Alergia
dieta.pl/BrianKim
Weronika Dadok - 16 Grudnia 2020

Jak ulżyć alergikowi? Zmień kilka rzeczy w domu

Alergie utrudniają życie wielu z nas. Istnieje przeświadczenie, że doskwierać mogą jedynie na świeżym powietrzu, czy źle wentylowanym pomieszczeniu. To bardzo mylne! W swoich własnych czterech ścianach również nie możemy czuć się wolni od alergenów. Podpowiadamy, jak uwolnić się od uciążliwych objawów.

Przestrzeń przyjazna dla alergików to taka, która wolna jest od wszelkich odświeżaczy powietrza w aerozolu i dymu papierosowego. Należy pamiętać również o zachowaniu porządku i wejściu w nawyk prawidłowego mycia podłóg oraz usuwania kurzu.

Silnie myjące środki mogą powodować podrażnienia, dlatego warto rozważyć użycie zamienników o przyjaznym dla środowiska składzie.

Odrobina przewiewu czyni cuda

Nie zapominajmy o odpowiednim wietrzeniu oraz zachowaniu temperatury i wskazanej wilgotności powietrza. Jeśli pominiemy te ważne aspekty, możemy narazić się na szkodliwe działanie pleśni i grzybów.

Przy temperaturze powietrza sięgającej 25 stopni Celsjusza i wilgotności przekraczającej 50-60 procent, drobnoustroje mogą czuć się jak wczasowicz na plaży. Jednak dla nas przynosi to negatywne konsekwencje.

Produkowane przez grzyby i pleśnie mykotoksyny, mogą obniżać samopoczucie i niszczyć zdrowie domowników. Regularne wietrzenie lub zakup osuszacza powietrza może zdziałać cuda.

Zachowajmy ostrożność w sezonie grzewczym

Okres jesienno-zimowy sprzyja paleniu w kominku. Czy mimo zalet i wprowadzaniu iście ciepłej atmosfery, jest to w pełni bezpieczne dla alergików?

Badania przeprowadzone przez zespół z Krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej potwierdzają, że na jakość powietrza, które mamy w domu ma wpływ palenie drewnem i węglem. Powstające w nich substancje zanieczyszczają powietrze, którym oddychamy w swoich czterech kątach.

Zbawienne działanie roślin

Nie od dziś wiadomo, że rośliny przynoszą nam wiele korzyści. W tym przypadku nie jest inaczej. W kwestii wspomagania alergików spełniają funkcje naturalnych oczyszczaczy powietrza. Najlepiej zainwestować w gerbery, fikusy draceny, skrzydłokwiaty, filodendrony, sansewierie czy areki. Rośliny te umiejętnie usuwają z powietrza wiele chemicznych substancji. Między innymi benzen (występuje w dymie tytoniowym i klejach) i aldehyd mrówkowy (składnik paneli ściennych).

Źródło: kobieta.interia.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News