Doświetlanie roślin doniczkowych - jak dobrać odpowiedni sprzęt i światło?
pixabay.com/congerdesign(CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 13 Kwietnia 2021

Doświetlanie roślin doniczkowych - jak dobrać odpowiedni sprzęt i światło?

Zima to trudny okres dla większości naszych roślin. Nie tylko z powodu suchego powietrza, czy sztucznego ogrzewania, ale również z powodu braku odpowiedniej ilości światła, które jest potrzebne do ich prawidłowego rozwoju. Dlatego zimą możemy wykonać doświetlanie roślin doniczkowych. Dowiedz się więcej na ten temat, i sprawdź jak to zrobić.

Doświetlanie roślin doniczkowych – wymagania roślin i informacje ogólne

W naszych domach czy ogrodach coraz częściej uprawiamy rośliny pochodzące z dużo cieplejszych rejonów świata. Takie gatunki mogą mieć specyficzne wymagania, niezbędne do przetrwania okresu zimowego. Czasami brak odpowiedniego nawodnienia czy oświetlenia, może negatywnie wpłynąć na rozwój i wzrost naszej roślinki. Objawia się to np. żółknięciem lub brązowieniem liści, usychaniem, a nawet jej całkowitym obumarciem. Jeżeli warunki atmosferyczne są niesprzyjające, możemy wspomóc roślinę wykorzystując np. jej sztuczne doświetlenie. Przed rozpoczęciem tej czynności należy sprawdzić, jakie wymagania ma uprawiany przez nas gatunek.

Doświetlanie roślin doniczkowych – jakie światło jest najlepsze?

Każda roślina potrzebuje odpowiedniego oświetlenia do prawidłowej fotosyntezy, podczas której są wytwarzane niezbędne do odpowiedniego rozwoju substancje. Jednym z najważniejszych elementów tego procesu jest chlorofil, czyli tzw. zielony barwnik. Chlorofili jest kilka, ale dwa najważniejsze z nich to chlorofil A oraz chlorofil B. Jeden i drugi pochłania najwięcej światła niebieskiego oraz czerwonego, odbijając światło zielone, dzięki czemu rośliny przybierają ten kolor. Właśnie dlatego kluczowe barwy światła podczas doświetlania roślin doniczkowych to niebieska i czerwona. Każda z nich ma pożyteczne właściwości, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania roślinności.

Doświetlanie roślin doniczkowych – światło niebieskie

Niebieska barwa przy doświetlaniu wpływa na grubość liści u roślin, pobudza ich rozwój, hamuje wydłużanie się pędów, wspomaga otwieranie aparatów szparkowych rośliny oraz bardzo pozytywnie wpływa na proces kwitnienia. Dzięki temu, egzemplarze doświetlane tym światłem będą bardziej zwarte, niższe, o silniejszych i grubszych łodygach, z mięsistymi i ciemnozielonymi liśćmi. Ponadto ich kwiaty będą mieć odpowiedni kolor.

Doświetlanie roślin doniczkowych – światło czerwone

Ta barwa pobudza rośliny do kwitnienia i znacznie wydłuża jego czas. Ponadto pomaga w zawiązywaniu się nasion i owoców, oraz poprawia ich smak, podobnie jak smak warzyw. Dzięki temu roślina będzie prawidłowo zawiązywać pąki kwiatowe czy nasiona. Będzie też dłużej i bardziej obficie kwitła oraz wyda zdrowe owoce. Wszystko to bardzo pozytywnie wpłynie na jej prawidłowy rozwój.

Doświetlanie roślin doniczkowych – jakich lamp użyć i jak często doświetlać?

Do doświetlania roślin doniczkowych używamy najczęściej lamp fluorescencyjnych lub lamp LED. Najlepsze i najbardziej skuteczne będzie oświetlenie lampami LED, ponieważ najdokładniej doświetlają one roślinę, nie nagrzewają się, a poza tym są energooszczędne. Należy wybrać lampę emitującą niebieskie i czerwone światło. W takich żarówkach jest zazwyczaj więcej światła czerwonego, dlatego przed zakupem należy się zastanowić jaki efekt chcemy osiągnąć i na czym najbardziej nam zależy.

W zależności od tego, czy tylko chcemy wzmocnić naszą roślinę, czy też sprowokować ją do bardziej intensywnego kwitnienia, czy owocowania, wybieramy model żarówki, który ma więcej światła niebieskiego bądź więcej światła czerwonego. Na rynku znajdziemy też typy żarówek, które pobudzą roślinę do wszystkich tych czynności. W zależności od tego, jak szybko i intensywnie nagrzewa się wybrana przez nas żarówka, ustawiamy ją w bezpiecznej odległości od naszej roślinki.

Dzięki temu unikniemy ewentualnego poparzenia liści. Strumień światła powinien być skierowany prosto i z góry, tak aby roślina nie musiała się do niego wyginać. Nie powinniśmy też zbytnio przesadzać z doświetlaniem rośliny. Zazwyczaj wystarczy około 8-10 godzin dodatkowego światła dziennie.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News