DomekIOgrodek.pl > Architektura > Najciekawsze domy świata. Architektów poniosła wyobraźnia
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 26.08.2022 16:41

Najciekawsze domy świata. Architektów poniosła wyobraźnia

Dom w kształcie psa
fot. Alan Levine from Strawberry, United States - Big BeaglesUploaded by PDTillman, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15834945

Większość osób decydując się na budowę domu, wybiera proste i klasyczne konstrukcje. Istnieją jednak budynki, które zostały zaprojektowane przez wyjątkowo twórczych architektów. Postanowiliśmy wybrać trzy najciekawsze z nich.

Gdy architektom pozwoli się puścić wodzę fantazji, potrafią naprawdę zaskoczyć. Poniższe budynki są tego dowodem. Aż ciężko uwierzyć, że ktoś mógłby w nich zamieszkać.

Dom w kształcie psa

W Cottonwood w Minnesocie kryje się prawdziwy raj dla miłośników psów. Pensjonat w kształcie wielkiego beagle'a ma wysokość dwóch pięter. Składa się jednak tylko z dwóch sypialni, przez co ciężko jest znaleźć wolne terminy na nocleg. Zainteresowani muszą czekać nawet miesiącami. "London Times" umieścił pensjonat w kształcie psa na liście „20 najbardziej zwariowanych miejsc do przenocowania".

Budynek pełen roślinności

W mieście Ho Chi Minh w Wietnamie ciężko jest uraczyć zieleni. Ulice są przepchane i zabudowane, dlatego roślinność przeniosła się na balkony i parapety mieszkańców. Nic zatem dziwnego, że Stacking Green House uznano za najlepszy dom jednorodzinny podczas World Architecture Festival 2012. Biała fasada budynku zapełniona jest roślinami, które mają możliwość nieskrępowanego rozwoju. Poza pięknym wyglądem zapewniają one mieszkańcom ochronę przed słońcem i hałasem z zewnątrz. Całość odpowiada na potrzeby współczesnego człowieka.

Bąbelkowy pałac

W Théoule-sur-Mer we Francji można podziwiać posiadłość jak z baśni. Nietypowe kształty i pastelowa kolorystyka są przyjemne dla oka i sprawiają, że pobyt w rezydencji jest wręcz bajkowy. Na jej terenie mieści się 10 sypialni, baseny i amfiteatr, mogący zmieścić około 500 osób. Projekt budynku stworzył węgierskiego architekta Antti Lovag, a w pracę nad jego urządzeniem zaangażowali się liczni artyści.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

1. Katarzyna Dowbor płakała na planie. Co się stało?

2. Co najbardziej szkodzi astmatykom w domu? Kilka ważnych informacji

3. Nie wyrzucaj nasion papryki, można wykorzystać je w świetny sposób

Źródło: czterykaty.pl, bryla.pl

Tagi: wnętrze
Polecane