DomekIOgrodek.pl > Architektura > Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Pomysły i porady
Weronika Dadok
Weronika Dadok 21.03.2022 22:20

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Pomysły i porady

klatka schodowa
Pixabay/StockSnap

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Czym wyłożyć ściany, jaki charakter schodów dobrać? Czy opłaca się obić schody dywanem albo wykładziną? Jak udekorować klatkę schodową? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Schody i stopnie

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Przede wszystkim powinna być funkcjonalna. Za ten aspekt odpowiadają z kolei wymiary schodów. Sama klatka schodowa będzie ważnym elementem komunikacyjnym i konstrukcyjnym budynku. Standardy i normy schodów są obecnie określane przez prawo budowlane. W zależności od rodzaju oraz przeznaczenia budynku, przepisy mogą się znacznie różnić. Klatka schodowa to także droga ewakuacyjna. Dlatego właśnie musi spełniać konkretne wymogi bezpieczeństwa, które są określone przez przepisy przeciwpożarowe. Klatka schodowa musi być przede wszystkim być wygodna. Wysokość nad schodami, mierzona w świetle, czyli w wolnej, nieograniczonej przestrzeni, nie może być mniejsza niż 205 centymetrów. Natomiast schody muszą być dostosowane do długości kroku i stopy, aby móc komfortowo i bezpiecznie po nich stąpać. Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Według wymogów budowlanych musi być spełniona pewna zależność pod względem rozmiaru stopnia. Oblicza się ją na podstawie uśrednionej długości ludzkiej stopy. Wysokość stopni schodów to najczęściej 14-19 centymetrów, natomiast szerokość – 25-32 centymetry. Najwygodniejszy wariant to zazwyczaj wartość najwyższa. Wszystkie stopnie w biegu muszą być tej samej wielkości. Pozwala to uniknąć niebezpieczeństwa potknięcia. Schody mogą dodatkowo zostać wykończone materiałem antypoślizgowym.

Jak wykończyć schody i jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym?

Jak najlepiej wykończyć schody i jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Jeśli chodzi o biegi, to najwygodniejsza szerokość biegu schodów wynosi 100 centymetrów. Minimum biegowe to 80 centymetrów i musi być ono mierzone w świetle balustrad w odpowiedniej odległości od ścian. Aby dwie osoby mogły swobodnie i bez problemów przejść obok siebie, potrzebny jest bieg o szerokości 125 centymetrów. Maksymalna ilość stopni w biegu to 17. Eksperci uważają, że wygodne schody posiadają nieparzystą liczbę stopni w jednym biegu. Jeśli chodzi o spoczniki, to ich szerokość nie może być mniejsza od szerokości schodów. Minimalna wartość to około 80 centymetrów. Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym pod względem spoczników? Ich najlepszy rozmiar to 1 metr. Wygodny spocznik, który spełnia wymogi przeciwpożarowe i jest dostosowany do potrzeb osób na wózku inwalidzkim to półtora metra. Balustrady na wewnętrznej klatce schodowej nie mogą być niższe niż 90 centymetrów. Jeżeli schody są bardzo szerokie, to najlepszy jest montaż balustrady po obu stronach biegu. Odległości między elementami wypełniającymi balustradę, czyli tralkami, nie powinny wynosić więcej niż 12 centymetrów. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa.

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Wykończenie ścian

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Najpopularniejsze rozwiązanie, uznawana za uniwersalne wykończenie, to pomalowanie ścian. Najlepiej jest zastosować farbę, która nadaje się do zmywania na mokro oraz szorowania. Dzięki temu gładką powierzchnię będzie można łatwo utrzymać w czystości. Na klatce schodowej można użyć więcej niż jednego koloru lub odcienia, stworzyć wizualną mozaikę lub namalować geometryczne wzory. Jeśli posiadasz więcej niż jedno piętro, każda klatka schodowa może posiadać swój własny kolor i styl. Warto spróbować zróżnicować kondygnacje, ale utrzymać je w podobnym tonie. Jeżeli Twoje klatka schodowa posiada na przykład 2 biegi oraz półpiętro, można spróbować pomalować każdą kolejną kondygnację farbą o ton ciemniejszą lub jaśniejszą. Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym, jeśli zależy Ci na fantazyjnym wykończeniu ścian? Efektownie wyglądają tynki strukturalne. Są łatwe w nałożeniu, szybko wysychają i mogą maskować niewielkie nierówności ścian. Ich czyszczenie nie stanowi problemu. Jeszcze inny pomysł na wykończenie wewnętrznej klatki schodowej to okładzina lub boazeria. Na przykład materiały okładzinowe o imitujące drewno są świetnym pomysłem. Inny sposób na efektowne wykończenie to płytki przypominające gips, gres lub naturalny kamień. 

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Wykończenie schodów

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Najpopularniejszy sposób na wykończenie powierzchni schodów to drewno. Jest mocne, trwałe, łatwe w utrzymaniu i dobrze wygłusza. Drewniane schody nie sprawiają kłopotów na przestrzeni wielu lat użytkowaniu. W prosty sposób można odświeżyć ich powierzchnię. Aby były bardziej bezpieczne, można pokryć je antypoślizgowym lakierem. Często stosuje się także obicie z dywanu lub wykładziny. Obecnie powoli odchodzi się od tego sposobu, jako że kumuluje sporą ilość bakterii oraz roztoczy. Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym, jeśli zależy Ci na użyciu innego materiału, niż drewno? Wówczas ciekawym rozwiązaniem jest pokrycie schodów ceramicznymi płytkami. Warto zabezpieczyć je dodatkowo antypoślizgową substancją i dodać na brzegach stopni dodatkowe nakładki. Inny ciekawy pomysł na wykończenie schodów to po prostu całkowicie szklane stopnie. Wykonuje się je z trójwarstwowego i hartowanego szkła klejonego. Jest to jednak nieco kosztowna opcja. 

Tagi:
Polecane