Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Idzie burza? Zapal 1 żarówkę. Oszczędzisz tysiące złotych
Kamil Świętek
Kamil Świętek 02.11.2023 17:39

Idzie burza? Zapal 1 żarówkę. Oszczędzisz tysiące złotych

Ochrona przed burzą
Canva/sethink, pixabay; Canva/Wilson Vitorino, Pexels

Niezależnie od tego ile mamy lat, burze wywołują w nas niepokój. W dzieciństwie boimy się błyskawic i grzmotów, w dorosłości skutków ubocznych nawałnic. Czy istnieje sposób na to, aby podczas burzy zachować spokój?

Jeśli myślicie nad zakładaniem piorunochronu, wstrzymajcie się jeszcze na moment. Istnieje prostszy patent na to, jak ochronić dom przed burzą. Zobaczcie, co dla was przygotowaliśmy.

Czy ochrona przed burzą domu jest możliwa?

Dlaczego panikujemy podczas burzy? Nasz niepokój jest w pełni uzasadniony. W XXI wieku jesteśmy wręcz otoczeni elektroniką. Mało kto wie, ile tak naprawdę kabli jest położonych w naszych ścianach. Do tego dochodzi jeszcze cały sprzęt elektroniczny, który mamy w domu. Jednym słowem, gdy piorun uderzy w nasz dom, możemy mieć poważny problem.

Wokół tematyki burzy narosło wiele mitów. Kilka z nich to bujdy, inne mogą uratować nam życie i ochronić naszą elektronikę. Wyłączanie sprzętu elektronicznego od sieci podczas burzy to wciąż najlepszy sposób na ochronę multimediów przed skutkami przepięcia.

Na nic zdadzą się tutaj listwy antyprzepięciowe. Oczywiście podwyższają one bezpieczeństwo korzystania z urządzeń podłączonych do prądu, ale i tak nie dają 100% gwarancji bezpieczeństwa, gdy w nasz dom uderzy piorun.

Ochrona przed burzą 2.jpg
Canva/JAH_Creations, Getty Images

Czy telefony przyciągają pioruny?

Skoro wiecie już, że skuteczna ochrona przed burzą polega na odłączeniu urządzeń elektronicznych od prądu, pozostaje pytanie, co należy zrobić z telefonami. Okazuje się, że mitem jest założenie, że telefony przyciągają pioruny.

Wytwarzane przez nie pole elektromagnetyczne jest zbyt niskie, aby przyciągnąć błyskawicę. Nie musicie się także obawiać korzystania z Internetu podczas burzy. Oczywiście mowa tutaj o Internecie mobilnym. Wszelkie routery i modemy powinny być odłączone od prądu w trakcie nawałnicy.

Jaka jest skuteczna ochrona przed burzą?

Okazuje się, że w trakcie burzy możemy w prosty i tani sposób zabezpieczyć nasz dom przed skutkami uderzenia pioruna. W tym celu wystarczy zostawić zapaloną żarówkę na przykład w nocnej lampce. Dlaczego podniesie to nasze bezpieczeństwo?

Gdy piorun uderzy w nasz dom, ogromna energia zacznie krążyć po sieci, szukając ujścia. Jeśli zastawimy zapaloną żarówkę, niszczycielska moc pioruna skupi się wyłącznie na żarówce, co pozwoli nam uniknąć licznych uszkodzeń mienia.

Chociaż w starciu z błyskawicą, żarówka nie ma żadnych szans, warto poświęcić ją zamiast znacznie droższych urządzeń, czyż nie? Znaliście ten patent na ochronę przed burzą? Jeśli nie, to koniecznie wykorzystajcie go przy najbliższym załamaniu pogody.

Ochrona przed burzą 3.jpg
Canva/Iri_sha, Getty Images

Zobacz także: