Hyżop lekarski – naturalny lek na wzdęcia
Hyżop lekarski istnieje pod wieloma nazwami. Poprawna jest również pisownia hizop oraz hyzop. Zwyczajowo nazywany jest także józefkiem lub józefką, a niektóre źródła używają nazwy izap lekarski. Gatunek pochodzi z rodziny jasnotowatych. W naturze można go spotkać w Środkowej i Południowej Europie, Zachodniej Azji, a także w Afryce Północnej. Rośnie również na Kaukazie. W Polsce uznany jest za archeofit, czyli roślinę obcego pochodzenia przybyłą na dany obszar w erze nowożytnej lub w czasach powstania tzw. Nowego Świata (odkrycie Ameryki), gdzie zaczęło dochodzić do wymiany gatunków pomiędzy nowym a starym kontynentem. Hyżop jest więc rośliną znaną od wieków, która przywędrowała do naszego kraju i rośnie w stanie dzikim. Nie ma jednak przeciwwskazań do tego, by ją uprawiać.
Hyżop lekarski - charakterystyka
Roślina jest niewielkim półkrzewem, który w swoim pokroju przypomina nieco lawendę. Dorasta do 40-60 centymetrów wysokości. Ma cienkie i zdrewniałe u dołu łodygi i osadzone na niej małe, lancetowate liście. Latem zakwitają kwiaty o odcieniach niebieskiego i fioletu, choć zdarzają się również egzemplarze kwitnące na różowo i biało. Zazwyczaj są zebrane w kwiatostany tworzące pęczki po 1-5 sztuk. Kwitnienie trwa przez lipiec i sierpień.
Jakie właściwości ma hyżop lekarski?
Od lat znany jest w zielarstwie i medycynie ludowej, dziś nieco zapomnianej. Roślina zawiera sporo olejku eterycznego, który ma w sobie wiele korzystnych substancji, m.in.: pinen, kamfen, cyneol, fitosterol, flawonoidy. Olejek jest dodawany do likierów, a także używany przy produkcji perfum. Najważniejsze jednak są jego cechy przydatne dla naszego zdrowia. Ziele hyżopu lekarskiego jest zbawienne dla przewodu pokarmowego w przypadku wzdęć. Działa rozkurczowo i reguluje pracę jelit. Łagodzi bóle związane z nagromadzeniem gazów, ułatwiając ich usunięcie. Poprawia trawienie. Oprócz tego działa leczniczo na górne drogi oddechowe. Pomaga na kaszel mokry, ponieważ ułatwia wykrztuszanie. Polecany jest np. przy zapaleniu oskrzeli, czy astmie oskrzelowej. Trzeba jednak pilnować zalecanych dawek i nie przekraczać ich. W nadmiarze może podrażnić błony śluzowe. Ale to nie wszystko. Ziele świetnie działa również na uszkodzenia skóry. Ma działanie antybakteryjne i ściągające, przyspiesza gojenie się ran.
Hyżop lekarski – uprawa
Hyżop lekarski nie jest wymagający. Nie potrzebuje specjalistycznej gleby. Preferuje natomiast ziemię lekką, przepuszczalną i bogatą w wapń. Najlepsze będzie dla niego stanowisko osłonięte od wiatru i słoneczne. Co ciekawe, roślina nie wymaga także podlewania. Doskonale znosi także niskie temperatury zimą. Sadzonki należy sadzić w odległościach około 40 centymetrów od siebie. Choć rośliny rosną powoli, później rozgałęziają się i muszą mieć miejsce. Wiosną może pojawiać się obfity samosiew.Ziele najlepiej pozyskiwać z początkiem kwitnienia. Należy ściąć górną część rośliny i suszyć w przewiewnym miejscu, unikając bezpośredniego słońca. Najlepiej robić to w temperaturze ponad 30°C. Wysuszone ziele trzeba przechowywać w szczelnych i suchych pojemnikach.Ziele nadaje się nie tylko na wywar. Roślina jest jadalna, można ją dodawać do sosów, mięs, czy wędlin. Warto włączyć ją w uprawę ogródka zielnego. Sprawdzi się również na skalniaku i wśród naturalistycznie kwitnących bylin i krzewów.