Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kasztanowiec zwyczajny – uprawa, pielęgnaca i popularne odmiany
Weronika Dadok
Weronika Dadok 27.05.2021 02:00

Kasztanowiec zwyczajny – uprawa, pielęgnaca i popularne odmiany

Kasztanowiec zwyczajny
Pixabay/Elsemargriet

Kasztanowiec zwyczajny to drzewo, które zachwyca swoim okazałym wyglądem. Oprócz walorów dekoracyjnych posiada także właściwości lecznicze. Jego kora, owoce oraz kwiaty zwierają szereg cennych składników. Poznaj tajniki uprawy oraz pielęgnacji tego pięknego drzewa.

Kasztanowiec zwyczajny – charakterystyka

Jest nazywany również kasztanowcem białym lub kasztanowcem pospolitym. Odznacza się rozłożystą oraz gęstą koroną, która osiąga około 20-25 metrów wysokości. Jego pień charakteryzuje się masywnością. Na początku kora drzewa posiada jasno-brunatne zabarwienie, które z czasem upływu lat zmienia swój odcień na szaro-czerwony. Co więcej, robi się ciemna, a także spękana. Drzewo wytwarza dość spore pąki, które posiadają około 1,5 metra szerokości oraz około 3 cm długości. Oprócz pąków charakteryzują go także dość duże liście o dłoniastym kształcie, które składają się z około 5-7 mniejszych liści.

W okresie jesiennym zmieniają swoją barwę na żółtą. Kolejnym elementem drzewa są jego kwiaty, które występują w dość dużej ilości. Kwiaty odznaczają się kremowo-białym kolorem. Zebrane w wiechowate oraz sztywne kwiatostany osiągają około 30 cm wysokości. Po przekwitnieniu przeistaczają się w małe, zielone oraz najeżone owoce, które w okresie jesiennym dojrzewają, a następnie z wnętrza ich kolczastych torebek wypadają kasztany o brązowym zabarwieniu. Okres kwitnienia zaczyna się w maju i trwa do czerwca. Owocowanie natomiast przypada na okres od września do października.

Zasady uprawy oraz pielęgnacji kasztanowca zwyczajnego

Drzewo najlepiej uprawiać w słonecznym bądź półcienistym miejscu. Zaleca się wybór żyznej, przepuszczalnej oraz bogatej w składniki pokarmowe gleby. Na jego posadzenie należy przeznaczyć dość spore miejsce, aby mógł się prawidłowo rozwijać. Drzewo źle znosi suszę. Jest odporne na niskie temperatury oraz dość odporne na różne zanieczyszczenia powietrza. Młode rośliny potrzebują regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie dużej suszy. Regularne podlewanie należy wykonywać do momentu rozwinięcia się ich korzeni.

W przypadku starszych drzew nie zaleca się podlewania, ponieważ rośliny same zaopatrują się w wodę, wyjątek stanowią jedynie nadmiernie suche miejsca, gdzie korzenie rośliny nie mogą prawidłowo się rozwijać i same zaopatrywać w wodę. Jeśli chodzi o nawożenie nie jest ono konieczne, w celu zwiększenia kwitnienia, w okresie wiosennym można jednak zastosować nawóz w formie kompostu. Nawożenie zaleca się jedynie, gdy drzewo jest posadzone na mniej zasobnym podłożu, wtedy stosujemy nawozy organiczne.

Czy możemy przycinać kasztanowiec zwyczajny?

Co do zasady nie powinniśmy wykonywać procesu przycinania drzewa, ponieważ niezbyt dobrze to znosi. Jest bardzo wrażliwy na różnorakie poranienia oraz cięcia. W przypadku pojawienia się rany na naszym drzewie może dojść do powstania zgnilizny, która prowadzi do wielu chorób drzewa.

Termin zbierania owoców kasztanowca zwyczajnego

Owoce należy zbierać w okresie jesiennym, gdy opadną one na ziemię. Trzeba pamiętać o dość szybkim zebraniu owoców, ponieważ są one często łupem wielu zwierząt. Można je także zerwać bezpośrednio z rośliny, po czym odstawić je, aż dojrzeją. Tak zebrane kasztany przechowujemy przez około kilka miesięcy. Przy zbieraniu ważne jest, aby pamiętać, że owoce tego drzewa nie są jadalne dla ludzi, dlatego nie możemy ich spożywać.

Tagi: