DomekIOgrodek.pl Kuchnia Gąbki do zmywania naczyń mogą być niebezpieczne
pikist.com/autor nieznany (CC0 Domena publiczna)

Gąbki do zmywania naczyń mogą być niebezpieczne

7 grudnia 2020
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Gąbki do zmywania to stały element wyposażenia naszej kuchni . Nawet jeśli posiadamy zmywarkę, to używamy ich do mycia większych garnków, patelni oraz naczyń, które potrzebują ręcznego czyszczenia.

Podczas używania gąbki, ma ona styczność z różnymi powierzchniami, resztkami jedzenia, ludzką skórą i detergentami. Tym samym staje się idealnym miejscem do rozwoju przeróżnych szkodliwych patogenów .

Wielu z nas sądzi, że dzięki używaniu płynu do naczyń nasza gąbka się odkazi - nic bardziej mylnego . Sprawę zbadali niemieccy naukowcy, i to, co znaleźli na kuchennych myjkach, nie wygląda dobrze .

Gąbki kuchenne - porażające wyniki badań

Niemieccy naukowcy postanowili dogłębnie zbadać temat kuchennych myjek, a ich wyniki opublikowali w czasopiśmie "Nature". Przyjrzano się czternastu gąbkom uzyskanym z prywatnych domów w Villingen-Schwenningen w Badenii-Wirtembergi, poddając je badaniom pod mikroskopem i pobierając DNA mikroorganizmów znajdujących się w myjce .

Okazało się, że ilość żyjących na 1 centymetrze powierzchni mikrobów i bakterii odpowiada ich ilości na jednym centymetrze odchodów! Na przedmiocie wyróżniono ponad pięćdziesiąt miliardów bakterii .

Patogeny występujące na myjce to między innymi pałeczka gronkowca złocistego i zapalenia płuc, bakterie żyjące w jelitach człowieka oraz te, w wyniku których zostaje wywołane zapalenie opon mózgowych. Wśród nich znalazły się również bakterie salmonelli i E.coli .

Możecie być zdziwieni różnorodnością mikrobów, jednak pamiętajmy, że pochodzą one nie tylko z resztek jedzenia, ale również ze skóry człowieka i innych powierzchni .

Co można zrobić, żeby ustrzec się niebezpieczeństwa płynącego z użycia gąbek?

Wiele ze znanych nam metod dezynfekowania gąbek, np. maczanie w occie czy podgrzewanie, niestety się nie sprawdza. Eliminujemy w ten sposób około 50-60 procent wszystkich mikrobów, jednak wiele patogenów bez problemu jest w stanie takie odkażanie przetrwać. Ponownie namnażają się, tworząc coraz to nowe kolonie .

Traktowanie myjek płynem do naczyń również nie spowoduje ich odkażenia, gdyż te środki nie są bakteriobójcze. Jedyną skuteczną metodą może więc być wymienianie gąbek co 5-7 dni . Dzięki temu zbyt duża ilość patogenów nie zdąży namnożyć się na zmywaku, ale po tym czasie pozbądźmy się go i zamieńmy na świeży.

Źródło: deccoria.pl

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy