DomekIOgrodek.pl
Budynek Dortheavej

youtube.com/Trykprøvning & Energimærkning Danmark

Mieszkania socjalne, które zachwycają luksusem

1 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Mieszkania socjalne, które zachwycają swoim pięknem - wydaje wam się to niemożliwe? Otóż w Danii powstały bloki dla najbiedniejszych, które wyglądają jak nowoczesne luksusowe apartamentowce. Można poczuć ukłucie zazdrości!

Mieszkania socjalne nie są raczej kojarzone z dobrym designem, nowoczesnością czy nowatorskimi rozwiązaniami. W Polsce sytuacja takich lokali przedstawia dość skromny obraz.

Może więc zdziwić nas podejście do mieszkań komunalnych, jakie mają Duńczycy. W tym niewielkim, ale bardzo postępowym kraju, dla najbiedniejszej grupy społecznej powstał blok jak ze snu.

Luksusowe mieszkania socjalne - jaki był zamysł?

Bloki dedykowane zostały grupie duńskiego społeczeństwa o najniższych dochodach. Podobno cena wynajmu takiego lokalu zaczyna się od 3600 duńskich koron, co w przeliczeniu wynosi dwa tysiące złotych.

Zaprojektowania budynku podjęło się... jedno z najwybitniejszych biur architektonicznych na świecie, Bjarke Ingels Group, zaproszone do współpracy przez duńską organizację non-profit. Trzeba przyznać, że całość została zrealizowana z ogromnym i niespotykanym rozmachem.

Blok wybudowany został w Kopenhadze. Dortheavej, bo tak nazywa się ten niezwykły budynek, mieści 66 mieszkań na czterech kondygnacjach. Jego fasada jest drewniana, co pięknie wpasowuje się w otoczenie. Warunkiem postawienia budowli było również to, aby nie utrudnić pieszym i rowerzystom poruszania się po istniejących już ścieżkach.

Charakterystyczna dla budynku jest modułowa konstrukcja - zbudowany jest z kwadratowych klocków, co daje bardzo interesujący efekt wizualny. Co ciekawe, koszty materiałów budowlanych zostały znacznie obniżone, dzięki zastosowaniu prefabrykowanych elementów.

Duńskie mieszkania socjalne wyposażone w luksusy

Każde z mieszkań posiada wielkoformatowe okna, które sprawiają, że w środku jest jasno i widno. Nie brakuje również obszernego tarasu, który każdy z lokatorów ma do swojej dyspozycji.

Wielkość mieszkań wynosi od 60 do 115 metrów kwadratowych. Kwadratowe moduły zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zyskać dodatkowy metr wysokości, dzięki czemu sufity sięgają aż 3,5 metra wysokości!

W środku również nie zabrakło luksusów - na podłodze znajduje się piękny i praktyczny parkiet, pomieszczenia są przestronne i jasne, a sufity wykonane z betonu architektonicznego. Mieszkania wyposażone są w meble vintage w skandynawskim stylu.

Źródło: noizz.pl

Screen służący za zdjęcie tytułowe pochodzi z kanału na Youtube Trykprøvning & Energimærkning Danmark, gdzie możecie zobaczyć więcej zdjęć projektu Dortheavej.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Ogród Cezarego Pazury wygląda jak z obrazka. Cudowne sielskie widoki i luksus

  • Pracował w ogrodzie, nagle zobaczył w basenie coś śmiertelnie niebezpiecznego

  • Najpiękniejsza kuchnia na Instagramie. Można się zakochać

undefined

Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >