DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Jak uprawiać i pielęgnować krwiściąg lekarski?
Krwiściąg lekarski

Jak uprawiać i pielęgnować krwiściąg lekarski?

27 maja 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Krwiściąg lekarski posiada wiele właściwości leczniczych. Jego środowiskiem są wilgotne łąki, jednak można go również uprawiać w naszych ogrodach jako roślinę ozdobną. Dowiedz się więcej o jego uprawie oraz metodach pielęgnacji .

Krwiściąg lekarski – charakterystyka

Krwiściąg lekarski jest rośliną wieloletnią, która należy do rodziny różowatych. W Polsce możemy ją spotkać na wilgotnych łąkach, a także w ogrodach. Posiada grube kłącza, z których wyrastają łodygi o słabym ulistnieniu. Jego wysokość jest uwarunkowana miejscem w jakim rośnie i może osiągać od 30 do 150 cm wysokości. Charakteryzuje się błyszczącymi oraz długimi liśćmi, które osiągają około 5 cm. Jego kwitnienie przypada na okres od czerwca do września. Ma drobne oraz obupłciowe kwiaty, które tworzą kuliste kwiatostany ulokowane na szczycie pędów. Odznaczają się brunatno-czerwonym, ciemnym zabarwieniem. Jest on doceniany szczególnie przez zapylaczy, ponieważ należy do roślin miododajnych.

Odmiany krwiściągu lekarskiego

W uprawie krwiściągu lekarskiego wyróżnia się trzy charakterystyczne odmiany: „Blackhorn” – charakteryzuje się kwiatami o ciemnoróżowej barwie, posiada wyprostowane łodygi oraz 5-centymetrowe kwiaty, „Arnhem” – ma kwiaty o czerwonym zabarwieniu, „Shiro-fukurin” – jego znakiem rozpoznawczym są liście z białymi brzegami, które charakteryzują się nieregularnością.

Jak uprawiać krwiściąg lekarski?

Najczęściej porasta wilgotne łąki, jednak możemy go również uprawiać w ogrodzie. W przypadku uprawy ogrodowej jest zwolennikiem podobnych warunków. Roślina preferuje słoneczne oraz półcieniste miejsce. Najlepiej użyć żyznego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego, torfowego podłoża. Jest odporny na niskie temperatury. Należy do roślin stosunkowo odpornych na choroby oraz ataki szkodników.

Pielęgnacja krwiściągu lekarskiego

Krwiściąg lekarski nie wymaga stosowania szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jednak pamiętać o jego odpowiednim podlewaniu, ponieważ nie lubi suszy. Regularne podlewanie przyczynia się do utrzymania i właściwego rozwoju rośliny. Przy wysokich temperaturach należy podlewać go częściej w stosunku do pozostałych okresów. Jako dodatkową pielęgnację można zastosować nawożenie odpowiednim preparatem, który można zakupić w sklepach ogrodniczych. W celu prawidłowego kwitnięcia zaleca się odcinanie przekwitłych kwiatostanów.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy