Klapa w toalecie powinna być zamknięta podczas spłukiwania wody. Wyjaśniamy, dlaczego
Mogłoby się wydawać, że tak prosta czynność, jak spłukiwanie wody w sedesie nie powinna potrzebować instrukcji obsługi. Tymczasem wiele osób popełnia kardynalny błąd, który może wpłynąć na zdrowie domowników. Tylko przy zamkniętej klapie mamy pewność, że nasza toaleta uniknie zanieczyszczenia.
Według badań w brytyjskim Which Magazine nieczyszczony telefon posiada niemal 20 razy większą ilość potencjalnie szkodliwych bakterii niż armatura przeciętnej toalety. Nie oznacza to jednak, że nasze sedesy są wolne od jakichkolwiek drobnoustrojów. Udostępnione przez Uniwersytet Kolorado nagranie sprawi, że już nigdy nie spłuczecie wody przy otwartej klapie.
Toaleta w niebezpieczeństwie. Wszystko przez niewłaściwe spłukiwanie wody
W przypadku niektórych użytkowników lęk przed korzystaniem z publicznych toalet jest tak wielki, że są oni w stanie znieść naprawdę wiele, byleby tylko nie musieć z nich korzystać. Podejście to może być uzasadnione, gdyż w takie miejsca rzeczywiście mogą być siedliskiem groźnych bakterii.
Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że nasze domowe łazienki także nie są wolne od zanieczyszczeń. W samych muszlach klozetowych i rezerwuarach mogą znajdować się m.in. bakterie z grupy: paciorkowców, gronkowców, bakterie Shigella, czy wirusy zapalenia wątroby typu A. Jedną z najbardziej niebezpiecznych bakterii ,lubującą się w sanitariatach jest bakteria E. coli, znana także jako pałeczka okrężnicy, która wywołuje wiele schorzeń, od zatrucia pokarmowego i zakażeń aż po zapalenie otrzewnej i sepsę. Co dzieje się zatem z tym mikrobiologicznym koktajlem, kiedy zostaje nieoczekiwanie porwany przez wodę i rozbryzgany o ceramikę? Nagranie udostępnione na platformie YouTube przez Uniwersytet Kolorado udowadnia, jak ważne jest, by podczas spłukiwania klapa sedesu była opuszczona.
Jak poprawnie spłukać wodę w toalecie? Nagranie wyjaśnia, dlaczego deska powinna być zawsze opuszczona
Dlaczego opuszczanie klapy jest tak ważne? Wielu z nas nie miało do tej pory pojęcia, że gdy w ruch idzie spłuczka, nasza toaleta zmienia się w istny gejzer o potężnej sile rażenia. Większość wody trafia oczywiście do rur, ale rozbryzg jest większy niż widać na pierwszy rzut oka, co ukazuje nagranie wykonane przy pomocy lasera.
Wraz z kropelkami wody w powietrze wzbijają się patogeny, tworząc tzw. chmurę bakteryjną pełną groźnych rotawirusów i noro wirusów, która może osiągnąć promień nawet 2 metrów wokół toalety, stopniowo osiadając na armaturze, kafelkach i naszej skórze.
Dlatego tak ważne jest, by klapa przy płukaniu była zawsze, bezwzględnie opuszczona. Jeśli sedes jej nie posiada, wskazuje się, by stanąć z boku miski — nie na wprost, w możliwie dużej odległości.
Reklama:
Podczas wykonanego na Uniwersytecie Kolorado badania okazało się, że przy spłukiwaniu wody cząsteczki wystrzeliwują z prędkością 2 metrów na sekundę i unoszą się na wysokości 1,5 metra w ciągu ośmiu sekund. Prędkość porównano do startującej rakiety. Naukowcy wyjaśniają, że patogeny mogą utrzymywać się w toalecie przez dziesiątki spłukiwań.
– Jeśli czegoś nie widzimy, to udajemy, że nie istnieje. Kiedy zobaczysz ten film, już nigdy nie będziesz myślał o spłuczce w ten sam sposób – komentuje główny autor badania, John Crimaldi.
Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:
1. Najciekawsze domy świata. Architektów poniosła wyobraźnia
2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia — każda złotówka ma znaczenie.
źródło: popularne, ole