Jak ulżyć alergikowi? Zmień kilka rzeczy w domu
Przestrzeń przyjazna dla alergików to taka, która wolna jest od wszelkich odświeżaczy powietrza w aerozolu i dymu papierosowego. Należy pamiętać również o zachowaniu porządku i wejściu w nawyk prawidłowego mycia podłóg oraz usuwania kurzu.
Silnie myjące środki mogą powodować podrażnienia, dlatego warto rozważyć użycie zamienników o przyjaznym dla środowiska składzie.
Odrobina przewiewu czyni cuda
Nie zapominajmy o odpowiednim wietrzeniu oraz zachowaniu temperatury i wskazanej wilgotności powietrza. Jeśli pominiemy te ważne aspekty, możemy narazić się na szkodliwe działanie pleśni i grzybów.
Przy temperaturze powietrza sięgającej 25 stopni Celsjusza i wilgotności przekraczającej 50-60 procent, drobnoustroje mogą czuć się jak wczasowicz na plaży. Jednak dla nas przynosi to negatywne konsekwencje.
Produkowane przez grzyby i pleśnie mykotoksyny, mogą obniżać samopoczucie i niszczyć zdrowie domowników. Regularne wietrzenie lub zakup osuszacza powietrza może zdziałać cuda.
Zachowajmy ostrożność w sezonie grzewczym
Okres jesienno-zimowy sprzyja paleniu w kominku. Czy mimo zalet i wprowadzaniu iście ciepłej atmosfery, jest to w pełni bezpieczne dla alergików?
Badania przeprowadzone przez zespół z Krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej potwierdzają, że na jakość powietrza, które mamy w domu ma wpływ palenie drewnem i węglem. Powstające w nich substancje zanieczyszczają powietrze, którym oddychamy w swoich czterech kątach.
Zbawienne działanie roślin
Nie od dziś wiadomo, że rośliny przynoszą nam wiele korzyści. W tym przypadku nie jest inaczej. W kwestii wspomagania alergików spełniają funkcje naturalnych oczyszczaczy powietrza. Najlepiej zainwestować w gerbery, fikusy draceny, skrzydłokwiaty, filodendrony, sansewierie czy areki. Rośliny te umiejętnie usuwają z powietrza wiele chemicznych substancji. Między innymi benzen (występuje w dymie tytoniowym i klejach) i aldehyd mrówkowy (składnik paneli ściennych).
Źródło: kobieta.interia.pl