DomekIOgrodek.pl
Jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie – podstawowe zasady

pixabay.com/lumix2004 (CC0 Domena publiczna)

Jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie – podstawowe zasady

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie? Zanim przystąpimy do sadzenia drzew, należy przeanalizować wszystkie czynniki, które będą oddziaływały na naszą roślinność. Poznaj podstawowe zasady, które należy stosować przy sadzeniu drzew, by m&oa

Jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie – analiza czynników wpływających na prawidłowy rozwój roślin

Zanim przystąpimy do sadzenia drzew, musimy przeanalizować kilka czynników, które należy uwzględnić przy sadzeniu naszej roślinności, m.in.:

- wybór gatunku drzew,

- termin sadzenia,

- dobór podłoża,

- głębokość sadzenia,

- odległość między okazami,

- zasady sadzenia.

Jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie – wybór gatunku drzew

Pierwszy krok stanowi wybór gatunku drzew. Wybierając gatunki do ogrodu, przede wszystkim musimy sprawdzić, czy nasz ogród spełnia wszystkie wymagania dla danego gatunku drzewa. Obecnie istnieje wiele gatunków roślin, które możemy uprawiać w ogrodzie. Wyróżnia się drzewa liściaste oraz iglaste. Wybór roślinność zależy od naszych prywatnych upodobań oraz wystroju naszego ogrodu. Jeśli zdecydujemy się na konkretne drzewo, musimy sprawdzić jego rozmiary oraz wymagania glebowe, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju.

Jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie – termin sadzenia

Jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie? Przede wszystkim należy zapoznać się z zalecanym terminem sadzenia. Termin należy dopasować indywidualnie do zakupionego rodzaju. Drzewa, które wyróżniają się odkrytymi korzeniami, sadzimy bezpośrednio po ich zakupie. Czynność należy przeprowadzić w okresie wiosennym lub jesiennym. W przypadku jesieni sadzimy drzewo przed wystąpieniem pierwszych przymrozków.

Drzewa, które posiadają w pełni ukształtowane korzenie, możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny, począwszy od wczesnej wiosny aż do okresu później jesieni. Najlepiej sadzić drzewa jak najwcześniej, aby uniknąć przemarznięcia roślinności. Możemy sadzić także drzewa, które posiadają ukształtowaną bryłę korzeniową w siatce bądź worku jutowym. Taką roślinę należy posadzić w całości, nie oddzielając siatki lub worka jutowego od bryły korzeniowej.

Jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie – dobór podłoża

Bardzo ważna jest precyzyjna analiza wymagań glebowych sadzonych drzew. Należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby, a także poziom odczynu pH, by móc zapewnić jak najlepsze warunki dla naszych roślin. Przed przystąpieniem do czynności sadzenia musimy przygotować podłoże. Ziemię przekopujemy na szerokość 2 razy większą niż szerokość bryły korzeniowej. Następnie usuwamy wszystkie zanieczyszczenia oraz chwasty i nawozimy glebę specjalnym preparatem, np. obornikiem bądź kompostem. Ponadto, jeśli nasza gleba nie spełnia wymagań, musimy ją dodatkowo przygotować przy zastosowaniu np. odpowiedniego nawozu.

Jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie – głębokość sadzenia

Głębokość sadzenia wpływa na prawidłowe funkcjonowanie oraz rozwój drzew. Roślinę należy umieścić w wykopanym dole tak, aby jej korzenie były dość luźno ulokowane. Nie wolno łamać oraz podwijać korzeni. Jeśli korzenie nie mogą zmieścić się w dołku, możemy je delikatnie skrócić. Ważny element stanowi odpowiednio wykopany dół. Jego głębokość oraz szerokość powinna być indywidualnie dopasowana do rodzaju wybranego przez nas drzewa.

Przy sadzeniu nie należy przysypywać szyjki korzeniowej, ponieważ jej zasłonięcie przyczyni się do gnicia kory oraz powstawania różnych chorób. Ponadto drzewo nie może być posadzone za płytko. Zbyt płytkie ulokowanie drzewa uniemożliwia roślinom prawidłowe pobieranie składników pokarmowych oraz wody powodując obniżenie odporności drzewa.

Jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie – odległość między okazami

Ważnym aspektem tego, jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie, jest odpowiedni rozstaw między sadzonymi roślinami. Odległość zależy przede wszystkim od wielkości wybranego rodzaju drzew. Zanim posadzimy nasze rośliny, musimy przeanalizować ostateczną szerokość oraz wysokość drzew, a także ich system korzeniowy oraz siłę wzrostu. W przypadku odległości drzewa, od np. domu czy ogrodzenia, dokładne wytyczne są przedstawione w ustawach prawnych, z którymi musimy się zapoznać przed przystąpieniem do sadzenia.

Jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie – zasady sadzenia

Przed posadzeniem drzew moczymy korzenie w wodzie przez około kilka godzin. Roślinę umieszczamy w przygotowanym dole pod kątem prostym. Po jej umieszczeniu delikatnie rozkładamy korzenie, po czym przysypujemy je ziemią. Następnie należy udeptać glebę wokół posadzonych roślin. Na zakończenie obficie podlewamy młode drzewko.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >