DomekIOgrodek.pl
Grudnik

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Arcaion

Grudnik zygokaktus – kwitnący symbol świąt

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Kwitnie zimą, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a jego kwiaty zachwycają urodą – grudnik zygokaktus, nazywany inaczej kaktusem bożonarodzeniowym lub szlumbergą uciętą, to wyjątkowa roślina, która przy odpowiedniej pielęgnacji zakwita ponownie. Sprawdź, jak pielęgnować grudnika w domu, by wydobyć jego największe walory.

Skąd w Polsce grudnik zygokaktus?

Grudnik pojawił się w Europie w XIX wieku. Wtedy też stał się ulubionym kwiatem doniczkowym polskich gospodyń domowych. Nieco zapomniany przez kolejne lata, obecnie wraca do łask.

Grudnik zygokaktus należy do rodziny kaktusowatych, ale wcale go nie przypomina – przede wszystkim nie posiada kolców.

Chociaż w Polsce kojarzy się głównie z zimą, grudnik zygokaktus przywędrował do nas ze znacznie cieplejszych stron – z tropikalnych brazylijskich lasów. Można go tam spotkać na skałach lub drzewach, skąd zwisają jego długie na około 30 cm pędy.

Pędy te są złożone z błyszczących, przypominających długie liście członów o ząbkowanych brzegach. Są one mięsiste i połączone ze sobą końcami jak łańcuch, a na szczycie są pokryte włoskami.

Kwiaty grudnika wyrastają na szczytach pędów w formie kępek, mają około 5 cm średnicy i składają się z dwóch warstw płatków. Po tym można odróżnić grudnika zygokaktusa od kaktusa wielkanocnego, który ma o połowę mniejsze kwiaty.

Grudnik zygokaktus to roślina długowieczna, która może ozdabiać Twoje mieszkanie nawet przez dwadzieścia lat, cyklicznie zakwitając. Musi być jednak w odpowiedni sposób pielęgnowany.

Grudnik zygokaktus – jak go pielęgnować?

Aby grudnik mógł bez przeszkód rosnąć, potrzebuje rozproszonego światła – najlepiej by było to stanowisko jasne, np. parapet okna wychodzącego na północ, przysłoniętego firaną.

Właściwe miejsce dla grudnika zygokaktusa wybierz od razu, ponieważ przestawianie go może poskutkować zrzuceniem pąków kwiatowych.Podłoże powinno być lekkie i piaszczyste (np. torf z dodatkiem piasku) oraz lekko wilgotne. Specjaliści od kwiatów doniczkowych polecają również stosowanie podłoża przeznaczonego dla storczyków, pół na pół z kompostem.

Obfite kwitnienie grudnika zygokaktusa jest uzależnione w dużej mierze od tego, czy zapewnisz mu odpoczynek trwający trzy miesiące (sierpień-październik), ograniczając w tym czasie podlewanie.

W listopadzie wznów podlewanie: raz w tygodniu zrób roślinie kilkuminutowy prysznic, a następnie pozwól jej samodzielnie wyschnąć i usunąć nadmiar wody z podłoża.Pamiętaj również o regularnym zraszaniu zygokaktusa, ponieważ lubi on wilgotne powietrze.Latem utrzymuj temperaturę pokojową, ok. 20-22°C, natomiast w porze kwitnienia zygokaktusa, a więc zimą, powinna to być temperatura o ok. 5°C niższa niż latem.

Dlaczego grudnik zygokaktus nie kwitnie?

Jest nieodpowiednio podlewany, ponieważ często uważa się, że ma podobne wymagania do typowych kaktusów i może mieć przeschniętą ziemię. Nic bardziej mylnego – grudnik zygokaktus wymaga stale wilgotnego podłoża. Podlewanie rzadsze niż raz w tygodniu skutkuje marszczeniem liści i wstrzymaniem kwitnienia.

Jest mu za ciepło. To również wynika często z błędnego spojrzenia na zygokaktusa jak na jego kolczastych, lubiących ciepło braci. Grudnik zygokaktus w naturalnych warunkach kryje się w zagłębieniach skalnych lub konarach drzew, gdzie panuje chłód. Dlatego w warunkach domowych musisz postarać się zapewnić mu podobne temperatury.

Jest posadzony w zbyt dużej doniczce, ze zbyt dużą ilością podłoża, które wchłania wodę i zbyt mocno nawadnia słabe korzenie rośliny. Mniejsza doniczka pozwala grudnikowi w pełni wykorzystać dostarczaną wodę.

Ma za dużo światła, ponieważ do zakwitnięcia zimą grudnik zygokaktus potrzebuje 12 godzin ciemności. Nie stawiaj więc doniczki w miejscu, gdzie nocą miałby dostęp do sztucznego źródła światła, np. ulicznej latarni.

Odpowiednie podlewanie, optymalna temperatura, właściwa doniczka i okresowa ciemność sprawią, że grudnik zygokaktus odwdzięczy Ci się pięknymi kwiatami zimą i atrakcyjnym wyglądem cały rok.

Źródła:https://swiatwkwiatach.pl/zygokaktus-kaktus-bozonarodzeniowy-grudnik/https://fajnyogrod.pl/porady/grudnik-kaktus-bozonarodzeniowy-zygokaktus-szlumbergera-ucieta-pielegnacja-podlewanie-rozmnazanie/https://poradnikogrodniczy.pl/zygokaktus.phphttps://poradnikogrodniczy.pl/dlaczego-grudnik-nie-kwitnie.php

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >