DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Hamak na balkon – jaki model wybrać i jak go zamontować
pixabay/haengematteORG

Hamak na balkon – jaki model wybrać i jak go zamontować

1 czerwca 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Hamak na balkonie czy w ogrodzie stał się w ostatnich latach bardzo popularny. Nie tylko dobrze się prezentuje, ale jest też świetnym miejscem do relaksu w letnie popołudnie. Dowiedz się jaki model hamaku jest najlepszy i jak go właściwie zamontować .

Hamak na balkon – skąd się wziął?

Hamaki najprawdopodobniej przybyły do nas z Karaibów, i były tam używane już za czasów wypraw Krzysztofa Kolumba. Bardzo spodobały się Hiszpanom, którzy zaczęli ich używać, i tak przybyły do Europy. Aktualnie w wielu krajach Ameryki, zarówno Północnej, jak i Południowej, hamak jest jednym z najpopularniejszych rodzajów łóżka. Jest bardzo popularny szczególnie na wyspach i terenach z bezpośrednim dostępem do morza. Często można go też spotkać w typowych domkach plażowych, na tarasach czy przy plaży, w miejscach gdzie relaksują się miejscowi oraz turyści. W ostatnich latach stał się niezwykle popularnym elementem wystroju naszych ogrodów, tarasów czy balkonów. Jest nie tylko stosunkowo lekki, ale również wygodny i może być wyjątkową dekoracją naszego balkonu czy ogrodu.

Hamak na balkon – wykonanie i rodzaje

Hamaki są zazwyczaj wykonane z tkaniny albo siatki. Tkanina jest rozpięta i przymocowana do dwóch punktów, zazwyczaj za pomocą lin. Dobrze wykonany hamak zapewnia nam wyjątkowy komfort. W zależności od wykonania, mamy do wyboru szeroką gamę materiałów, z których jest zrobiony. Jeżeli zdecydujemy się na model z tkaniny, możemy wybrać, m. in.: bawełnę, jedwab, nylon czy sunbrellę. W przypadku wykonania z siatki, mamy do wyboru, np.: bawełnę, duracord, durasol, nylon lub sizal. Ogólnie hamak jest bardzo popularny w wielu krajach na całym świecie, i w zależności od pochodzenia możemy wyróżnić jego kilka rodzajów, m. in.: - hamak brazylijski, - hamak Majów, - hamak turystyczny, - hamak z moskitierą, - hamak z Nikaragui, - hamak ze stelażem, - fotel hamakowy, - leżanka hamakowa.

Hamak na balkon – jaki model wybrać?

Jeżeli zdecydujemy się zamontować hamak na balkonie, musimy zacząć od zmierzenia przestrzeni, którą dysponujemy. Ponadto należy wziąć pod uwagę też to, kto będzie go użytkował. Obecnie na rynku są dostępne hamaki w różnych rozmiarach, modele dla dzieci, modele jednoosobowe czy dwuosobowe. Do wyboru mamy tradycyjne hamaki, montowane na gotowych stelażach (drewnianych lub metalowych), hamaki ze stojakiem (które zajmują mniej miejsca), hamaki montowane w ścianach czy na drzewach (ta opcja sprawdza się, jeżeli umieszczamy hamak w ogrodzie) oraz montowane na suficie (np. fotele hamakowe). Jeżeli mamy większą przestrzeń na balkonie, to najlepiej będzie zakupić hamak klasyczny. Ma dużo miejsca i jest bardzo wygodny. Na mniejszych balkonach dobrym rozwiązaniem może być fotel hamakowy, który zajmuje mniej miejsca. Praktycznym wyjściem, będzie też zakup modelu z moskitierą. Większość modeli i materiałów, z których są wykonane są też dość odporne na wszelkie zabrudzenia, uszkodzenia czy wilgoć. To bardzo ułatwia codzienne użytkowanie.

Hamak na balkon – jak zamontować?

Montaż zależy od tego, jaki model kupiliśmy. Hamak na stelażu potrzebuje więcej miejsca, dlatego jest to lepszy wybór do ogrodu czy na taras, lub na bardzo duży balkon. Do wyboru mamy stelaże drewniane lub metalowe (te są zdecydowanie bardziej wytrzymałe). Rozkładamy stelaż i zawiązujemy tkaninę na jego dwóch, równoległych końcach. Montaż tego modelu jest dość prosty w wykonaniu. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zamontowanie w ścianach, to odległość między nimi powinna wynosić około 4 metrów. Odległość od ziemi powinna wynosić około 1,5-2 metrów. Głębokość wiercenia zależy od tego, jak grube są nasze ściany, ale zaleca się około 10-20 cm.

Zazwyczaj w każdym zestawie znajdują się odpowiednie wkręty do montażu, ale hamak warto też dodatkowo zabezpieczyć przed ewentualnym zerwaniem. Jeżeli nasz balkon jest stosunkowo mały, możemy wybrać model, którym montujemy na suficie. Najlepiej wywiercić dziurę na głębokość około 10 cm, przymocować odpowiednie elementy i zawiesić nasz hamak. Niezależnie od zakupionego modelu, montaż każdego z nich jest dość prosty i nie wymaga dużo czasu.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy