DomekIOgrodek.pl > Oświetlenie > Jak naprawić lampki choinkowe? Prosty sposób pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 08.12.2022 21:13

Jak naprawić lampki choinkowe? Prosty sposób pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze

lampki choinkowe
StockSnap z Pixabay

W okresie świątecznym wielu z nas chce przyozdobić dom lampkami choinkowymi. Problem pojawia się wtedy, kiedy po wyciągnięciu ich z pudełka okazuje się, że nie działają lub ich światło jest za słabe. Na szczęście jest prosty sposób ich naprawy, bez konieczności kupowania nowego kompletu.

Podczas naprawiania lampek należy zachować szczególną ostrożność. Pamiętajcie, że pracujecie z ozdobą, którą podłączacie do prądu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by spróbować usunąć uszkodzenia, zanim wydacie pieniądze na nowy zestaw.

Proste sposoby, by naprawić lampki choinkowe

Co zrobić, kiedy lampki nie działają, a Wigilia już za moment i trzeba przystroić choinkę? Jeśli problemem jest to, że świecą słabo, problemem może być załamanie w kablach, wywołane źle zwiniętym kablem, co zaburza przepływ prądu. Rozplącz światełka dokładnie i rozprostuj kabel, lekko nim potrząsając.

 

Jeśli lampki nie świecą, problemem może być jedna przepalona żarówka, ponieważ światełka zazwyczaj połączone są szeregowo. Aby sprawdzić, która żarówka z kompletu się przepaliła, przyjrzyj się wszystkim dokładnie: uszkodzona będzie ciemniejsza od pozostałych. Wystarczy ją wymienić, aby cieszyć się działającym zestawem.

Innym sposobem na znalezienie przepalonej lampki choinkowej, jest użycie probówki lub płaskiej baterii 3R12. Należy podłączyć komplet do prądu, a następnie po kolei przykładać probówkę do każdej osłonki.

Co zrobić, jeśli lampki choinkowe nie działają?

W każdym komplecie lampek powinno znajdować się kilka zapasowych sztuk. Jeśli okaże się, że nie świeci tylko jedna żarówka z całego zestawu, należy ją wymienić na nową. Trzeba pamiętać, by wymienić ją nawet wtedy, kiedy wszystkie pozostałe świecą poprawnie.

Kiedy światełka połączone są ze sobą równolegle, nie szeregowo, może się zdarzyć, że kiedy jedna z żarówek się zepsuje, pozostałe będą działać poprawnie. Jest to konieczne, jeżeli nie chcemy, by wkrótce przepalił się cały komplet. Może się tak zdarzyć, ponieważ z powodu jednej zepsutej żarówki przez pozostałe będzie płynąc zbyt duże napięcie.

 

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

1. Najciekawsze domy świata. Architektów poniosła wyobraźnia

2. Jeden błąd, który potrafi całkowicie zniszczyć wnętrze. Popełnia go mnóstwo Polaków

3. Rośliny, które nie potrzebują wiele światła. Idealnie sprawdzą się w łazience