Kiedy zrobimy zakupy w niedzielę w 2024? Mamy listę handlowych niedziel
Ostatnią niedzielę handlową w 2023 roku mamy już za sobą. Od kiedy przepisy o zakazie handlu w niedzielę weszły w życie, coraz rzadziej mogliśmy robić zakupy w drugi dzień weekendu. Jak będzie w nadchodzącym 2024 roku?
Partie opozycyjne, które stworzyły koalicję w sejmie i mają większość, w swoich programach miały zmiany dotyczące zakazu handlu w niedzielę. Ile w taki razie będzie niedziel handlowych w przyszłym roku?
Czy przepisy się zmienią?
Zakaz handlu w niedzielę został wprowadzony w 10 stycznia 2018 roku. Od tamtego czasu mieliśmy coraz mniej niedziel handlowych. Znajdą się zwolennicy i przeciwnicy tego rozwiązania.
Partie, które weszły w koalicję i mają większość w sejmie, w swoich programach poruszały kwestie zakazu handlu w niedzielę. Pojawiła się propozycja zniesienia niehandlowych niedziel, jednak żadna decyzja jeszcze nie padła.
Na ten moment przepisy odnośnie zakazu handlu w niedzielę obowiązują, a to oznacza, że będziemy mieć ograniczoną możliwość zrobienia zakupów w drugi dzień weekendu. W które niedziele w 2024 roku zrobimy zakupy?
W te niedziele zrobisz zakupy w 2024 roku
Po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę przepisy stopniowo się zmieniały. Ilość niedziel handlowych się zmniejszała. Zostaliśmy przy siedmiu niedzielach handlowych w roku. Tak też będzie w 2024 roku. Zakupy zrobimy w następujące dni:
- 28 stycznia,
- 25 marca,
- 28 kwietnia,
- 30 czerwca,
- 25 sierpnia,
- 15 grudnia,
- 22 grudnia.
W niedzielę nadal będą otwarte sklepy na dworcach i lotniskach. Zakupy zrobimy też w mniejszych sklepikach, w których za ladą stanie właściciel. Otwarte będą również apteki i stacje benzynowe. Poza niedzielami sklepy będą zamknięte też w niektóre święta.
W te dni też nie zrobisz zakupów
Zakaz handlu w niedzielę sprawił, że w drugi dzień weekendu zwykle nie możemy zrobić zakupów. Jednak poza tym w dni ustawowo wolne od pracy i niektóre święta też nie możemy udać się do sklepów. Poza niedzielami zakupów nie zrobimy w:
- 1 stycznia (Nowy Rok),
- 6 stycznia (Trzech Króli),
- 31 marca - 1 kwietnia (Wielkanoc),
- 1 maja (Święto Pracy),
- 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja),
- 30 maja (Boże Ciało),
- 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP),
- 1 listopada (Wszystkich Świętych),
- 11 listopada (Święto Niepodległości),
- 25-26 grudnia (Boże Narodzenie).
Zobacz także:
- Czy przychodząc do kogoś do domu trzeba zdejmować buty?
- Wrzuć zapałkę do toalety. Po kilku minutach zlikwidujesz problem
- Są malutkie, obmierzłe i wchodzą nam do łóżka. Z pomocą cytryny je przepędzisz