Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Dursban – czy jego stosowanie jest bezpieczne?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 15.06.2021 02:00

Dursban – czy jego stosowanie jest bezpieczne?

dursban
pixabay/_Alicja_

Gąsienice i pędraki owadów to niebezpieczni wrogowie roślin w ogrodzie. Czasem naturalne metody walki z nimi są nieskuteczne i trzeba sięgnąć po bardziej radykalne środki.

Wśród nich znajduje się Dursban 480 EC – preparat owadobójczy, niszczący nicienie oraz szkodniki gryzące (np. gąsienice) i ssące (np. mszyce). Jest to środek bardzo silny, a niewłaściwie stosowany może być bardzo niebezpieczny.

Dursban – jak działa?

Jeszcze do niedawna Dursban 480 EC był często polecany w różnego rodzaju poradnikach ogrodniczych, jako najskuteczniejszy środek na szkodniki. Z tego względu stosowali go nawet amatorzy w swoich przydomowych ogródkach i na działkach, często nie zdając sobie sprawy z jego szkodliwości.

Niewłaściwe stosowanie tego preparatu jest niebezpieczne, głównie przez szkodliwe dla zdrowia opary i silne działanie powodujące negatywny wpływ na środowisko. Dursban jest więc przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów – sadowników, plantatorów czy szkółkarzy, którzy uprawiają rośliny na szeroką skalę. Sposób działania Dursbanu 480 EC polega na ataku na trzy sposoby: kontaktowo, gazowo i żołądkowo. Zastosowany doglebowo niszczy larwy, pędraki i jaja owadów, nie dopuszczając do ich rozwoju do formy dorosłej. Jeżeli zajmujesz się uprawą roślin na szeroką skalę, sprawdź jak stosować Dursban.

Dursban – jak i kiedy stosować?

Stosowanie Dursbanu przynosi największe efekty wiosną (kwiecień-czerwiec) lub latem (lipiec sierpień), co ma związek z największą aktywnością szkodników i stadiami ich rozwoju. Zabiegi nie mogą być przeprowadzane częściej niż co 6-8 tygodni. Przed przystąpieniem do stosowania Dursbanu ubierz się odpowiednio – konieczne jest założenie nieprzemakalnej odzieży ochronnej, w tym gumowych rękawic, okularów i maski, a także wysokich, gumowych butów. Dursban należy dawkować w odpowiednich proporcjach: na 1600 l wody powinno przypadać 5 l środka. Tak przygotowany roztwór wpuszcza się do gleby przez punktową iniekcję, przy pomocy lancy doglebowej, nigdy przez podlewanie. Środek powinien zostać wpuszczony na 10-30 cm głębokości, a na jedną roślinę powinno przypadać około 200 ml cieczy.

Zastosowana punktowa iniekcja ma długotrwałe działanie i na długo zabezpiecza rośliny przed szkodnikami.

Czym zastąpić Dursban?

Stosowanie Dursbanu jest skuteczne, ale nie pozostaje bez konsekwencji dla środowiska. Środek niszczy szkodniki, ale przy tym również zwierzęta pożyteczne, takie jak pszczoły i inne owady. Ogrodnicy i rolnicy, którzy nie chcą stosować szkodliwych środków mogą zdecydować się na skuteczne zamienniki:  P-Drakol – to biologiczny koncentrat na pędraki i nicienie, bezpieczny dla ludzi i środowiska. Nie zawiera substancji chemicznych a pożyteczne bakterie, które niszczą szkodniki w sposób naturalny. Stosowanie P-Drakolu umożliwia uprawę roślin bez pestycydów i innych szkodliwych substancji, chroni rośliny ozdobne i uprawne oraz trawniki przed atakami szkodników oraz wpływa korzystnie na rozwój korzeni roślin.

 Nemasys – jest biologicznym środkiem, w którego skład wchodzą pożyteczne nicienie zwalczające w naturalny sposób opuchlaki, żarłoczne chrząszcze. Stosowanie Nemasysu jest zalecane w porze deszczowej lub przy własnoręcznie zwiększanej wilgotności gleby, aby nicienie mogły bez trudu dotrzeć do szkodników. Nie stosuj w pełnym słońcu.  Larvanem – biologiczny preparat przeznaczony do zwalczania m.in. opuchlaków, chrabąszczy majowych i larw pchełek ziemnych. To również pożyteczne nicienie, które dostają się do organizmu szkodnika i w ciągu kilku godzin lub dni powodują jego śmierć.

Stosowanie Larvanemu jest identyczne jak w przypadku Nemasysu. Ekologicznym preparatem na szkodniki, który możesz przygotować samodzielnie, jest gnojówka z wrotyczu: 10 l wody na 1 kg liści wrotyczu. Wywar powinien fermentować przez 20 dni. Wśród metod wspomagających walkę ze szkodnikami można wymienić również zabiegi aeracji i wertykulacji, które wydobywają pędraki na zewnątrz. Stosowanie ekologicznych sposobów walki ze szkodnikami z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Źródła:  https://poradnikogrodniczy.pl/dursban-480-ec-na-pedraki.php  https://ladnydom.pl/dursban-jak-stosowac-preparat-na-pedraki  https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/dursban-preparat-na-pedraki-kiedy-i- jak-stosowac-dursban-w-ogrodzie-aa-Jaha-pYUz-Xetz.html

Tagi: