Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Rośliny

Rośliny

Rośliny – czym są?

Rośliny są samożywnymi organizmami wykorzystującymi energię słoneczną. Zbudowane są z komórek posiadających jądro komórkowe z chromosomami. Komórki te umożliwiają im odżywianie, wzrost i rozwój. Dzięki posiadaniu chloroplastów z chlorofilem mogą przeprowadzać proces fotosyntezy. Charakterystyczną cechą roślin jest także zdolność do nieprzerwanego wzrostu.

Komórki roślin cechują się otoczeniem przez ścianę komórkową, powstałą z celulozy, hemicelulozy, pektyn oraz nierzadko ligniny. Wewnątrz komórek znajduje się pełniąca funkcje magazynujące wakuola, a także plastydy (w szczególności chloroplasty), odgrywające kluczową rolę w procesie fotosyntezy.

W przypadku cyklu rozwoju roślin dzieli się je na monokarpiczne oraz polikarpiczne. Rośliny monokarpiczne posiadają siedmiostopniowy cykl rozwoju. Pierwszym stopniem jest kiełkowanie, a następnie dochodzi do wzrostu wegetatywnego, po którym następuje formowanie się pąków kwiatowych. Najbardziej charakterystyczny jest stopień czwarty, czyli kwitnienie. Po nim następuje przekwitanie, któremu towarzyszy rozwój owoców. Ostatnim stopniem rozwoju rośliny jest rozsiewanie nasion oraz obumieranie rośliny. Fazy rozwoju roślin polikarpicznych związane ze wzrostem oraz wytwarzaniem nasion powtarzają się wielokrotnie.

Podział roślin

Rośliny dzieli się ze względu na wiele kryteriów. Jednym z podstawowych jest podział ze względu na pochodzenie, a także na budowę i sposób rozwoju. Powstał także podział ze względu na kryteria środowiskowe, w którym rośliny dzieli się na te, które mają zapotrzebowanie na wodę, światło, kwasowość gleby, czy też tolerancję na występowanie różnych pierwiastków chemicznych.

Istotnym podziałem jest także podział ze względu na użytkowość. W tym podziale wyróżnia się rośliny alimentacyjne (wykorzystywane do produkcji żywności dla człowieka), rośliny pseudoalimentacyjne (przyprawy, używki), rośliny przemysłowe (np. rośliny lecznicze, oleiste lub drzewa), rośliny energetyczne, pastewne (wykorzystywane do produkcji paszy dla zwierząt), rośliny ozdobne, a także rekultywacyjne.

Do czego wykorzystuje się rośliny?

Rośliny mają ogromne znaczenie dla życia na Ziemi, jak i dla samej planety. Są podstawowym źródłem pożywienia. Wykorzystuje się je także do produkcji leków, paliw czy też drewna, które dla niemal połowy naszej populacji jest podstawowym źródłem energii. Oprócz tego rośliny dostarczają nam również barwniki, kauczuk, czy żywicę.

Najcenniejszy dla nas jest jednak dostarczany przez rośliny tlen, bez którego większość organizmów nie mogłoby istnieć. Rośliny wiążą także dwutlenek węgla, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, niwelują hałas, a także kreują zapierające dech w piersiach krajobrazy, będące inspiracją dla wielu artystów.

Pokaż więcej

Biały nalot
21.04.2024 13:34 Co oznacza biały nalot na ziemi z sadzonkami?

Jeśli kiedykolwiek zauważyliście biały nalot na sadzonkach pomidorów, zapewne pierwsze, o czym pomyśleliście, to pleśń. Spokojnie, zanim wyrzucicie swoje sadzonki, zastanówcie się dwa razy, co tak naprawdę im dolega.Oczywiście, w większości przypadków będzie to pleśń, ale czy pomyśleliście o tym, że może być to na przykład osad z wody, czy efekt nawożenia sadzonek?

grzybobranie
20.04.2024 16:09 Pojawiły się w lasach wcześniej, niż zwykle. Grzybiarze nie dowierzają

Grzyby w kwietniu nie są niczym niezwykłym. Już wcześniej pojawiają się w lasach smardze i czarki austriackie. Wiosną znaleźć możemy także żółciaka siarkowego, majówki i żagiwe. W tym roku jednak mamy wysyp grzybów, które pojawiają się o wiele później.Do lasów ruszyły już tłumy grzybiarzy nie tylko w jednym, czy dwóch województwach, ale w całej Polsce. Są w szoku, ponieważ na te okazy jest zdecydowanie za wcześnie.

Maliny
20.04.2024 10:16 W kwietniu dobrze podlać tym maliny. Będą owocowały jak szalone

Uprawa malin staje się coraz bardziej popularna wśród Polaków. Nie wynika to jedynie z ich wygórowanych cen w dyskontach. Wielu z nas ponownie zaczęło doceniać naturalną, alternatywną medycynę, a przecież sok z malin był tym „dodatkiem” do herbaty, który cudownie uzdrawiał nas w dzieciństwie.Nic w tym dziwnego. Maliny to małe bomby witaminowe. Jeśli zdecydowaliście się wyhodować swoje „małe zdrowie”, koniecznie zobaczcie, jak pielęgnować je w kwietniu. Dzięki temu wasze maliny będą rosły jak szalone.

Czosnek niedźwiedzi
20.04.2024 00:07 Zerwiesz i zapłacisz 5 tys zł kary. Właśnie ruszył sezon

Wiosna to istny raj dla miłośników kulinariów. Na rynku pojawiają się pierwsze nowalijki, które kuszą świeżością, smakiem i bogactwem witamin. Młode warzywa, zioła i owoce to łakomy kąsek zwłaszcza w dobie panującej obecnie mody na bycie wege.Wraz z rosnącą popularnością kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, wraca również moda na nieco zapomniane rośliny jadalne. Do łask powrócił czosnek niedźwiedzi, ale za jego zbieranie można słono zapłacić.

Grzegorz Majda
19.04.2024 08:50 Ostatnie nagranie Grzegorza Majdy przed śmiercią. Zostawił złote rady

Grzegorz Majda to zdecydowanie człowiek, który w świecie ogrodnictwa nie był anonimowy. Mężczyzna z ogromną wiedzą, wierny i oddany swojej pasji do samego końca. Persona, której kopii próżno poszukiwać.Niestety, 22 marca 2024 kanał Zielone Pogotowie ogłosił, że Grzegorz Majda zmarł, pozostawiając w żałobie bliskich i ogromne grono wiernych fanów. Mężczyzna zostawił jednak po sobie złote rady, które do dziś są inspiracją dla wielu z nas.W sieci pojawiło się ostatnie nagranie przed śmiercią ogrodnika. Łamiącym się głosem, nie mając już siły pracować w ogrodzie, udziela ostatnich, złotych ogrodniczych porad.

Prognoza pogody
15.04.2024 02:07 Prognoza pogody na 16 dni. Na lato jeszcze musimy poczekać

Początek kwietnia był naprawdę gorący. Jednak już niedługo pogoda się zmieni. Znamy prognozę na resztę miesiąca. Będziemy musieli pożegnać się z piękną wiosną, ponieważ wróci do nas zima.Końcówka kwietnia zapowiada się naprawdę chłodno. Jeśli planowałeś w tym miesiącu sporo prac w ogrodzie, powstrzymaj się. Rośliny mogą zmarnieć, ponieważ wrócą przymrozki.

koszenie trawy
13.04.2024 23:08 Czy za koszenie trawy w niedzielę grozi kara? Prawo jest jasne

Koszenie trawy jest niezbędną czynnością, jeśli chcemy, by nasz ogród wyglądał tak, jak należy. Niestety hałas z nią związany jest jednak bardzo dokuczliwy. Wiele osób w niedzielę chce odpocząć i dłużej pospać. Koszenie trawy w tym dniu jest więc kwestią mocno sporną, która nierzadko prowadzi do nasilających się konfliktów z sąsiadami. Czy za koszenie trawy w niedzielę grozi kara?

sadzonka
13.04.2024 14:53 Babcia zdradziła mi patent na ukorzenienie każdej rośliny. Nie da się prościej

W moim domu nie może zabraknąć roślin. Jednak kupowanie nowych okazów mocno obciąża budżet. Właśnie dlatego staram się rozmnażać rośliny, które już mam w domu. Jak to zrobić?Moja babcia zdradziła mi swój sposób na ukorzenienie się roślin. Jej mieszanka potrafi zdziałać cuda. Podpowiem, jak samodzielnie w domu rozmnożyć najróżniejsze rośliny.

Cudo
13.04.2024 12:57 Zasadź to cudo w ogrodzie. Pozbędziesz się kretów i nornic, uciekną daleko

Przyszła wiosna, a wraz z nią… krety i nornice. Niestety, ale wraz z rozkwitem kwiatów w naszym ogrodzie i przyrodą budzącą się do życia, wracają do nas inne „uroki” pięknej pogody.Krety i nornice to odwieczna zmora ogrodników, z którą staramy się walczyć, jak tylko możemy. Tymczasem okazuje się, że wystarczy posadzić na działce jedną roślinę, aby zapomnieć o nieproszonych gościach. To prawdziwe ogrodowe cudo.

Oprysk na przędziorki
12.04.2024 16:01 Oprysk przeciwko mszycom i przędziorkom. Do iglaków i drzew owocowych

Sezon owocowania drzew i krzewów owocowych to piękny, ale zarazem trudny okres. Wiedzą o tym wszyscy sadownicy, którzy wraz z pojawieniem się na drzewach pierwszych pąków, zobaczyli w ogrodach masę mszyc i przędziorków.Niestety insekty te lgną do drzew owocowych, a ich wypędzenie graniczy z cudem. Czy jednak można coś z tym zrobić? Poznajcie domowy oprysk na przędziorki i mszyce.

Koperek
12.04.2024 14:38 Kiedy siać koperek? Obok niego posiej te warzywa, będą smaczniejsze

Koperek to jedna z bardziej popularnych przypraw w polskiej kuchni. Dodajemy ją do ziemniaków, sosów, czy zup, nadając potrawom niepowtarzalnego smaku i aromatu.Po co jednak kupować sklepowy koperek, skoro możemy wyhodować go samodzielnie? W niniejszym artykule przedstawimy Wam, kiedy i obok czego siać koperek, aby cieszyć się udanymi zbiorami.

mszyce
12.04.2024 14:02 Najlepszy oprysk na mszyce. Wystarczy woda i 1 składnik

Wiosna to cudowny czas w ogrodzie. Jednak poza budzącymi się do życia roślinami, musimy liczyć się ze szkodnikami. Owady niedługo zaczną odwiedzać nasze ogrody i niszczyć rośliny.Szczególnie niebezpieczne w ogrodzie są mszyce, które mogą doprowadzić do obumarcia wielu roślin w ogrodzie. Jak się ich pozbyć? Przeciwko mszycom możemy zastosować domowy oprysk.

mlecze na trawniku
12.04.2024 13:44 Mlecze padną jak mrówki. Prosty i tani oprysk nie ma sobie równych

Mlecze są chwastami, które należy usunąć, ponieważ przyczyniają się do złej kondycji trawnika i sąsiadujących z nimi roślin. Są roślinami, które urosną w dosłownie każdych warunkach, nawet na łączeniach kostki brukowej. Mamy na nie jednak sprawdzony sposób.Zanim jednak zabierzesz się za chwasty, upewnij się, czy żółte kwiaty to faktycznie mlecze, czy też mniszek lekarski. Jak usunąć mlecze z trawnika? Jak odróżnić je od jadalnego i zdrowego mniszka?

Nawóz do cebuli
12.04.2024 13:32 Bardzo silny, domowy nawóz do cebuli, czosnku i innych

Jaki powinien być idealny nawóz? Skuteczny? Naturalny? Przystępny cenowo? Co powiecie na to, jeśli do tego będzie on uniwersalny i możliwy do wykonania w zaciszu własnego domostwa?Zaproponowany przez nas nawóz do cebuli, czosnku i nie tylko to idealny przykład na to, że domowe uprawy nie muszą być drogie i trudne w utrzymaniu. Dzięki temu specyfikowi wyniesiecie swoje uprawy na inny poziom.

sadzonki
12.04.2024 08:56 Podziel się nim z pomidorami. Sadzonki będą zdrowe i odporne na choroby

Maciej już gotowe sadzonki pomidorów? Kwiecień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Poza sadzeniem, przesadzeniem roślin doniczkowych i sianiem, musimy pamiętać też o nawożeniu.Jeśli zaczniemy odżywiać pomidory już teraz, odwdzięczą nam się silnymi łodygami i ogromnymi owocami. Sprawdź, jak zrobić domowy nawóz do pomidorów.

kwiaty w ogrodzie
11.04.2024 14:56 Kwitnie całe lato i maskuje puste miejsca. Posadź ją w ogrodzie

Masz skalniak, wolną przestrzeń na działce, pod drzewem, przy chodniku? A może chcesz zakryć puste placki na trawniku? Wybierz roślinę, która nie tylko szybko się rozrośnie, ale i wypuści mnóstwo przepięknych kwiatów.Dzięki niej w krótkim czasie Twój ogród będzie wyglądał zjawiskowo. Jak zakryć puste miejsca w ogrodzie? Posadź ją już teraz, a szybko zauważysz efekty. Będzie kwitła przez całe lato.

hortensje
10.04.2024 16:24 Ogrodnik zdradził, co siać przy hortensjach. Efekt zachwyca

Hortensje królują w Polskich ogrodach. Przepięknie wyglądają, a ich kwiatostany mogą przybierać różne kolory. Hubert Lamański na swoim kanale na YouTubie zdradził, z czym najlepiej połączyć hortensje.Z daleka rzucają się w oczy. Jeśli chcemy uzyskać jeszcze ciekawszy efekt, możemy połączyć rośliny z innymi wyjątkowymi okazami. Sprawdź, co na ten temat mówi ogrodnik.

Sadzenie ziemniaków
10.04.2024 07:52 Nie rób tego przed sadzeniem ziemniaków. Będą miały parcha

Już niedługo ruszymy do naszych ogródków, aby zasadzić ziemniaki. Przed tym jednak warto odświeżyć sobie, czego rośliny te potrzebują do prawidłowego wzrostu.Przez często powielane błędy sadzenie ziemniaków staje się dla mniej wprawionych ogrodników prawdziwym wyzwaniem. Wiedzieliście, że przez nieodpowiednie przygotowanie gleby, ziemniaki mogą mieć parcha?

smarowanie drzewa owocowego preparatem na mszyce
09.04.2024 07:48 Posmaruj tym drzewka owocowe. Mszyce i mrówki już ich nie tkną

Mszyce na drzewkach owocowych to duży problem. Równie szkodliwe są mrówki, jeśli cała kolonia zajmie roślinę. Opryski pomogą pozbyć się szkodników, jednak o wiele lepsza jest profilaktyka.Jeśli posmarujesz tym pień drzew w swoim sadzie, ani mszyce, ani mrówki nie zniszczą już twoich roślin. Drzewka owocowe będą pięknie rosły, a ty na pewno zbierzesz całe kosze owoców.

rzodkiewka
08.04.2024 16:34 Rzodkiewka, koper i inne. To radził siać obok nich Grzegorz Majda

Kwiecień to czas intensywnego wysiewania warzyw w ogrodzie. Pierwsze plony będziemy mogli zacząć zbierać już za 2 tygodnie. Śp. Grzegorz Majda był fanem uprawy współrzędnej. Na czym ona polega?Pan Grzegorz przez lata dzielił się swoimi radami na temat uprawy warzyw w ogrodzie. Nadal możemy korzystać z jego wiedzy, dzięki dostępnym na YouTubie i Facebooku filmom. Sprawdź, jak Grzegorz Majda sadził rzodkiewkę.

kot
08.04.2024 16:24 Posadź przy grządkach. Koty nie zrobią już kuwety w ogrodzie

Walka z bezdomnością kotów nadal trawa. Spory problem możemy zauważyć przede wszystkim na wsiach i mniejszych miejscowościach. Z jednej strony bezdomne kociaki bywają pożyteczne, jednak nie zawsze.Koty regulują liczebność gryzoni w ogrodzie. Będą naszymi sprzymierzeńcami w walce z nornicami. Jednak czasami mogą też wyrządzać niemałe szkody. Co koty mogą zniszczyć w ogrodzie i jak je zniechęcić do odwiedzin?

truskawki
08.04.2024 13:25 W kwietniu podlej truskawki nawozem z mleka. Obrodzą obficie

Soczyste truskawki możemy wyhodować we własnym ogrodzie. Jeśli odpowiednio zadbamy o krzaczki i zasilimy je odpowiednim nawozem, w tym roku plony będą ogromne. Jak zadbać o truskawki?Często spotykamy się z mitem, że truskawki owocują maksymalnie 3 lata. W rzeczywistości możemy cieszyć się pysznymi owocami znacznie dłużej. Sprawdź, jak dbać o truskawki.

brokuł
08.04.2024 09:12 Posadź brokuły przy tych warzywach. Zapewnisz im zdrowy wzrost

Brokuły są doskonałym źródłem wielu witamin, zawierają antyoksydanty i błonnik. Jeszcze kilka lat temu nie hodowaliśmy ich tak chętnie, jak teraz. Niestety nadal dla części osób brokuły w ogrodzie są wyzwaniem.Brokuły są bardzo wrażliwe na suszę, dlatego musimy pamiętać o regularnym podlewaniu. Sprawdź, jakie rośliny warto posadzić obok brokułów. Dzięki temu twoje plony w tym roku będą ogromne. 

mapa kleszczy
07.04.2024 15:36 Kleszcze są wszędzie. Ta mapa pokazuje gdzie najwięcej

Łagodna i krótka zima sprawiły, że kleszcze pojawiły się w tym roku o wiele wcześniej. Mamy dopiero początek kwietnia, a już w niemal każdym województwie w Polsce odnotowano przypadki ugryzień pajęczaków.Na mapie kleszczy widać wyraźnie, gdzie jest ich najwięcej. Pamiętaj, że kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby. Jeśli mieszkasz na obszarze zwiększonej aktywności, koniecznie zabezpiecz się przed ugryzieniem.

lilie
07.04.2024 10:08 Posadź lilie dokładnie w tym miejscu. Zakwitną jak nigdy

Zaczął się naprawdę gorący okres w ogrodzie. Musimy zająć się sianiem warzyw. Powoli możemy też wsadzać do ziemi sadzonki oraz cebulki kwiatów ozdobnych. Gdzie posadzić lilie, żeby pięknie rosły?Kwiecień to idealny moment na zasadzenie kwiatów ozdobnych. Jeśli zrobimy to teraz, niedługo będą cieszyć nas najróżniejszymi kolorami. Podpowiemy, gdzie najlepiej posadzić lilie.

pędy chmielu
06.04.2024 11:53 Najdroższe warzywo świata rośnie w polskich lasach. Sezon jest krótki

W Polsce najdroższe warzywo świata możemy spotkać dziko rosnące w lasach i na łąkach. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile warte są pędy chmielu. Czy wiesz, jak wyglądają?Pędy chmielu w smaku przypominają połączenie karczochów ze szparagami. Pokochano je za granicą. Sprawdź, ile kosztują zwykłe pędy chmielu.

hiacynt
06.04.2024 10:39 Tak ratuję przekwitły hiacynt. Kwiaty ma jeszcze piękniejsze

Wiosna charakteryzuje się wieloma kwiatami, które w tym okresie bardzo często zdobią nasze stoły i okna. Jednym z najpopularniejszych jest hiacynt, który uznawany jest za najpiękniejszą dekorację.Istnieje prosty sposób, który pozwoli nam zachować te kwiaty na dłużej. Kolorowe i urokliwe hiacynty będą kwitnąć nie tylko w święta wielkanocne.

lawenda
05.04.2024 17:00 1 składnikiem karmię lawendę. Kwiaty nie znikają przez całe lato

Lawenda to roślina, która urzeka swoim charakterystycznym kolorem i pięknym zapachem. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób należy pielęgnować te rośliny, aby cieszyć się pięknymi kwiatami. Ten jeden trik sprawi, że nigdy nie będzie narzekać na wygląd swojej lawendy. Rozsypuję pod roślinami, a moje kwiaty nie znikają przez całe lato. Również będziesz zachwycony z efektu. Twój ogród będzie podziwiał każdy.