Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Figowiec w domu – jak uprawiać go w doniczce?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 10.05.2021 02:00

Figowiec w domu – jak uprawiać go w doniczce?

Fikus
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/juliopablo

Każdy może znaleźć fikusa dla siebie. Bowiem jest to tak obszerny rodzaj roślin, który obejmuje około 1200 gatunków. Część z nich wyodrębniono na oddzielne rodzaje. Oprócz tego mają pod sobą niezliczone ilości odmian. Figowiec to to samo co fikus, ponieważ jego naukowa nazwa to ficus. Należy do rodziny morwowatych. W naturze spotykany jest także jako duże drzewo. Mniejsze gatunki obejmują pnącza i krzewy, a także drzewka karłowate. Odmiany doniczkowe są także zwisające. W naturalnych warunkach figowce porastają głównie tereny tropikalne Azji i Australii.Figowiec pospolity należy do najstarszych drzew owocowych uprawianych przez człowieka. Jest to inaczej drzewo figowe. Pochodzi z Bliskiego Wschodu. Zostało rozprzestrzenione na inne rejony. Obecnie jest też uprawiane w obszarze klimatu śródziemnomorskiego. Można je spotkać na południu Europy. Drzewo wytwarza smaczne owoce, znane na całym świecie figi.

Figowiec w doniczce – od czego zacząć?

Figowce doniczkowe można podzielić na grupy – o małych i dużych liściach, płożące i pnące. W uprawie doniczkowej możemy spotkać kilkanaście gatunków. Pomimo wielu różnic mają podobne wymagania uprawowe.Stanowisko dla fikusa powinno być jasne, w rozproszonym świetle. Nie cierpią stać w bezpośrednim słońcu. Odmiany o barwnych lub cieniowanych liściach wymagają natomiast więcej światła. Co ciekawe, młode okazy mogą rosnąć w grupie. Natomiast starsze rośliny (dorosłe, co najmniej kilkuletnie) nie lubią towarzystwa i dobrze, jeśli rosną samotnie.Idealną temperaturą dla figowca jest przedział 18-24°C. Dobrze więc czują się w mieszkaniach. Nie lubią, kiedy temperatura spada poniżej 15°C. Co więcej, lubią także kiedy wilgotność powietrza jest na dość wysokim poziomie. Aby odzwierciedlić nieco ich naturalny klimat trzeba zraszać liście wodą co najmniej raz w tygodniu. Najlepiej rozpylać wokół nich mgiełkę z miękkiej wody jak najczęściej. Duże liście często gromadzą kurz, dlatego należy je przecierać wilgotną szmatką.

Jak pielęgnować figowca?

Fikusowi nie można żałować wody. Trzeba podlewać go obficie, ale niezbyt często. Pilnujemy, aby przeschła górna warstwa ziemi, wówczas podlewamy. Przelanie rośliny może być dla niej niebezpieczne. Kiedy w doniczce stoi woda, korzenie mogą gnić, co spowoduje szybkie tracenie liści. Kiedy opanujemy odpowiednią dawkę wody, Liście figowca będą ciemnozielone i zdrowe. Aby wspomóc swoją uprawę i zapewnić dobry wzrost roślinie, należy nawozić ją co dwa tygodnie. Do tego celu wybieramy nawóz do roślin zielonych. Podajemy go przez okres mocnego wzrostu, w czasie wiosny i lata. Zimą nie trzeba nawozić i intensywnie podlewać.Aby cieszyć się fikusem jak najdłużej, trzeba co roku przesadzać młode okazy. Dajemy im świeżą ziemię. Natomiast starsze zostawiamy w doniczkach, w których były do tej pory, ale zbieramy górną warstwę podłoża i dosypujemy nowego. Rośliny te dobrze czują się w małych doniczkach, a nawet nieco za ciasnych. Przesadzamy je do większych dopiero wówczas, gdy przestają rosnąć lub korzenie zaczną wystawać przez dno.

Figowiec - najpopularniejsze gatunki

Figowce dzielą się na grupy m.in. ze względu na wielkość liści. Do grupy o małych liściach zalicza się najpopularniejszy doniczkowy gatunek – fikus benjamina. Jest to małe drzewko o błyszczących i skórzastych, ostro zakończonych liściach. Dobrze uprawiany w domu może osiągnąć nawet do pięciu metrów wysokości. Ma szybki wzrost – po kilku latach możemy spodziewać się okazałego drzewka.Do figowców o dużych liściach kwalifikuje się najpopularniejszy w tej grupie fikus sprężysty (ficus elastica). Faktura jego liści jest podobna, lecz są bardziej zaokrąglone niż u benjamina. Co ciekawe, z początku młode liście mają brązowy lub czerwony kolor. Z wiekiem przybierają coraz bardziej zieloną barwę. Starsze rośliny zrzucają liście znajdujące się na dole. Nie jest to objaw chorobowy. Najbardziej potężnym gatunkiem z dużymi liśćmi jest fikus lirolistny. Ma liście osiągające nawet 30 cm długości i wymaga solidnych podpór, ponieważ wyrasta na duże drzewo.Gatunki pnące i płożące to przede wszystkim fikus pnący (ficus pumila). Ma długie, cienkie pędy oraz drobne, eliptyczne liście. Nadaje się do wiszących pojemników. Nie potrzebuje dużo światła (może dobrze czuć się w łazience, gdzie dodatkowo bywa duża wilgotność). Z kolei fikus czepny to płożąca roślina. Wytwarza korzenie tuż przy liściach. Te rosną na długich pędach.Dwa ostatnie gatunki doskonale sprawdzają się w kompozycjach z innymi roślinami o ozdobnych liściach.

U wszystkich gatunków przy uszkodzeniu liścia lub pędu wycieknie z nich biała ciecz. Jest to sok mleczny, tzw. naturalny lateks. Wykorzystuje się go w przemyśle do tworzenia lateksu. Nie jest trujący dla ludzi.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10