DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Karmnik ościsty – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie
pixabay/ioa8320

Karmnik ościsty – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

1 czerwca 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Karmnik ościsty to bylina, która wyglądem przypomina mech lub trawę. Jest intensywnie zielona i gęsta, idealna do sadzenia na skalniakach. Może też zastępować trawę w naszym ogrodzie. Jego uprawa jest prosta i nie wymaga dużo czasu. Dowiedz się więcej o tej roślinie i jak ją pielęgnować .

Karmnik ościsty – charakterystyka

Karmnik ościsty, zwany również karmnikiem szydlastym, to roślina z rodziny goździkowatych. Można go spotkać właściwie w całej Europie. W Polsce rzadko występuje w środowisku naturalnym, natomiast jest bardzo często uprawiany w ogrodach. Jest bardzo popularny przede wszystkim dlatego, że wyglądem przypomina trawę i może być używany w jej zastępstwie. Jest jednak bardziej wytrzymały niż trawa i rośnie właściwie w każdych warunkach (nawet w suchych i piaszczystych miejscach). Jest rośliną, która bardzo długo kwitnie, właściwie przez cały okres letni. Charakteryzuje się niski wzrostem, około 2-5 cm. Ma drobne i zwarte pędy, które szeroko rozrastają się na boki. Ma podłużne i igiełkowate liście, które osiągają do 2 cm długości, oraz małe, białe kwiaty o wielkości ok. 5 mm. Mają one kształt gwiazdek. Roślina zazwyczaj ma ciemnozielony kolor, ale w ogródkach dość popularna jest odmiana dekoracyjna „Aurea”, która ma liście w kolorze złotożółtym i również białe kwiaty.

Jak uprawiać i pielęgnować karmnik ościsty?

Roślina lubi nasłonecznione i ciepłe miejsca. Można ją posadzić również w miejscu, gdzie jest cień, ale wtedy będzie mniej obficie kwitła. Odmiana „Aurea” woli zdecydowanie bardziej nasłonecznione miejsca, ponieważ jej barwa jest wtedy bardziej intensywna. Gleba nie musi być bardzo urodzajna, może być piaszczysta, piaszczysto-gliniasta, ale przepuszczalna. Najlepiej gdyby podłoże było lekko wilgotne, ale nie musimy go podlewać tak często jak zwykłego trawnika. Należy jednak unikać przesuszenia, podczas suchych okresów pamiętamy o podlewaniu, ale nie za bardzo obficie. Roślina dobrze znosi okres zimowy i jest odporna na przymrozki, więc nie trzeba jej zabezpieczać na zimę. Rośliny nie trzeba regularnie przycinać, jednak co kilka lat warto trochę odświeżyć byliny, które z czasem mogą zacząć „łysieć” od środka. Wystarczy po prosty dosadzić nowe pędy. Roślina wygląda ładnie właściwie w każdym miejscu w ogrodzie, dlatego można ją posadzić w skalniaku, na skarpach, jako roślinę okrywową, w różnych szczelinach, na brzegach ścieżek, czy jako zamiennik trawnika. Jeżeli użyjemy jej zamiast trawy, to musimy pamiętać, że dużo wolniej rośnie. Dlatego warto wybierać mniejsze powierzchnie do zasadzenia. Jest jednak bardziej dekoracyjna, kwitnie dłużej niż zwykły trawnik i jest bardziej odporna na deptanie.

Rozmnażanie karmnika ościstego

Karmnik ościsty można rozmnażać na kilka sposobów, jednak przed zasadzeniem nowych roślin, ziemię należy oczyścić i spulchnić. Jednym ze sposobów rozmnażania są gotowe sadzonki. Możemy je posadzić wiosną, latem lub jesienią, jednak najlepiej przyjmą się w okresie od kwietnia do września. Innym sposobem jest wysiewanie nasion. Przy tej metodzie musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dosyć powoli rosną. Możemy to zrobić na wiosnę, na przełomie kwietnia i maja. Roślina zacznie kiełkować po kilkunastu dniach. Ostatnim sposobem jest rozmnażanie przez podział. Najlepiej zrobić to w okresie wiosennym. Byliny sadzimy w odstępach ok. 20-30 cm. Najlepiej ok. 20 sadzonek na 1 metr kwadratowy.

Karmnik ościsty – zastosowanie

Karmnik ościsty ma uniwersalne zastosowanie i bardzo dobrze się komponuje z innymi roślinami w ogrodzie. Może służyć do zadarniania powierzchni, roślina zasłoni puste miejsce w rabatach, skalniakach oraz innych miejscach w ogrodzie, i dzięki temu ograniczy rozrastanie się niepożądanych chwastów. Jest to niska roślina, dlatego najlepiej sadzić ją z przodu. Jednolita barwa będzie pasować do bardziej dekoracyjnych i kolorowych gatunków. Można go również posadzić w miejscach, gdzie występują nierówności terenu. Ze względu na to, że nie trzeba go kosić, ani przycinać, doskonale je wypełni. Najlepiej sadzić go w większej ilości sztuk, wtedy uzyskamy zdecydowanie najlepszy efekt.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy