Dzika róża w ogrodzie
Chociaż szlachetne odmiany róż sadzone tradycyjnie w ogrodach uchodzą za najpiękniejsze, dzika róża może być ich ciekawym urozmaiceniem. Wyróżnia się subtelnym urokiem, delikatną urodą i do tego ma właściwości lecznicze. Zasadź dziką różę w swoim ogrodzie – sprawdź, jakie ma wymagania .
Dzika róża – charakterystyka rośliny
Dzika róża to roślina z rodziny różowatych, w środowisku naturalnym występująca w klimacie ciepłym i umiarkowanym, m.in.: na Maderze i Wyspach Kanaryjskich. Również w Polsce jest gatunkiem pospolitym, nazywanym z łaciny psią różą lub ze słowiańskiego szypszyną.
Może występować jako krzew dorastający do 3 m wysokości lub rzadziej jako pnącze osiągające rozmiary do 12 m. Pędy dzikiej róży są łukowato wygięte, pokryte kolcami, a liście zielone, z piłkowanymi brzegami. Roślina zaczyna kwitnąć w maju – kwiaty mają kolor różowy lub biały, mają 5 płatków, mogą być pojedyncze lub zebrane w kwiatostany, pachną delikatnie. Jesienią pojawiają się czerwone lub pomarańczowe, lekko wydłużone owoce.
Pokrój dzikiej róży jest swobodny, dzięki czemu nadaje się do posadzenia zwłaszcza w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i w stylu angielskim. To także roślina odpowiednia do tworzenia swobodnych żywopłotów i umocnień skarp.
Dzika róża prezentuje się ciekawie w towarzystwie innych krzewów pospolitych, np. jaśminowców. Może również stanowić tło dla kwiatów i niższych krzewów. Sadząc dziką różę w ogrodzie, przyciągniesz do niego owady i ptaki, które często żywią się jej owocami lub chronią się w gałęziach.
Dzika róża – wymagania uprawowe i pielęgnacja
Dzika róża nie ma dużych wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych. Jeżeli zależy Ci na obfitym kwitnieniu, posadź ją w miejscu słonecznym, na przepuszczalnym podłożu. Krzew posadź wiosną lub jesienią, zachowując odległość około 2 m od egzemplarzy:
Dzika róża sadzona wiosną wymaga obsypania dziesięciocentymetrową warstwą ziemi; Sadzona jesienią wymaga warstwy dwa razy głębszej. Przed posadzeniem możesz wymieszać glebę z kompostem, by wzbogacić ją o składniki odżywcze. Bogate podłoże nie będzie wymagało regularnego nawożenia. Zanim posadzisz dziką różę, obetnij zniszczone korzenie i lekko skróć, jeśli są bardzo długie.
Częstego, regularnego podlewania wymagają świeżo posadzone dzikie róże, natomiast starsze egzemplarze są bardzo odporne na niedobory wody i długotrwałe susze. Niestraszne jej również niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym mrozy, dlatego dzika róża nie potrzebuje okrywania na zimę.
Skracanie dzikiej róży możesz przeprowadzać w celu odmłodzenia rośliny, raz na kilka lat. Rozmnażanie możesz przeprowadzić samodzielnie, przyginając pędy krzewu do podłoża i przysypując je ziemią. Po upływie roku pędy ukorzenią się i będziesz mógł je odciąć, a następnie przesadzić w miejsce docelowe.
Dzika róża – choroby
Róże mogą zostać zaatakowane przez różne choroby, ale najczęściej występujące są te grzybowe, np.:
Mączniak prawdziwy – atakujący rośliny będące nadmiernie moczone w trakcie podlewania. Zaatakowane przez grzyby liście dzikiej róży zwijają się i pokrywają białym lub szarym nalotem, a pędy, szypułki i kwiaty pokrywają się plamami. Czarna plamistość liści – objawy porażenia tą chorobą grzybową pojawiają się wiosną. Jak wskazuje nazwa, zaatakowane liście dzikiej róży pokrywają się ciemnymi plamami i z czasem opadają. Rdza – prowadzi do powstawania na powierzchni liści okrągłych, żółtych plam. Pod spodem pojawiają się zarodniki grzyba w postaci brązowych skupisk. Szara pleśń – objawia się powstawaniem wodnistych, szarych plam, które szybko się powiększają. Porażone pędy róży szybko obumierają. W leczeniu chorób grzybowych kluczowe jest usuwanie opadłych liści i usuwanie porażonych pędów oraz stosowanie oprysków fungicydami. Uprawa dzikiej róży nie jest skomplikowana, a może przynieść wiele korzyści. To nie tylko ozdoba ogrodu, ale i źródło cennych owoców, które są bogactwem witamin i nadają się zarówno do sporządzania produktów spożywczych, np. herbat, nalewek i dżemów, jak i są doskonałym surowcem kosmetycznym, np. bazą olejków. Źródła: https://www.mojpieknyogrod.pl/artykul/dzika-roza-1 https://zielonyogrodek.pl/ogrod/warzywnik-i-sad/6163-uprawa-dzikiej-rozy-w- ogrodzie https://fajnyogrod.pl/porady/dzika-roza-w-ogrodzie-sadzenie-uprawa-wlasciwosci/ https://poradnikogrodniczy.pl/roze-choroby.php