Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Już nie tylko Rzeszów. Legionella rozprzestrzenia się po Polsce. GIS wydał oświadczenie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 28.08.2023 13:07

Już nie tylko Rzeszów. Legionella rozprzestrzenia się po Polsce. GIS wydał oświadczenie

Legionella
Canva/vitapix

Słyszeliście o zakażeniach legionellą? Jeśli nie, to koniecznie zapoznajcie się z treścią tego artykułu. Sprawa jest bardziej poważna, niż mogłaby się wydawać. Specjaliści badają, jak mogło dojść do skażenia wody.

Legionella to groźna dla zdrowia i życia ludzkiego bakteria, która może przenikać do wody. Jak się okazuje, wykryto ją w wodociągach w niektórych województwach w Polsce. Czy mamy do czynienia z epidemią?

Legionella w wodociągach

Sprawa legionelli nabiera rozpędu. Okazuje się, że zagrożenie nie dotyczy tylko jednego powiatu. Chociaż zdawało się, że legionella wystąpiła jedynie w powiecie rzeszowskim, obecnie pojawiają się doniesienia o jej występowaniu w województwie lubelskim.

Wedle danych GIS, legionella przyczyniła się do pogorszenia zdrowia 127 osób i śmierci aż 8 pacjentów. Niestety, ale upalne lato nie sprzyja walce z zarazą, która szybko się rozprzestrzenia. Nie pomagają także komunikaty GISu.

Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje, aby w regionach, w których wykryto bakterię legionelli, nie pić wody z kranu i maksymalnie ograniczyć korzystanie z wody bieżącej. Czy to jedyne sposoby na walkę z zarazą?

Legionella w wodzie.jpg
Canva/zencreation, Getty Images Signature

Jak walczyć z legionellą? GIS alarmuje

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca mieszańcom skażonych regionów przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Deklaruje, że istnieją szczegółowe wytyczne, co robić w takich sytuacjach oraz jak zabezpieczyć miejscową ludność.

Trwają prace nad wyeliminowaniem bakterii legionelli z wodociągów. Mieszkańcom skażonych regonów zaleca się także regularne czyszczenie urządzeń natryskowych, odkręcać wodę na minimum dwie minuty przed jej użyciem (zwłaszcza po kilku dniowym nieodkręcaniu kurków), czy przepłukiwać urządzenia grzewcze.

GIS deklaruje, że bakteria może nie być odporna na wysokie temperatury. Bakterie legionelli giną już w temperaturze 70 stopni Celsjusza. Warto zatem korzystać wyłącznie z przegotowanej wody i dokładnie sprawdzać aktualne komunikaty GISu.

Legionella w całej Polsce. Czy reszt województw jest zagrożona?

Chwilowo GIS nie podaje informacji odnośnie do wykrycia legionelli w innych regionach kraju. Nie jest wykluczone jednak, że bakterie legionelli będą się rozprzestrzeniać. Z tego względu warto zachować szczególną ostrożność i kontrolować regularnie informacje miejscowych wodociągów.

Jeśli nie macie pewności, czy woda, którą pijecie, jest zdatna do spożycia, na wszelki wypadek ją przegotujcie. Tak proste działanie może uratować Wam zdrowie i życie.

Legionella nie ma szans.jpg
Canva/xalanx, Getty Images