DomekIOgrodek.pl Architektura Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu
pixabay/midascode

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

30 maja 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Impregnat do fug stosujemy w celu zabezpieczenia naszych płytek przed oddziaływaniem różnorakich czynników. Dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów, możemy się cieszyć atrakcyjnymi płytkami przez długi okres czasu. Poznaj cechy charakterystyczne zabiegu impregnacji fug oraz dowiedz się więcej o zastosowaniu specjalistycznych preparatów .

Impregnat do fug – wykonanie czynności oraz mocne strony impregnowania

Impregnowanie wykonuje się w celu zapewnienia prawidłowej ochrony naszych płytek przed powstawaniem różnego rodzaju zabrudzeń oraz zanieczyszczeń. Zastosowanie specjalnego impregnatu do fug posiada wiele zalet, m.in.: przeciwdziała rozwojowi pleśni, bakterii oraz grzybów, chroni fugi przed działaniem wilgoci, nie dopuszcza do osadzania się kamienia, chroni fugi przed powstawaniem zabrudzeń, zabezpiecza przed wchłanianiem się tłuszczu, ułatwia czyszczenie fug, zabezpiecza porowatą powierzchnię przed przenikaniem wody, przyczynia się do prawidłowego uszczelnienia spoin, nadaje się zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Wykonanie zabiegu impregnacji zaleca się przede wszystkim w pomieszczeniach, które odznaczają się intensywnością eksploatowania. Do takich miejsc zalicza się m.in. garaż, pomieszczenia gospodarcze, łazienka, kuchnia, salon, przedpokój oraz taras.

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne oraz rodzaje

Obecnie dostępne są różne impregnaty, które są indywidualnie dopasowane do każdego rodzaju płytek. Wyróżnić można m.in. preparaty do płytek ceramicznych, cementowych oraz klinkierowych. Tego typu środki należą do produktów rozpuszczalnikowych. Ich skład zapewnia prawidłową ochronę naszych fug. Inny rodzaj preparatu stanowią np. impregnaty przeznaczone do płytek betonowych bądź kamiennych. Wyróżnia się także impregnaty, które są adresowane do pokrywania spoin pomiędzy płytkami. Impregnaty możemy zakupić w każdym sklepie budowlanym w formie gotowego płynu. Większość preparatów posiada przeźroczystą barwę. Niektóre impregnaty posiadają dodatkowe właściwości, które powodują powstanie efektu połysku.

Impregnat do fug – przygotowanie podłoża przed nałożeniem preparatu

Zanim przejdziemy do aplikacji impregnatu, musimy odpowiednio przygotować naszą powierzchnię. Miejsce, w którym zastosujemy preparat musimy dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń. Do czynności czyszczenia możemy użyć np. gąbki bądź szczoteczki do zębów. Przy niewielkich zabrudzeniach wystarczy użycie zwykłej wody, natomiast w przypadku większych plam używamy specjalnego detergentu. Idealnym rozwiązaniem przy czyszczeniu jest także zastosowanie parownicy bądź odkurzacza parowego.

Jak wygląda prawidłowa czynność nakładania impregnatu do fug?

Po dokładnym i precyzyjnym oczyszczeniu powierzchni możemy przejść do właściwej czynności nakładania impregnatu. Preparaty są dość łatwe w użyciu oraz nanoszeniu. W przypadku dużych powierzchni rozlewamy preparat, następnie rozprowadzamy go przy użyciu odpowiedniego narzędzia. Do rozprowadzenia potrzebujemy specjalnego wałka bądź zgarniaka. Impregnat rozprowadzamy w sposób równomierny po całej powierzchni. Pozostałości z nadmiaru preparatu od razu usuwamy przy użyciu suchej bądź wilgotnej ściereczki. Jeśli impregnujemy tylko fugi, zaleca się zastosowanie małego pędzla, który umożliwi precyzyjne naniesienie preparatu na naszą fugę. Impregnat należy nakładać cienką warstwą.

Po aplikacji środka impregnowane miejsce pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. W przypadku nakładania kolejnej warstwy preparatu, jej aplikacja następuje dopiero po wyschnięciu pierwszej warstwy. Czas wyschnięcia impregnatu uzależniony jest od jego rodzaju. Czas schnięcia preparatów jest różny (może wynosić od 30 minut aż do 6 godzin). Często w przypadku pomieszczeń, które wyróżniają się wysokim poziomem wilgotności czas schnięcia ulega wydłużeniu. Zabieg impregnowania zaleca się przeprowadzać cyklicznie. Odnowienie zabiegu impregnacji naszych fug w odpowiednich odstępach czasowych pozwoli nam uzyskać dobrze zabezpieczone oraz atrakcyjne płytki.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy