Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Rośliny

Rośliny

Rośliny – czym są?

Rośliny są samożywnymi organizmami wykorzystującymi energię słoneczną. Zbudowane są z komórek posiadających jądro komórkowe z chromosomami. Komórki te umożliwiają im odżywianie, wzrost i rozwój. Dzięki posiadaniu chloroplastów z chlorofilem mogą przeprowadzać proces fotosyntezy. Charakterystyczną cechą roślin jest także zdolność do nieprzerwanego wzrostu.

Komórki roślin cechują się otoczeniem przez ścianę komórkową, powstałą z celulozy, hemicelulozy, pektyn oraz nierzadko ligniny. Wewnątrz komórek znajduje się pełniąca funkcje magazynujące wakuola, a także plastydy (w szczególności chloroplasty), odgrywające kluczową rolę w procesie fotosyntezy.

W przypadku cyklu rozwoju roślin dzieli się je na monokarpiczne oraz polikarpiczne. Rośliny monokarpiczne posiadają siedmiostopniowy cykl rozwoju. Pierwszym stopniem jest kiełkowanie, a następnie dochodzi do wzrostu wegetatywnego, po którym następuje formowanie się pąków kwiatowych. Najbardziej charakterystyczny jest stopień czwarty, czyli kwitnienie. Po nim następuje przekwitanie, któremu towarzyszy rozwój owoców. Ostatnim stopniem rozwoju rośliny jest rozsiewanie nasion oraz obumieranie rośliny. Fazy rozwoju roślin polikarpicznych związane ze wzrostem oraz wytwarzaniem nasion powtarzają się wielokrotnie.

Podział roślin

Rośliny dzieli się ze względu na wiele kryteriów. Jednym z podstawowych jest podział ze względu na pochodzenie, a także na budowę i sposób rozwoju. Powstał także podział ze względu na kryteria środowiskowe, w którym rośliny dzieli się na te, które mają zapotrzebowanie na wodę, światło, kwasowość gleby, czy też tolerancję na występowanie różnych pierwiastków chemicznych.

Istotnym podziałem jest także podział ze względu na użytkowość. W tym podziale wyróżnia się rośliny alimentacyjne (wykorzystywane do produkcji żywności dla człowieka), rośliny pseudoalimentacyjne (przyprawy, używki), rośliny przemysłowe (np. rośliny lecznicze, oleiste lub drzewa), rośliny energetyczne, pastewne (wykorzystywane do produkcji paszy dla zwierząt), rośliny ozdobne, a także rekultywacyjne.

Do czego wykorzystuje się rośliny?

Rośliny mają ogromne znaczenie dla życia na Ziemi, jak i dla samej planety. Są podstawowym źródłem pożywienia. Wykorzystuje się je także do produkcji leków, paliw czy też drewna, które dla niemal połowy naszej populacji jest podstawowym źródłem energii. Oprócz tego rośliny dostarczają nam również barwniki, kauczuk, czy żywicę.

Najcenniejszy dla nas jest jednak dostarczany przez rośliny tlen, bez którego większość organizmów nie mogłoby istnieć. Rośliny wiążą także dwutlenek węgla, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, niwelują hałas, a także kreują zapierające dech w piersiach krajobrazy, będące inspiracją dla wielu artystów.

Pokaż więcej

mech na trawniku
11.07.2024 07:44 Jak pozbyć się mchu? Kup w papierniczym i rozrzuć po trawniku

Trawnik tworzy przestrzeń do rekreacji, stanowi tło dla kwiatów i krzewów, a przede wszystkim jest ozdobą ogrodu. Równo przystrzyżony, zielony dywan pięknie się prezentuje, jednak niekiedy efekt ten psuje obecność mchu.Niepozorne kępki szybko się rozstają i zajmują coraz większą połać w ogrodzie, znacznie utrudniając uprawę trawnika. Jak pozbyć się mchu z posesji?

Trawnik
10.07.2024 14:17 Posiej zamiast trawy. Sąsiedzi będą ci zazdrościć

Trawnik to ważne miejsce w ogrodzie. Stanowi tło dla innych roślin, wypełnia puste miejsca i tworzy przestrzeń do rekreacji i wypoczynku. Niestety pielęgnacja trawy, by tworzyła gęsty, miękki dywan, jest czasochłonna i nie zawsze przynosi pożądane efekty.Istnieją jednak świetne rozwiązania alternatywne dla tradycyjnego trawnika. Chodzi o rośliny okrywowe, które świetnie wyglądają, a ich uprawa jest bardzo łatwa. Co warto posiać w ogrodzie zamiast trawy?

Naparstnica purpurowa
04.07.2024 15:45 Uważaj na tę roślinę. Pięknie kwitnie, lecz jest toksyczna

Wśród wielu pięknych roślin ogrodowych, bywają okazy, które są szalenie niebezpieczne i to bynajmniej przez to, że można zatracić się w ich trudnym do opisania blasku.Jedną z nich jest naparstnica purpurowa, przez wielu uważana za toksyczne kwiaty. Zdecydowanie nie warto bagatelizować tego ostrzeżenia. Kontakt z tym kwiatem może być groźny dla naszego zdrowia.

Śnieguliczka
03.07.2024 15:09 Posadź wzdłuż ogrodzenia. Latem kwitnie, jesienią ma piękne owoce

Macie tak czasem, że chcielibyście uciec od całego świata? To właśnie dlatego wielu z nas ceni sobie mieszkanie jak najdalej od miejskiej dżungli. W końcu u siebie na podwórku możemy czuć się… wolni?Pewnie wiecie, że założenia, a rzeczywistość często bywają rozbieżne. Z tego względu za radą sąsiadki posadziłem wzdłuż ogrodzenia przepiękne krzewy. Żywopłot szybko się zagęścił. Roślina latem pięknie kwitnie, jesienią zjawiskowo owocuje.

Nawłoć
03.07.2024 09:48 Jest zmorą ogrodników. Zbierz ją latem, jesienią na pewno się przyda

Nie wszystkie chwasty w naszych ogrodach są nieużyteczne. Nie oznacza to, że powinny bezkarnie porastać nasze grządki, ale jeśli już bierzemy się za pielenie, warto wiedzieć, które z usuwanych roślin możemy wykorzystać na inne sposoby.Przykładem takiego ekspansywnego, a zarazem użytecznego gatunku jest nawłoć kanadyjska. Jest co prawda chwastem, ale słynie także ze swoich właściwości leczniczych. Jak można wykorzystać tę roślinę i dlaczego warto?

pielęgnacja kwiatów
03.07.2024 08:05 Te kwiaty przynoszą nieszczęście i biedę. Lepiej nie mieć ich w domu

Kwiaty kojarzą się z miłym dla oka widokiem i szczęśliwymi chwilami. Kupujemy je do domu, by stały się ozdobą wnętrz, ożywiały je i tworzyły przyjemną atmosferę. Okazuje się jednak, że możemy przez to napytać sobie biedy.Niektóre rośliny przynoszą pecha, a nawet… śmierć. Tak przynajmniej wynika z przesądów. Czy ludowe mądrości zawierają w sobie ziarnko prawdy? Których kwiatów powinny unikać osoby przesądne?

Nawadnianie roślin
02.07.2024 22:16 Zawsze robię to w ogrodzie w wakacje. Podczas wyjazdu nie boję się o suszę i rośliny

Wyjazd na wakacje, chociaż wielu z nas kojarzy się z zasłużonym odpoczynkiem, dla miłośników ogrodnictwa jest powodem do obaw. W końcu kto zajmie się naszymi roślinkami podczas naszej nieobecności?Wizja uschniętych, czy spalonych od słońca roślin może skutecznie utrudnić nam korzystanie z wypoczynku. Na szczęście istnieje sposób na to, jak nawadniać rośliny nawet podczas naszej nieobecności. Ten patent powinien poznać każdy miłośnik roślin.

kwiaty juki ogrodowej
02.07.2024 09:42 Właśnie kwitnie w ogrodach. Mało kto wie, że jej kwiaty są jadalne

Niektóre rośliny uprawiamy ze względu na ich wygląd, inne na walory smakowe. Jak się okazuje, niektóre gatunki łączą w sobie te dwa atuty - stanowią wspaniałą ozdobę ogrodu, ale mogą też wylądować na… talerzu.Wartości kulinarne oraz estetyczne łączy w sobie juka ogrodowa. To chętnie uprawiana roślina w naszych ogrodach, chociaż nie każdy wie o jej niezwykłych właściwościach i szerokich możliwościach zastosowania. Przekonaj się, jak można wykorzystać jukę w kuchni.

