DomekIOgrodek.pl Architektura Garaż dwustanowiskowy – charakterystyka, analiza czynników, wybór rozwiązania oraz zastosowanie
pixabay.com/jarmoluk (CC0 Domena publiczna)PIRO4D

Garaż dwustanowiskowy – charakterystyka, analiza czynników, wybór rozwiązania oraz zastosowanie

21 marca 2022
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Garaż dwustanowiskowy – charakterystyka oraz analiza czynników

Garaż dwustanowiskowy stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które posiadają minimum dwa samochody. Przede wszystkim musi się on charakteryzować dużą powierzchnią oraz funkcjonalnością. Zanim zdecydujemy się na konkretny garaż, musimy przeanalizować kilka czynników, które będą miały istotny wpływ na jego budowę, m.in.:

- powierzchnia garażu – wymiary,

- swobodny dojazd do garażu,

- rodzaj otwierania (np. uchylny, podnoszony do góry, otwierany na boki),

- typ oraz rodzaj materiału, z jakiego będzie wykonany garaż,

- typ oraz model dachu,

- uwzględnienie otworów okiennych,

- montaż dodatkowych bocznych drzwi.

Garaż dwustanowiskowy – jakie zastosować rozwiązanie?

Przy budowie garażu dwustanowiskowego wyróżnia się zastosowanie dwóch podstawowych rozwiązań:

1.      Garaż jako osobny element na naszej działce – taki garaż możemy postawić praktycznie w każdym miejscu, jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią na naszej działce. Jeśli zdecydujemy się na jego postawienie w bliskiej odległości od domu możemy zastosować zadaszony łącznik, które będzie scalał oba budynki.

2.      Garaż połączony z budynkiem mieszkalnym – w tym przypadku garaż stanowi część naszego domu. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ mamy dostęp do swobodnego przejścia z garażu do domu, zwłaszcza w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak śnieg czy deszcz. Takie rozwiązanie wpływa na zwiększenie rozmiarów naszego domu, dlatego ważne jest jego prawidłowe zaprojektowanie, aby nie stanowił centralnej części budynku.

Garaż dwustanowiskowy – jakie powinien posiadać wymiary?

Wymiary powinny być dopasowane do wielkości posiadanych samochodów. Ważne jest, aby parkowanie aut odbywało się w sposób swobodny oraz bezpieczny dla otoczenia. Z reguły średniej wielkości garaże wyróżniają się powierzchnią około 35 m2. Wielkość naszego garażu powinna być odpowiednio dobrana do naszych zapotrzebowań oraz wielkości przechowywanych w nim sprzętów czy narzędzi. Istotny aspekt stanowi także odpowiednia wysokość budynku. Wysokość w zależności od wymiaru naszego auta powinna osiągać ponad 2,5 metra. Ponadto garaż musi być odpowiednio długi oraz szeroki, aby można w nim było swobodnie zaparkować samochód, a także inne sprzęty.

Garaż dwustanowiskowy – wybór rodzaju bramy

W przypadku tego typu garażu możemy zdecydować się na dwie pojedyncze bramy bądź jedną podwójną. Dwie pojedyncze bramy posiadają pomiędzy sobą specjalny słupek, natomiast jedna podwójna brama nie posiada żadnych dodatkowych elementów. W zależności od naszych upodobań i możliwości możemy zdecydować się na jedno z powyższych rozwiązań. Najczęściej spotykana szerokość jednej pojedynczej bramy wynosi około 2,5 metra, natomiast w przypadku jednej podwójnej bramy około 5 metrów.

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy