Dom Kereta - najwęższy dom świata
Przechodząc się po Warszawie w okolicy ulicy Chłodnej i Żelaznej, możemy dostrzec zabudowaną szczelinę pomiędzy blokami. Podchodząc bliżej, dojrzymy wejście, przez które można wejść do tego niesamowitego miejsca, jakim jest Dom Kereta .
Dom Kereta - co to za miejsce?
Budynek został zaprojektowany przez architekta Jakuba Szczęsnego, którego celem było stworzenie interesującej i nietypowej pracowni dla artystów .
Postanowił wykorzystać szczelinę pomiędzy blokami na Warszawskiej Woli. Jest to o tyle ciekawa lokalizacja, że łączy w sobie dwie historie - jeden z budynków jest przedwojenną kamienicą, a drugi to punktowiec powstały w latach siedemdziesiątych .
W pobliżu znajdowała się kiedyś kładka, która łączyła Małe i Duże Getto. Jest to szczególnie ważna kwestia dla mieszkańca domu - Etgara Kereta , na którego cześć nazwano konstrukcję.
Mężczyzna jest izraelskim pisarzem polskiego pochodzenia . Podczas niemieckiej okupacji matka artysty trafiła do getta, które było umiejscowione bardzo niedaleko Domu Kereta. Jego ojciec natomiast ukrywał się w trakcie okupacji w niezwykle ciasnym pomieszczeniu, w którym nie było możliwości nawet położenia się czy wstania - można było jedynie siedzieć.
Jak Dom Kereta wygląda w środku?
Budynek ma powierzchnię tylko 14 metrów kwadratowych . Najszersze miejsce ma 122 centymetry, a najwęższe - jedynie 72!
Drzwi wejściowe są podnoszoną klapą, aby zajmować jeszcze mniej miejsca. Ściany wykonane są z poliwęglanu i mają właściwości, które zapobiegają utracie ciepła i są ognioodporne.
W środku znajduje się salon z wygodnym pufem, niewielkie miejsce do pracy z biurkiem, kuchnia i łazienka . Drugie piętro skrywa sypialnię z łóżkiem - trzeba się tam wspiąć po drabinie. Dom Kereta zawiera więc wszystko, czego trzeba - tylko w zmniejszonej wersji.
Przez wiele lat miejsce to zamieszkiwane było przez różnych artystów z całego świata, którzy gościli w Polsce. Dom Kereta można zwiedzić w ramach dni otwartych. Więcej informacji na temat rezerwacji znajdziecie na stronie domkereta.pl.
Źródło: culture.pl