Suszone zioła
01.07.2024 14:54 "Święte drzewo Słowian" rośnie prawie na każdym podwórku. Mało kto teraz wie o jego cudownym działaniu

Wykorzystywanie roślin do celów leczniczych to praktyka znana od wieków, której korzenie sięgają czasów Słowian. Doskonale znali oni cudowne właściwości ziół, krzewów i drzew, posługując się nimi podczas odprawiania magicznych rytuałów.Wiedza odziedziczona od naszych przodków przetrwała do dzisiaj i wciąż stanowi ważną gałąź szeroko pojętej medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. Jakie gatunki zaliczmy do świętych roślin Słowian i dlaczego warto z nich korzystać?

Niebezpieczna roślina
01.07.2024 13:39 Barszcz Sosnowskiego to przy nim pikuś. Jest jeszcze gorszy

Barszcz Sosnowskiego nie bez przyczyny uważany jest za jedną z najniebezpieczniejszych roślin w Polsce. Kontakt z rośliną bywa opłakany w skutkach.To jednak i tak nic przy innej niebezpiecznej roślinie, o której informują eksperci. Zdecydowanie jest się czego obawiać. Zatknięcie się z rośliną to gwarancja rozległych poparzeń, a to tylko wierzchołek góry lodowej.

Barszcz Sosnowskiego
30.06.2024 14:09 W upalny dzień jest jeszcze bardziej niebezpieczny. W tej części Polski rośnie go mnóstwo

Wakacyjne przechadzki po lasach, polanach, czy parkach to samo zdrowie, czyż nie? Otóż niekoniecznie. Faktem jest, że aktywny wypoczynek to najlepsza forma regeneracji organizmu, ale czy macie świadomość, na jakie niebezpieczeństwa czasem naraża nas zwykła przechadzka?Specjaliści alarmują przed niebezpiecznymi roślinami, które czyhają na nad niemalże na każdym roku. Oparzenie pokrzywą to przy tym pryszcz. Koniecznie zobaczcie, jakich roślin warto unikać.

Barszcz Sosnowskiego
25.06.2024 07:20 Nie zbliżaj się do barszczu sosnowskiego. Może poparzyć

Rośliny mają szerokie spektrum działania i rozmaite właściwości. Niektóre są jadalne, inne ozdobne, część pięknie i intensywnie pachnie, bywają także gatunki lecznicze. Są jednak takie rośliny, które nie mają dobrego wpływu na otoczenie.Do szczególnie szkodliwych gatunków należy Barszcz Sosnowskiego. Owiana złą sławą roślina uznawana jest za poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Z czego wynikają takie negatywne skojarzenia?

Kwiaty
21.06.2024 11:44 Te rośliny rosną bardzo szybko. W mig odmienią działkę lub ogród

Przy wyborze roślin do ogrodu kierujemy się różnymi kryteriami. Niekiedy zależy nam na różnokolorowych kwiatach, innym razem na stworzeniu zwartego żywopłotu, a czasem chcemy po prostu, by posesja szybko pokryła się bujną zielenią.Kupując rośliny, musimy uwzględnić nie tylko ich potrzeby i wymagania co do gleby czy pielęgnacji. Zwróćmy także uwagę na tempo ich wzrostu. Które gatunki należą do wyjątkowo szybko rosnących?

Juka ogorodowa
20.06.2024 14:19 Rozsyp pod juką ogrodową. Będzie kwitnąć jeszcze dłużej

Juka ogrodowa to roślina zdobiąca wiele ogrodów. W okresie kwitnienia zachwyca wspaniałymi kwiatostanami w kolorze kremowobiałym, z kolei w pozostałe części roku urozmaica estetykę ogrodu swoim wyglądem.Juka ogrodowa to roślina stosunkowo prosta w uprawie. Czy jednak wiecie co zrobić, aby przedłużyć okres jej kwitnienia o kolejne tygodnie? Jeśli nie, to koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.

Soda oczyszczona w ogrodzie
19.06.2024 20:34 Ogrodnicy kupują sodę kartonami. Jest bezcenna w ogrodzie

Spośród wielu produktów, które na co dzień wykorzystujemy w kuchni, część z nich ma niesamowicie wiele zastosowań. Należy do nich, chociażby ocet, czy kwasek cytrynowy.Czy jednak wiecie, że soda oczyszczona w ogrodzie jest równie przydatna co w kuchni? Jeśli jeszcze nie znaliście jej wykorzystania, przygotowaliśmy dla was kilka porad. Ostatnia na pewno was zaskoczy.

Ogórki
18.06.2024 07:56 Trik na kwitnące ogórki. Działa ekspresowo

Problematyka kwitnięcia ogórków oraz zawiązywania się owoców to tematyka tak leciwa, że powiedziano i napisano o niej niemalże wszystko. Jednakże wziąć co sezon temat ten powraca jak mantra.Wielu ogrodników nie jest w stanie się z nim uporać, a wystarczy zastosować pewien japoński trik, który rozwiązuje tę problematykę wzorowo.

Wisteria
16.06.2024 11:43 Dlaczego wisteria nie kwitnie?

Wisteria (inaczej glicyna) to bardzo ciekawa roślina, która wspaniale dopełnia wszelkie ogrody, czy designerskie bramy. Jej pełną krasę możemy podziwiać jednak na przełomie maja i czerwca.To wówczas, w okresie kwitnienia, roślina wydaje niepowtarzalne kwiatostany. Widok ten zarezerwowany jest jednak dla nielicznych. Czy wiecie, dlaczego wasza wisteria nie kwitnie?

Bambus w ogrodzie
16.06.2024 11:37 Zasadzisz i natychmiast pożałujesz. Roślina zniszczy cały ogród

Dla niektórych z nas zwykłe polskie ogrody to za mało. Wówczas staramy się poszukać w ogrodniczym świecie trochę egzotyki i… spotykamy ją w iście szalonej postaci.Pomyśleliście kiedyś o tym, żeby mieć w ogrodzie bambus? Jeśli tak, to lepiej wybijcie to sobie z głowy. Nie, nie dlatego, że nie urośnie. Tym nie musicie się przejmować – chociaż w zasadzie, to wokół wzrostu rośliny orbituje cały problem.

Uprawy
16.06.2024 10:04 Rolnik musiał zniszczyć swoje uprawy. Nie miał wyboru

Jak na ironię to, co dla jednych jest szczęściem, a wręcz darem losu, dla drugich jest gorzką pigułką do przełknięcia. Czy zgonimy to na karmę, czy na zły los, nie ma to najmniejszego znaczenia.Dokładnie w taki sposób o patowej sytuacji dowiedział się pewien rolnik z Wielkopolski, który (o zgrozo) został wręcz zmuszony do zniszczenia swoich upraw. Jak to w ogóle możliwe?

Monstera
15.06.2024 07:28 Na mojej monsterze pojawiły się ciemne plamy. Roślinę uratowałem produktem z kuchni

Monstera to bardzo ciekawa roślina ozdobna, która jednak, aby zachwycała swoim pięknem, wymaga odpowiedniego traktowania i pielęgnacji.Niestety niewłaściwe nawożenie i stanowisko dla monstery objawia się zmianą koloru jej liści. Czy jednak możemy coś z tym zrobić? Zdecydowanie tak. W tym artykule zdradzę wam mój sposób.

Pelargonie
14.06.2024 12:43 Tak przywracam marniejącą pelargonie do życia. Sekretem jest coś, co każdy ma w kuchennej szafce

Pelargonie to zdecydowanie królowe polskich balkonów. Niestety, nawet one mogą czasem mieć gorszy dzień, znacząco upośledzając estetykę naszego balkonu.Zamiast załamywać ręce, zastosujcie środek, który z pewnością macie w kuchennej szafce, a w mig przywrócicie do życia wasze marniejące pelargonie.

Tojeść rozesłana
08.06.2024 13:38 Posadź w ogrodzie. Pięknie kwitnie i maskuje puste miejsca

W każdym ogrodzie znajdują się miejsca, w których nie założymy trawnika. Do wypełnienia takich przestrzeni warto wykorzystać uniwersalne rośliny okrywowe, które pięknie się rozrastają i mają małe wymagania pielęgnacyjne.Do tego typu bylin polecanych do ogrodu należy tojeść rozesłana, która nie tylko tworzy efektowną, zwartą darń, ale również pięknie kwitnie. Jak ją uprawiać?

chwasty o leczniczych właściwościach
07.06.2024 06:20 Chwasty, które leczą. Nigdy ich nie wyrzucaj

Wszyscy doskonale wiemy, że pokrzywa i wrotycz są nieocenionymi chwastami. Przygotujemy z nich gnojówkę do podlewania ogrodu i oprysk, który pomoże zwalczyć szkodniki. O ile wrotycz nie nadaje się do spożycia, tak z pokrzywy zrobimy aromatyczną herbatę.Napar z suszonej i świeżej pokrzywy jest bogatym źródłem żelaza, a także wspiera pracę układu pokarmowego i nerek. Pokrzywa i wrotycz to niejedyne chwasty, których nie powinniśmy usuwać. Te 4 rośliny warto mieć w ogrodzie lub na działce.

Rdestowiec
31.05.2024 12:12 Skuteczny sposób na pozbycie się rdestowca. Tylko tak go usuniesz

Występowanie chwastów w przyrodzie jest naturalne i chociaż często toczymy z nimi walkę w ogrodach, to jednak akceptujemy ich obecność. Są jednak takie gatunki tych roślin, których wpływ na środowisko może być wręcz katastrofalny.Do takich chwastów należy rdestowiec - gatunek niezwykle inwazyjny, którego uprawa jest zakazana. Dlaczego należy pozbyć się rdestowca i jak to zrobić? Możesz próbować go wykopać, lecz jest o wiele prostszy i przede wszystkim bardziej skuteczny sposób.

Przymrozki
28.05.2024 15:18 Odszkodowanie za szkody po przymrozkach. Wystarczy złożyć wniosek

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z gwałtownymi zmianami pogody. Upały mieszały się z mroźnym arktycznym powietrzem z północy, a po suszach przychodziły nawałnice i gradobicia.Wszystko to dało się we znaki rolnikom, sadownikom i plantatorom. Uprawy ucierpiały zwłaszcza na skutek przymrozków. Teraz za straty można otrzymać odszkodowanie.

Juka ogrodowa
26.05.2024 14:57 Łączę 2 składniki i podlewam jukę ogrodową. Rośnie jak na drożdżach

Juka ogrodowa to jedne z bardziej popularnych krzewów ogrodowych, jakie możemy spotkać na działkach. Nic w tym dziwnego, stanowią one świetne naturalne ogrodzenie, dając przy tym przyjemny cień i estetyczne wykończenie działki.Czy jednak wiecie, co robić, aby wasza juka rosła jak na drożdżach i nie padła ofiarą każdej okolicznej zarazy? Jeśli nie, to koniecznie wypróbujcie zaproponowany przez nas nawóz.

Runianka japońska
25.05.2024 09:34 Zastąp nią trawnik. Będziesz mieć błyszczący, zielony dywan

Myśląc o pięknym, zadbanym ogrodzie, pewnie mimowolnie na myśl przychodzi Wam wspaniały, gęsty trawnik, który uzupełnia przestrzeń pomiędzy roślinami.Co jednak, jeśli ten nie chce prawidłowo rosnąć na naszej działce? Tu z pomocą przychodzi dosyć nietypowa roślina, która w zastąpi Wam kapryśną trawę. Poznajcie roślinę o nazwie runianka japońska.

Tuje
24.05.2024 20:01 Lepsze, niż środki ze sklepu. Podlej tuje i czekaj na efekt

Polacy uwielbiają tuje, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. To jedna z najczęściej spotykanych roślin w naszych ogrodach, na balkonach i tarasach.Jej żywo zielone gałązki efektownie się prezentują, a do tego osłaniają przestrzeń i dają nieco intymności. Aby jednak cieszyć się dorodnymi krzewami, warto zastosować rzecz, która zwykle ląduje w zlewie.