerang. Nieważne, jak często będziemy go ścierać, wkrótce powierzchnia mebli znowu pokryje się nieestetycznym pyłem.Chociaż nie ma jednej skutecznej metody na całkowite wyeliminowanie kurzu z naszego otoczenia, możemy znacząco zmniejszyć jego ilość i przeciwdziałać jego osadzaniu się na meblach. Jak to zrobić?

Czyszczenie kranu
08.05.2024 16:26 Używam zamiast octu. Armatura łazienkowa lśni jak nowa

Jeśli macie w łazience błyszczącą armaturę, pewnie nie raz zadawaliście sobie pytanie, czym ją wyczyścić. Nawet kilka pozostawionych na nich kropel wody w mig tworzy mało estetyczny nalot.Oczywiście do tego celu możemy użyć specjalistycznych środków, ale nie ukrywajmy – są one drogie. Zamiast tego, zastanówmy się, jak wyczyścić baterie w łazience domowymi sposobami.

Mycie podłogi
07.05.2024 16:36 Genialny sposób na wyczyszczenie podłogi

Kto powiedział, że aby cieszyć się idealnie czystą podłogą, należy korzystać z drogich, specjalistycznych preparatów? Jeśli znacie niektóre domowe rozwiązania, wyczyścicie każdą podłogę bez trudu za grosze.Kluczem jest odpowiednie wykorzystanie domowych składników, które nie zawierają szkodliwej chemii. Jeśli zapoznacie się z naszymi poradami, Wasze problemy z utrzymaniem porządku w mieszkaniu znikną, jak ręką odjął.

Czyszczenie piekarnika
06.05.2024 08:36 Czyszczenie piekarnika bez szorowania. Wystarczy produkt z kuchni

Czy to nie ciekawe, że każdy z nas wie, jak go używać, a niewielu wie, jak poprawnie doprowadzić go do czystości? Niestety, ale z pytaniem: „Jak wyczyścić piekarnik?” spotyka się wielu z nas i wiecie co? Znamy na nie odpowiedź.Z pomocą przychodzą domowe środki, które z łatwością doczyszczą nawet wielotygodniowy, przyschnięty brud. Dzięki nim żadna plama nie będzie miała szans.

Przypalony garnek
01.05.2024 08:02 Połącz 2 składniki. Szybko wyczyścisz przypalony garnek

Komu z nas chociaż raz nie zdarzyło się przypalić garnka w kuchni? Teoretycznie nic złego się nie stało, ale czy próbowaliście go wyczyścić? Wiele osób uważa, że graniczy to niemalże z cudem.Tymczasem na przypalony garnek wystarczy pasta z dwóch składników, która usunie nawet największe przypalenie. Gwarantujemy, że nie będziecie mogli uwierzyć w jej skuteczność.

czyszczenie fug
30.04.2024 16:42 Połącz w proporcji 1:1. Szybko wyczyścisz fugi w łazience

Czyszczenie fug w łazience z pewnością nie należy do łatwych. Niestety, bez tego trudno nazwać tę przestrzeń czystą. Brudne fugi wielu z nas kojarzą się z zaniedbanym pomieszczeniem, a niestety to właśnie one są podatne na liczne przebarwienia.Jeśli nie wiecie, jak wyczyścić fugi, z pewnością zainteresuje was patent, który dla was przygotowaliśmy. Wystarczy połączyć ze sobą trzy składniki, a brudne fugi pozostaną tylko przykrym wspomnieniem

Pralka
23.04.2024 14:06 Biegnij sprawdzić czy twoja pralka ma taki haczyk. Jest kluczowy

Pralka to nieodzowne wyposażenie każdego domu. Dzięki niej utrzymujemy w czystości naszą odzież i tekstylia – ręczniki, obrusy, a nawet buty. Nie zawsze jednak mamy świadomość, że należy zadbać także o czystość samej pralki.Nie chodzi tu jednak o zwykłe przecieranie kurzy, ale o jedną ważną czynność, która może znacznie przedłużyć żywotność pralki. Pomoże w tym sprawdzony patent, o którym poinformowała Tiktokerka.

Czajnik
18.04.2024 17:01 Bije ocet na głowę, kamień nie ma z nim szans. Czajnik będzie jak nowy

Osadzanie się kamienia w czajniku to naturalny proces, któremu nie da się co prawda zapobiec, ale można sobie szybko poradzić z jego skutkami. Wystarczy zastosować jeden skuteczny trik.Zakamieniony czajnik nie wygląda estetycznie i z pewnością nie poprawia smaku przygotowywanej kawy czy herbaty. Jak szybko pozbyć się osadu z dna czajnika?

Czyszczenie piekarnika
17.04.2024 13:36 Niemal nikt nie zna tego patentu z piekarnikiem. Domownicy będą zdumieni

Czyszczenie piekarnika zdecydowanie nie jest jedną z najbardziej przyjemnych czynności w domu. Przypalony tłuszcz, zaschnięty brud i mało wdzięczna do czyszczenia przestrzeń sprawia, że wielu z nas odkłada tę czynność w czasie tak długo, jak tylko można.Tymczasem istnieją dwa skuteczne sposoby na czyszczenie piekarnika, dzięki czemu wyczyścicie swój sprzęt kuchenny z łatwością.

czyszczenie dywanu
15.04.2024 16:42 Nałóż na dywan i odkurz. Tak usuniesz nawet zaschniętą plamę

Błoto, trawa, rozlana zupa lub kawa? Zwykle tego typu plamy są trudne do usunięcia. Nawet, jeśli od razu zaczniemy je sprzątać, zwykle zostają nieestetyczne ślady. Jest jednak na to prosty sposób.Jak usunąć plamy z dywanu? Zapomnij o chemii i przestań przepłacać. Równie skuteczny środek przygotujesz z dwóch produktów, które z pewnością masz w domu. Po odkurzeniu dywan będzie jak nowy.

Czyszczenie palników
14.04.2024 12:09 Przypalone palniki będą błyszczeć czystością. Ten trik jest hitem

Każdemu z nas podczas gotowania, zdarzyła się pozornie niegroźna wpadka, w postaci zabrudzenia palnika. Trochę niezbyt przyjemnego zapachu, nutka irytacji z racji zmarnowanej części sosu i można wracać do gotowania, czyż nie?Zabrudzenie kuchenki to jednak dopiero początek problemu – palniki te trzeba przecież wyczyścić. Jeśli kiedykolwiek mieliście problem podczas czyszczenia palników, wiecie, jak uporczywym brudem potrafi być przypalony tłuszcz. Specjalnie dla was przygotowaliśmy trik, który rozwiąże tę kuchenną zmorę raz na zawsze.

szczotka obrotowa
06.04.2024 20:20 Kiedyś był w prawie każdym domu. Pamiętasz jak się nazywa?

Mimo że w tym momencie mamy dostęp do nowoczesnych i niezwykle wygodnych urządzeń, sprzęty PRL-u w dalszym ciągu wspominamy z ogromnym sentymentem. Być może dlatego, że działały przez wiele lat lub też z tego względu, że czasy były zupełnie inne.Każdy z nas doskonale pamięta pierwsze zakupy w Pewexie, telegramy, kryształy, czy szklanki w koszyczkach. Ten sprzęt był kiedyś w niemal każdym domu. Doczekał się nie tylko jednej nazwy.

ścieranie mydła na tarce
06.04.2024 17:20 Zrób mydlane wiórki i zmieszaj z cukrem. Mieszanka nie ma sobie równych

Jak doczyścić przypalony garnek? Większość z nas moczy go przez wiele godzin i szoruje druciakiem. Nie jest to dobre rozwiązanie. W ten sposób naruszamy jego powłokę. Ocet i soda oczyszczona są dobrym połączeniem, ale i tutaj doprowadzenie garnka do dobrego stanu trwa dłuższy czas.Z pomocą przyjdą nam jednak mydlane wiórki i cukier. Ta mieszanka działa jak najlepszy druciak, jednak nie niszczy garnka. Dzięki tej metodzie doczyścisz go w dosłownie kilkanaście minut, bez zbędnego namaczania.

pranie
06.04.2024 14:50 Wlewam do pralki i nastawiam pranie na 90 stopni. Po 2 godzinach błyszczy z czystości

Jak wyczyścić pralkę szybko i skutecznie? Zapomnij o drogich odkamieniaczach, preparatach dedykowanych do urządzenia i szorowaniu uszczelek. Pokażę ci, jak pozbyć się osadu i kamienia z urządzenia bez wydawania pieniędzy.Pralkę czyszczę wyłącznie w ten sposób i moje urządzenie działa tak, jak zaraz po zakupie. Wystarczy wykorzystać produkt, który z pewnością masz w swojej kuchni. 

brudne blachy do pieczenia
21.03.2024 17:22 Zapomnij o szorowaniu. Tak doczyścisz blachy i piekarnik

Jak wyczyścić piekarnik i blachy za jednym razem? To prostsze, niż myślisz. Nie potrzebujesz ani agresywnej chemii, ani szorowania. Urządzenie doczyścisz w kilkanaście minut i to tylko dzięki produktowi, który masz w domu.Przyprawa ta ma o wiele więcej właściwości, dzięki którym wykorzystasz ją w domowych porządkach. Uwierz, zdecydowanie uławia pracę. 

płyta indukcyjna
06.03.2024 16:52 Rozsypałam i przetarłam płytę indukcyjną. Teraz wygląda jak nowa

Jak doczyścić płytę indukcyjną, gdy pojawią się na niej przypalenia? Pod żadnym pozorem nie szoruj jej przy pomocy druciaka, czy szorstkiej gąbki, ponieważ tylko ją porysujesz. O wiele lepiej będzie, gdy zastosujesz łagodniejsze, jednak równie skuteczne środki.Wystarczy, że rozsypiesz po całej powierzchni płyty indukcyjnej, a następnie przetrzesz. Zobaczysz, że po przypaleniach i zaschniętych plamach nie zostanie żaden ślad. Ten sposób stosuję od wielu lat i jestem zachwycona z efektów.

czyszczenie kanapy
06.03.2024 16:39 Umyj kanapę pokrywką od garnka. Będzie jak nowa

Kanapa w salonie, nawet, jeśli gołym okiem nie widać na niej plam, jest siedliskiem kurzu i roztoczy. To właśnie z tego względu powinniśmy ją regularnie czyścić. Nie musisz wydawać jednak na to pieniędzy.Wystarczy, że masz w domu pokrywkę od garnka i kilka innych rzeczy. Tym sposobem nie tylko odświeżysz kanapę, ale także usuniesz plamy po napojach, czy jedzeniu.

czyszczenie toalety
06.03.2024 16:27 Wsyp do toalety i zostaw na noc. Działa lepiej niż droga chemia

Czyszczenie toalety naprawdę nie musi być trudne i czasochłonne. Zacieki i osad, które pojawiają się nawet wtedy, gdy regularnie ją myjemy, usuniemy w banalny sposób. Muszla i deska będą nie tylko jak nowe, ale i dokładnie zdezynfekowane.Nie marnuj pieniędzy na chemię, która może zaszkodzić zdrowiu Twojemu i Twoich najbliższych. Postaw na środki ekologiczne i w pełni bezpieczne. Wystarczy, że wymieszasz dwa produkty, wsypiesz do toalety i zostawisz na noc.

lawenda
04.03.2024 18:30 Zmiel w młynku suszoną lawendę. Już zawsze będziesz tak robić

Lawenda w ogrodzie pachnie obłędnie, a także odstrasza komary i kleszcze. Suszone kwiaty możemy wykorzystać między innymi do przygotowania olejków eterycznych, woreczków na mole ubraniowe, czy też ekologiczny tonik do twarzy lub sól do kąpieli.Lawenda koi stany zapalne skóry, ułatwia zasypianie, rozluźnia. Suszoną lawendę wykorzystasz jeszcze inaczej. Zmiel ją w młynku, a już zawsze będziesz tak robić. 

Jak wyczyścić materac?
28.02.2024 18:18 Babcia zdradziła mi jak wyczyścić materac. Wystarczył 1 składnik

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyczyścić materac? Niestety jest to ten element wyposażenia sypialni, który niezwykle szybko się brudzi, a jest stosunkowo trudny do wyczyszczenia.Tutaj z pomocą przyszły rady mojej babci, które jak zwykle są dla mnie bezcenną kopalnią wiedzy o świecie. Zdradziła mi ona jeden sekretny składnik preparatu, dzięki któremu już wiem, jak skutecznie wyczyścić materac z każdego zabrudzenia. Jesteście ciekawi co to takiego? Spieszę z wyjaśnieniem.

czyszczenie kabiny prysznicowej
27.02.2024 18:24 Łączę z wodą i czyszczę kabinę prysznicową. Pleśń i kamień nie mają szans

Kabiny prysznicowe mają wiele zalet, zajmują o wiele mniej miejsca niż wanna i wyglądają bardzo estetycznie. Niestety utrzymanie ich w czystości sprawia problemy, o czym przekonałam się na własnej skórze. Aż mnie ciarki przychodzą gdy przypomnę sobie o tych wszystkich zakamarkach, w których osiada się brud, kamień, a nawet pleśń…Długo nie wiedziałam, jak odpowiednio zatroszczyć się o ten element łazienki, jednak z pomocą przyszła moja mama. Moja kabina prysznicowa wygląda jak nowa, a wszystkie koleżanki pytają, jak udało mi się ją doczyścić.

 jak pozbyć się mchu z ogrodzenia?
26.02.2024 08:23 Usuń mech z ogrodzenia. Wystarczy domowy preparat i gąbka

Jeszcze przed nadejściem kalendarzowej wiosny, gdy na zewnątrz robi się coraz cieplej, zaczynamy porządki w ogrodach. Dbamy o trawnik, drzewka owocowe, przycinamy krzewy. To również czas, gdy przygotowujemy warzywa na rozsadę. Warto również zadbać o ogrodzenie, taras i drewniane meble ogrodowe. To na nich po zimie znajduje się sporo mchu, który stopniowo uszkadza ich strukturę. Jak pozbyć się mchu z ogrodzenia? Nie stosuj chemii, jest lepszy sposób.