Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jeżówka jest nie tylko piękna, ma 1 boski sekret. Znali go już nasi dziadkowie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 30.06.2023 16:26

Jeżówka jest nie tylko piękna, ma 1 boski sekret. Znali go już nasi dziadkowie

Jak uprawiać jeżówkę?
Canva / alexat25, Getty Images

Jeżówka jest popularną byliną. Ma jednak jeden, niezwykły sekret, który znali już nasi dziadkowie. To właśnie dlatego warto mieć ja w swoim ogrodzie. Ale jak dbać o jeżówkę i co dobrego może nam dać uprawianie tej rośliny?

Jak uprawiać jeżówkę?

Jeżówki są bylinami o charakterystycznych kwiatostanach, które składają się z kwiatów o delikatnych płatkach. Rośliny te dorastają zazwyczaj do wysokości od 60 cm do 120 cm, chociaż istnieją odmiany o różnych rozmiarach. Kwiaty jeżówki występują w różnych kolorach, takich jak fioletowy, różowy, biały i czerwony. Jak uprawiać jeżówkę?

Jeżówki są roślinami wytrzymałymi i łatwymi w uprawie. Preferują słoneczne lub lekko zacienione miejsca. Są odporne na suszę, ale lepiej rosną w umiarkowanie wilgotnych warunkach. Wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza podczas gorących, suchych okresów. 

Jeżówki są mrozoodporne, co czyni je odpowiednimi, dlatego spokojnie możemy uprawiać je w Polsce. Natomiast warto pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, co pobudza roślinę do tworzenia nowych kwiatów. Ale jaki tajemniczy sekret skrywa w sobie roślina? Jak uprawiać jeżówkę?

Mój dziadek przecinał banana na pół i owijał wokół róży. Po miesiącu działa się magia

Zdradzamy magiczny sekret jeżówki

Jeżówka jest znana ze swoich potencjalnych właściwości leczniczych. Ekstrakty z korzenia i części nadziemnych jeżówki są wykorzystywane w suplementach diety i preparatach ziołowych. Nasi dziadkowie jeżówkę stosowali do poprawy odporności, zwalczania infekcji, łagodzenia stanów zapalnych oraz jako naturalne lekarstwo na przeziębienia i grypę.

Jeżówkę warto uprawiać dla licznych składników odżywczych, które znajdują się w roślinie. Roślina jest bogata w żelazo, kwasy tłuszczowe, miedź, garbniki, białka, witaminy C, A i E. Może łagodzić ból i obniżyć gorączkę. To naprawdę niezwykła byli, dlatego warto pomyśleć o zasadzeniu jej w ogrodzie.

Jak uprawiać jeżówkę?
Canva / Eileen Kumpf, Getty Images

Jeżówka musi być nawożona

Jeżówka jest prosta w uprawie. Jest odporna na choroby i pięknie rośnie. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to regularne podlewanie, nawożenie, a także odpowiednie stanowisko. Kwiaty nie lubią przesadzania. Po tym zabiegu bardzo często marnieją.

Dwa razy w roku musimy dostarczyć jeżówce azotu. W tym celu możemy wykorzystać gnojówkę z pokrzywy. Jesienią wzmocnijmy ją dodatkowo solidną porcją potasu. Tu z kolei doskonale sprawdzą się skórki banana zakopane w glebie. Jeżówka będzie cieszyć nasze oczy przez długi czas.