DomekIOgrodek.pl
Gwiazda betlejemska

Pixabay/Kestrel_Imaginary

Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Aby była ozdobą domu należy pamiętać o trzech zasadach

25 Listopada 2021

Autor tekstu:

Martyna Pałka

Udostępnij:

Gwiazda betlejemska to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych ozdób na święta Bożego Narodzenia. Wiele osób decyduje się na zakup rośliny właśnie w tym okresie, aby przystroić nią dom w czasie rodzinnych świąt. Aby poinsecja stosunkowo długo zachowała swój piękny wygląd i zachwyciła naszych gości, trzeba pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o gwiazdę betlejemską?

Uprawa gwiazdy betlejemskiej wcale nie należy do tych najtrudniejszych. Trzeba tylko pamiętać o kilku istotnych zasadach pielęgnacji tej rośliny. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak dbać o gwiazdę betlejemską, aby zachwyciła naszych bliskich podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Jak uprawiać gwiazdę betlejemską?

Poinsecja to jedna z najpiękniejszych i najczęściej wybieranych roślin w okresie zimowym. Początki popularności tego kwiatu wypatruje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie trafił on z Ameryki Południowej. Roślina ta funkcjonuje pod wieloma nazwami. Nazywa się ją między innymi wilczomleczem pięknym lub nadobnym, poinsecją ozdobną oraz właśnie gwiazdą betlejemską.

Cechą charakterystyczną wilczomlecza jest fakt, że to, co większość osób uważa za kwiaty, to w rzeczywistości barwne liście. Określa się je mianem przykwiatków. Co ciekawe, mogą one przybierać naprawdę różnorodne kolory: od czerwonego, przez pomarańczowy, żółty i różowy aż po biały, a nawet wielobarwny. Ludzie nazwali poinsecję gwiazdą betlejemską, ponieważ jej wygląd przypomina im znaną z tradycji chrześcijańskiej gwiazdę, która prowadziła trzech króli do Jezusa.

Grudnik

Jak dbać o grudnik? Zakwitnie na Boże Narodzenie, jeśli będziesz o niego odpowiednio dbać

CZYTAJ DALEJ

Porady, jak dbać o gwiazdę betlejemską

Aby wilczomlecz mógł zachwycić naszych gości podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, musimy pamiętać o jego odpowiedniej uprawie i pielęgnacji. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci odpowiednio zadbać o swoją gwiazdę betlejemską, zwłaszcza że roślina ta jest niezwykle wrażliwa na niekorzystne warunki środowiska.

Jak podlewać gwiazdę betlejemską?

Istotnym elementem uprawy poinsecji jest jej podlewanie. Ważne jest, aby wykonywać to regularnie i nie zapominać o dostarczaniu roślinie odpowiedniej ilości wody. Trzeba dbać o to, aby gwiazda betlejemska nie otrzymywała jej za dużo. Warto więc podlewać kwiat, dopiero kiedy zauważymy, że górna granica gleby, w której rośnie wilczomlecz, jest sucha.

Aby prawidłowo się rozwijać, gwiazda betlejemska powinna otrzymywać niewielkie ilości wody co drugi dzień. Trzeba też pilnować, aby wody nie było na tyle dużo, aby nie zbierała się ona w podstawce doniczki, bo może to doprowadzić do rozwoju grzybów i groźnych dla rośliny chorób.

Gwiazda betlejemska

Pixabay/angelinaelv

Gwiazda betlejemska a niskie temperatury

Ważną informacją jest, że poinsecja bardzo źle reaguje na zbyt niskie temperatury powietrza. W przypadku wystawienia rośliny na mróz możemy liczyć się z tym, że nie będzie się ona odpowiednio rozwijać. Warto o tym pamiętać przy okazji kupowania gwiazdy betlejemskiej. Lepiej wybierać te kwiaty, które stoją w środku pomieszczenia, a nie na zewnątrz. Warto również decydować się na te z nich, które nie są blisko drzwi wyjściowych sklepu.

Wilczomlecz powinno się przechowywać w temperaturach około 15-25 stopni Celsjusza. Warto też nie trzymać go blisko grzejników, ponieważ mimo że gwiazda betlejemska lubi wysokie temperatury, nie przepada za podgrzewanym powietrzem. Podczas transportu rośliny warto zapewnić jej ochronę w postaci papieru, aby nie dostało się do niej chłodne powietrze i mróz.

Gwiazda betlejemska

Pixabay/_Alicja_

Wpływ światła i wilgotności powietrza na gwiazdę betlejemską

Poinsecja bardzo lubi wilgotne powietrze, dlatego też idealnym rozwiązaniem będzie użycie nawilżacza powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się ta roślina. W przypadku zbyt suchego powietrza można liczyć się z przedwczesną utratą barwnych liści przez wilczomlecza. Inną istotną sprawą jest odpowiednie nasłonecznienie gwiazdy betlejemskiej. Kwiat ten nie przepada za zbyt silnym słońcem, dlatego też warto postawić go w takim miejscu, gdzie panuje umiarkowane nasłonecznienie.

Gwiazda betlejemska

Pixabay/lighthearteddreamer

Czy wiesz, jak segregować śmierci z gospodarstwa domowego? Łatwo się pomylić

Pytanie 1 z 7

Czego nie wolno wrzucać do niebieskiego pojemnika?

Najpiękniejsze jesienne kwiaty ogrodowe. Przetrwają naprawdę niskie temperatury

Slajd 1 z 7

Kapusta ozdobna

Kapusta ozdobna jest bardzo łatwa w uprawie. W dodatku możemy cieszyć się jej urokiem przez całą zimę. Roślina ta odporna jest na bardzo niskie temperatury - nawet do -15 stopni Celsjusza.

Martyna PałkaAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Porady domowe

Gąbka doskonale wyczyści butelki, a nawet żaluzje. Dwa proste patenty

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jeden apteczny produkt, który zapobiega osadzaniu się kurzu na meblach

Czytaj więcej >
Cytryna, ocet, proszek do pieczenia – te kuchenne składniki ułatwią Ci ekologiczne sprzątanie

Porady domowe

Co zamiast detergentów? Ekologiczne sprzątanie w Twoim domu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Pluskwy domowe. Jak się ich pozbyć?

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak uprawiać domowe ogórki zimą? Prosty patent

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak dbać o grudnik? Zakwitnie na Boże Narodzenie, jeśli będziesz o niego odpowiednio dbać

Czytaj więcej >