DomekIOgrodek.pl Architektura Dachówka ceramiczna – ceny, kształty i kolory
Pixabay/jotoya

Dachówka ceramiczna – ceny, kształty i kolory

29 czerwca 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Jest to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Z naszego poradnika dowiesz się, czym jest i jak wygląda dachówka ceramiczna. Ceny za metr, rodzaje dachówek i opcje kolorystyczne – poznaj nowe możliwości pokrycia dachu.

Dachówka ceramiczna – ceny za metr kwadratowy

Ciekawym pomysłem na pokrycie dachu jest dachówka ceramiczna – ceny są różne, wygląd dachówek także jest bardzo zróżnicowany, a efekt końcowy dodaje budynkowi elegancji. Jeśli chodzi o koszty, to jedna dachówka ceramiczna może kosztować od kilku do kilkunastu złotych. Podstawą do różnicy w cenie jest sposób wykonania oraz ozdobienia pojedynczej dachówki. Dachówki mogą różnić się kształtem, wymiarami i wykończeniem, a także kolorem. Biorąc pod uwagę te różnice, w zależności od wyboru rodzaju dachówki, różnić będzie się także sposób jej ułożenia na dachu. Systemowo produkowany i jednocześnie ozdobny sposób pokrycia dachu to właśnie dachówka ceramiczna. Ceny pojedynczej dachówki są raczej stałe i najczęściej kosztuje ona około kilku złotych. Koszt wzrasta, jeśli kształt naszego dachu jest wymagający oraz wraz z wielkością powierzchni.

Dachówka ceramiczna – ceny i kształty

Biorąc pod uwagę dużą wytrzymałość dachówki ceramicznej oraz jej ciekawy i elegancki wygląd, warto rozważyć jej użycie do pokrycia dachu. Czynnikiem decydującym jest oczywiście koszt użycia tego materiału. Dlatego warto zorientować się, ile kosztuje dachówka ceramiczna – ceny są uzależnione nie tylko od sposobu produkcji i kształtu dachówek, ale także od tego, czy dach ma dodatkowe załomy lub miejsca wymagające użycia specjalnych rozwiązań. Na przykład gąsiory początkowe i końcowe, które wymagają okrycia, oraz grzbiety i krawędzie znacznie wpływają na końcowy koszt użytkowania materiału ceramicznego. Elementy dodatkowe są droższe niż zwykła dachówka ceramiczna. Ceny rosną wraz z koniecznością wykonania ich na zamówienie. Jeśli chodzi o kształty dachówek ceramicznych, to są one bardzo zróżnicowane. Najpopularniejsze są tradycyjne karpiówki i dachówki zakładkowe. Z ceramiki można stworzyć także dachówki faliste, nazywane esówkami lub holenderkami. Inne kształty dachówek to marsylki, dachówki rzymskie i romańskie – są one układane parami ze względu na swoje wygięcie.

Dachówka ceramiczna – ceny i kolory

Dachówki ceramiczne są produkowane z gliny. Jest ona wypalana w wysokiej temperaturze. Glina kojarzy się z klasycznym kolorem czerwonym, jednak tak nie musi wyglądać dachówka ceramiczna. Ceny są czasami uzależnione od sposobu wypalenia, jednak dzieje się do rzadko. Dostępne na rynku kolory dachówek ceramicznych są zależne od składu glinianej mieszanki oraz procesu produkcyjnego, a szczególnie temperatury i długości wypalania. Ceramiczne dachówki nie muszą więc być czerwone. Występują także w innych kolorach: czerni, brązie, zieleni i odcieniach błękitu. Na tradycyjnym, murowanym domu pięknie prezentuje się czarna lub niebieska dachówka ceramiczna. Ceny wzrastają, jeśli dachówki zostają powleczone specjalnymi materiałami, na przykład glazurą lub angobą. Są to powłoki szkliwowe, które podnoszą odporność dachówek, wizualnie nadają im pomysł i wzmacniają intensywność koloru. Specjalne powłoki i sposób wypalenia dachówek mogą wpłynąć na ceny materiałów. Również koszty wzrastają wraz z koniecznością zastosowania większych środków ostrożności w trakcie transportu oraz okrywania dachu. Dachówki o szkliwowych powłokach są odporne na opady oraz zmiany temperatury, jednak nie wytrzymują uszkodzeń mechanicznych.

Uniwersalne pokrycie dachu. Dachówka ceramiczna – ceny 

Dachówki ceramiczne to uniwersalny sposób na eleganckie pokrycie dachu. Wiesz już, jak produkowana jest dachówka ceramiczna – ceny mogą się wahać w zależności od sposobu wytwarzania. Jest to materiał na tyle plastyczny, że może zostać ułożony na praktycznie każdym dachu. Tradycyjny karpiówki lub esówki układa się na dachach spadzistych. Najlepiej jest zastosować dachówkę ceramiczną jeśli kąt nachylenia połaci wynosi od 22o do 60o. Przy większym kącie każda dachówka musi być przymocowana oddzielnie. Jeśli chodzi o montaż takiego materiału, jak dachówka ceramiczna – ceny całej pracy wynoszą około kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wylicza się to na podstawie potrzebnej ilości dachówek, powierzchni dachu, kwoty robocizny oraz cen innych potrzebnych materiałów, takich jak taśmy uszczelniające i specjalne gąsiory klamrowe. Proste, płaskie dachy w domach o nowoczesnym wyglądzie także mogą zostać pokryte dachówką ceramiczną. Wówczas korzystnie jest zainwestować w dachówki wielkoformatowe.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy