DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Hortensja bukietowa – uprawa, odmiany, cięcie
pixabay/DUOTONE_

Hortensja bukietowa – uprawa, odmiany, cięcie

1 czerwca 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Hortensja bukietowa jest niezwykle dekoracyjną rośliną, która zachwyca pięknymi kwiatami w wielu kolorach. Chociaż często można ją spotkać w formie kwiatów ciętych, to nadaje się również do uprawiania w naszym ogrodzie. Poznaj tajniki jej uprawy i pielęgnacji, oraz najpopularniejsze odmiany .

Hortensja bukietowa – wygląd i cechy charakterystyczne

Roślina pochodzi z Azji, z terenów Chin i Japonii. Jest krzewem o ciemnozielonych liściach w jajowatym kształcie, które mają około 7-15 cm długości i około 6 cm szerokości. Wysokość krzewu zależy od uprawianej odmiany, najniższe osiągają około 80 cm, a najwyższe maksymalnie do 4 metrów. Kwiaty są duże, o kulistym lub stożkowatym kształcie, najczęściej w białym i różowym kolorze.

Hortensja bukietowa – uprawa i pielęgnacja

Roślinę najlepiej posadzić w ciepłym i słonecznym miejscu, osłoniętym od wiatru. Gleba powinna być żyzna, o lekko kwaśnym odczynie około 5,5 pH, przepuszczalna i lekko wilgotna. Zaraz po posadzeniu należy ją porządnie i regularnie nawadniać. W bardziej suchych okresach podlewamy ją częściej, możemy też wykonać ściółkowanie, dzięki któremu woda nie będzie zbyt szybko wyparowywać z ziemi. Pomoże to utrzymać odpowiednią wilgotność. Hortensja rośnie dość szybko, dlatego potrzebuje odpowiedniego i regularnego nawożenia. Zabieg ten wykonujemy minimum raz na miesiąc, ale można też częściej. Najlepiej używać nawozów organicznych oraz specjalnych preparatów zawierających wapń. Zaczynamy nawozić na wiosnę i powtarzamy tę czynność do lata. W okresie zimowym nie nawozimy rośliny i zmniejszamy częstotliwość podlewania.

Wiosną, w okresie kwitnienia (marzec i kwiecień) najlepiej usunąć uschnięte kwiaty. Ten zabieg sprawi, że pojawi się więcej pąków kwiatowych i wydłuży się okres kwitnienia. Roślina dość dobrze znosi przymrozki i nie wymaga specjalnego zabezpieczenia na okres zimowy.

Cięcie hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa lubi regularne przycinanie i pozytywnie wpływa ono na jej wzrost. Najlepiej wykonać ten zabieg wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Jeżeli krzewy są młode, należy je przyciąć mniej więcej nad 4-5 pąkiem. W przypadku starszych egzemplarzy, przycinamy nad 2-3 pąkiem. Dzięki temu rozwiną się nowe pędy, zakończone kwiatostanami. Pozostawiamy tylko najgrubsze z nich, a te cienkie usuwamy, żeby dodatkowo nie obciążać rośliny. Jeżeli w naszym ogrodzie mamy kilkuletnie krzewy, możemy je trochę „odmłodzić”. Wycinamy najstarsze pędy tuż przy korzeniu, a niedługo na ich miejscu pojawią się nowe, pełne młodych pąków.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy