Jak uprawiać domowe ogórki zimą? Prosty patent
Ogórki to jedne z najpopularniejszych warzyw, którymi niestety możemy cieszyć się jedynie przez okres lata. Mamy jednak wspaniałą wiadomość dla wszystkich smakoszy ogórków, którzy chcieliby delektować się nimi przez cały rok. Okazuje się, że warzywa te zimą można uprawiać w doniczkach. Jak to możliwe?
Ogórki zamknięte w słoikach to polska specjalność, ale trzeba przyznać, że świeże warzywa mają swój niepowtarzalny smak i aromat, który jest nie do podrobienia.
Jak uprawiać ogórki zimą?
Chociaż zimowa uprawa ogórków to doskonały pomysł, trzeba zdawać sobie sprawę, że wymaga on dobrego przygotowania - w przeciwnym razie plony skończą się fiaskiem. Co wobec tego powinniśmy wiedzieć?
Kluczową rolę odgrywają tutaj odmiany ogórków, ponieważ nie wszystkie nadają się do zimowej uprawy. Stąd powinniśmy wybierać te, które są partenokarpiczne, czyli nie wymagają zapylania, są odporne na choroby, dobrze znoszą mniejszą ilość światła słonecznego, tolerują suche powietrze i mają niewielką siłę wzrostu.
Które odmiany polecamy? Najlepiej sprawdzą się:
Ogórek sałatkowy 'Dar '
Ogórek gruntowy 'Partner' F1
Ogórek sałatkowy 'Iznik' F1
Ogórek meksykański
Ogórki na parapecie
Uprawa ogórków na parapecie nie należy do najłatwiejszych, ale warto spróbować, by później cieszyć się zbiorami pomimo zimowej pory roku.
Ogórki powinny rosnąć na stanowisku nasłonecznionym lub lekko zacienionym oraz osłoniętym od podmuchów i przeciągów. Zimą doniczki najlepiej ustawiać na południowych i południowo-wschodnich parapetach. W pochmurne dni należy doświetlać je światłem sztucznym.
Podłoże dla ogórków powinno być przepuszczalne i żyzne o pH 6,6-6,8. Doniczki z ogórkami najlepiej trzymać w pobliżu grzejników. Optymalna temperatura w ciągu dnia to ok. 24-26 st. C, w nocy 18-20 st. C.
Do prawidłowego wzrostu ogórków niezbędne jest częste podlewanie oraz nawożenie składnikami naturalnymi - np. biohumusem przynajmniej raz na 10 dni.
Ogórki - wysiew nasion
Przed wysiewem nasion ogórków należy namaczać przez 30 minut w roztworze nadmanganianu potasu. Minimalna objętość pojemników do ich uprawy to co najmniej 7 l. Nasiona wysiewa się wprost do pojemników. Należy obficie podlewać je ciepłą wodą.
Źródło: Deccoria.pl