DomekIOgrodek.pl
Kaktus

Pixabay/milivigerova

Kaktusy – uprawa i najpopularniejsze odmiany

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Kaktusy należą do roślin doniczkowych, które stanowią ozdobę każdego wnętrza. Charakteryzują się one różnorodnością kształtów oraz występowaniem dużej ilości gatunków. Należą do roślin niewymagających nadmiernej pielęgnacji. Dowiedz się więcej o ich prawidłowej uprawie oraz pielęgnacji.Kaktusy – pochodzenie i charakterystykaKaktusy pochodzą z Ameryki Południowej oraz Ameryki Północnej – to tam znajduje się ich naturalne środowisko. W Polsce najczęściej hoduje się je jako rośliny doniczkowe. Należą do roślin gruboszowatych, które charakteryzują się umiejętnością magazynowania wody w przekształconych pędach. Rośliny te pokrywają ciernie, które nazywa się również kolcami. Kolce stanowią przekształcone liście. Istnieją również gatunki nieposiadające kolców Wyróżnia się kilka kształtów kaktusów, do których zaliczają się kolumnowe, kuliste oraz walcowate.Najczęściej uprawiane kaktusy doniczkoweIstnieje wiele gatunków kaktusów doniczkowych uprawianych w Polsce. Do najczęściej wybieranych roślin należy:
echinokaktus Grusona – odznacza się okrągłym kształtem, a także długimi cierniami koloru kremowego, które są zebrane w liczne kępki,
opuncja drobnokolczasta – składa się łodygi pokrytej kępkami drobnych kolców o jasnym kolorze,
koryfanta – odmiana o żółtym bądź różowym kolorze, charakteryzuje się kulistą budową oraz kolcami zebranymi w liczne kępki,
ferocactus latispinus – jego cienie wyróżnia przepiękny, czerwony kolor,
ferocactus wislizeni – charakteryzuje się walcowatym kształtem oraz posiada długie ciernie.Jak uprawiać kaktusy doniczkowe?Na prawidłową uprawę wpływa kilka czynników, m.in.: odpowiednie podłoże, światło, temperatura, podlewanie oraz nawożenie. Ważny element stanowi dobór podłoża. Ziemia nie powinna być zbyt zasadowa, ani zbyt kwaśna. Najlepszym wyborem będzie taka o lekko kwaśnym odczynie, wynoszącym 6 pH. Ziemia, którą należy stosować przy uprawie, powinna być przepuszczalna oraz przewiewna. Często stosuje się ziemię torfową zawierającą mieszankę piasku. Rośliny te powinno się sadzić w plastikowych lub blaszanych doniczkach. Należy unikać drewnianych oraz glinianych doniczek, ponieważ ich porowata struktura wpływa na osłabienie roślin. Korzeń powinien swobodnie mieścić się w wybranej doniczce.

Na dnie donicy należy zrobić dziurki, które posłużą jako otwory odpływowe. Donice z roślinami powinno się ustawić w słoneczny miejscu, najlepiej przy oknie zwróconym na południe lub południowy-zachód. W porze letniej można wynieść kaktusy na zewnątrz, w miejsce gdzie będą miały pełne nasłonecznienie. Ponadto powinny być chronione przed deszczem oraz wilgocią. Wyjątek stanowią rośliny szczepione, które nie tolerują pełnego słońca. Ważnym aspektem jest odpowiednie podlewanie, które uzależnione jest od pory roku oraz od pogody. Powinny być podlewane od maja do końca września.

Zimą nie wymagają podlewania, jeśli jednak przebywają w ciepłym pomieszczeniu należy pamiętać o nawilżeniu podłoża. W marcu oraz kwietniu należy lekko zraszać rośliny, najlepiej w godzinach wieczornych. Należy unikać obfitego podlewania. Jeśli chodzi o nawożenie, to powinno się je stosować w przypadku roślin, które przebywają ponad 3 lata w tym samym podłożu. Można je poddać procesowi zasilenia dwa razy w ciągu roku, w terminie od czerwca do września. W przypadku przesadzania najlepszym okresem będzie przełom końca zimy oraz wczesnej wiosny. W trakcie przesadzania należy pamiętać, by usunąć martwe korzenie rośliny.Na co należy uważać przy uprawie kaktusów?Przy uprawie kaktusów najbardziej należy uważać na ich precyzyjne podlewanie, ponieważ nadmiar wody prowadzi do gnicia roślin. Gnicie objawia się brązowymi plamkami na korpusie kaktusa bądź szyjce korzeniowej. W takiej sytuacji należy brązowe miejsca odciąć zaostrzonym narzędziem, a następnie zdrowe miejsce pozostawić do zaschnięcia. Powinniśmy także dbać o temperaturę pomieszczenia, w której znajdują się rośliny, ponieważ zbyt wysoka temperatura, a także suche powietrze, sprzyja atakom szkodników.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >