Znane wszystkim zwierzątko ma zbawienny wpływ na twój ogród
Jeż europejski to niewielki ssak łożyskowy bardzo często występujący w naszym kraju. Można go spotkać w lasach, zaroślach, na obrzeżach terenów zabudowanych, a także ogrodach i parkach. Aktywny jest w nocy, wtedy też zdobywa pożywienie. Głównym źródłem pokarmu jeża są dżdżownice, ślimaki, chrząszcze i wiele innych owadów. Czasami zdarza mu się porwać nawet na małego gryzonia czy węża!
Wbrew obiegowej opinii, te sympatyczne stworzenia nie żywią się masowo jabłkami, nie obawiaj się więc tego, że naruszą Twoje zbiory. Wręcz przeciwnie – zaproś jeża do swojego ogrodu na dłużej! To pożyteczne zwierzątko, dzięki byciu małym drapieżcą, pomoże Ci pozbyć się nieproszonych szkodników, które niszczą rośliny na Twojej działce. Nie musisz się przy tym martwić, że spowodują szkody dla zieleni w ogrodzie.
Jak zachęcić jeża to dłuższego pobytu na naszej działce?
Przede wszystkim pamiętajmy, że szczelnie ogrodzone posesje stanowią znaczącą przeszkodę dla kolczastych ssaków. Jeśli więc zależy nam na ułatwieniu jeżom przydreptania do naszego ogrodu, zostawmy wieczorem otwartą furtkę – zwierzę prawdopodobnie skorzysta z zaproszenia, szukając bezpiecznego miejsca do posilenia się i zimowej hibernacji.
Warto zwrócić uwagę na sposób prowadzenia naszego ogrodu. Jeż nie będzie czuł się dobrze w miejscu, gdzie nadmiernie stosuje się chemiczne środki ochrony roślin - używajmy więc naturalnych nawozów.
Pomocne może być zasadzenie lokalnych roślin, dzięki którym zwierzę będzie czuło się bezpieczniej. Jeśli posiadamy psa lub kota, zadbajmy o ograniczenie ich obecności na działce – jeż może odczuć zagrożenie ze strony większych od niego, mięsożernych stworzeń.
Nasze szanse wzrosną, jeśli posiadamy w ogrodzie oczko wodne lub niewielki staw. Aby umożliwić małemu gościowi skorzystanie ze zbiornika, upewnijmy się, że zejście do niego jest wystarczająco łagodne i łatwo dostępne.
Naturalne zarośla czy specjalny domek dla jeża?
Możemy przygotować dla kolczastego zwierzątka kryjówkę na wiele sposobów. Naturalną i bardzo zachęcającą dla tego ssaka metodą będą nasadzenia, które stworzą gęste zarośla. Można uzyskać ten efekt za pomocą większych bylin czy ciętych krzewów – będą znakomitą zaporą przed czynnikami zewnętrznymi, a także większymi drapieżnikami.
Jesień jest dobrą porą na zwabienie na działkę jeża, ponieważ możemy budować obfite stosy z opadłych liści, gałęzi czy siana.
Świetnym pomysłem jest własnoręcznie wykonanie budki dla jeża! W tym celu wykorzystajmy drewnianą skrzynkę lub paletę, uszczelnijmy ją liśćmi albo sianem, a na górze połóżmy gałązki. Ważne, aby wejście do domku było niewielkie – zwierzę będzie czuło się dzięki temu bezpiecznie.
Jeśli wykonujemy jakiekolwiek instalacje, budki czy naturalne schronienia dla jeży, zadbajmy o użycie rękawiczek. Nie pozostawimy wtedy po sobie zapachów, które mogłyby odstraszyć naszego pożytecznego gościa.
źródło: zielonyogrodek.pl