Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Kiedy zmiana czasu na zimowy? Wtedy przestawiamy zegarki i dłużej pośpimy
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 19.08.2023 13:13

Kiedy zmiana czasu na zimowy? Wtedy przestawiamy zegarki i dłużej pośpimy

 kiedy zmiana czasu
Canva / expressivehands; jariojehuel, pixabay

Zmiana czasu uważana jest za zbędną. Już niedługo zmienimy czas z powrotem na zimowy. Kiedy zmieniamy czas na zimowy? Zmiana czasu ma konkretne przyczyny. Skąd właściwie się wzięła?

O zmianie czasu zaczęto mówić już w XVIII wieku. Jej pomysłodawcą był Benjamin Franklin. Jednak to nie przez niego pierwszy raz zmieniliśmy czas.

Dlaczego zmieniamy czas z letniego na zimowy?

Zmiana czasu ma konkretne przyczyny. Coraz częściej mówi się, o zlikwidowaniu zmiany czasu. Jednak skąd ona właściwie się wzięła? Za prowodyra  zmiany czasu uważa się Benjamina Franklina. Jednak to nie za jego życie pierwszy raz zmieniliśmy czas.

Benjamin Franklin zauważył, że ludzie chodzą spać zgodnie z zegarkiem. Nie bierzemy pod uwagę zmroku panującego za oknem. Zmiana czasu miała sprawić, że będziemy zużywać mniej prądu, a w czasach Franklina — mniej świec.

Pierwszy raz zmieniliśmy czas w 1919 roku. Jednak regularna zmiana czasu została wprowadzona od 1977 roku. Kiedy mamy zmianę czasu z letniego na zimowy? Już niedługo znów przestawimy zegarki.

 kiedy zmiana czasu
Canva / energepic.com, Pexels

Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Zmiana czasu ma sprawić, że zużycie prądu się zmniejszy. Idąc spać, kiedy za oknem robi się ciemno, zużywamy mniej prądu. Czas z zimowego na letni zmieniliśmy w ostatnią niedzielę marca. Kiedy ponownie zmienimy czas na zimowy?

Czas zmieniamy, kiedy dzień staje się coraz krótszy. Czas z letniego na zimowy zmieniamy w ostatnią niedzielę października. W tym roku zmiana czasu przypada na sobotnią noc z 28 października na 29 października.

Czas w październiku przesuwamy do tyłu. W październikową sobotę godzina z 3:00 zmieni się na 2:00. Co to jeszcze dla nas oznacza? Tej nocy śpimy o godzinę dłużej. Zmiana czasu nie jest aż taka zła. O czym warto pamiętać tej nocy?

Podróżowanie po zmianie czasu

W noc, w którą zmieniamy czas, lepiej nie planować podróży. Zmiana czasu sprawia, że pociągi stoją godzinę na stacji. Samoloty czekają na lotnisku, a autokary się zatrzymują. Ostatni weekend października zdecydowanie nie sprzyja wyjazdom.

Zmiana czasu wiąże się też ze zmianami w rozkładach jazdy. Tyczy się to przede wszystkim pociągów. Warto o tym pamiętać i dokładanie sprawdzić godziny odjazdu.

hortensja bukietowa  (3).jpg
Canva / Gjorgji Mitrev, Pexels