kompostownik
pixabay.com/Antranias(CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 17 Marca 2021

Czego nie wolno wrzucać do kompostownika? Większość popełnia błąd

Wiosna to znakomita pora, żeby założyć kompostownik. Zanim jednak przystąpisz do działania, musisz wiedzieć, czego nie można do niego wrzucać. Jak się okazuje, większość z nas popełnia jeden podstawowy błąd, który związany jest z... jedzeniem!

Kompost w ogrodzie może przynieść wiele korzyści. W naturalny i bezpieczny sposób zasila nasze uprawy, dzięki czemu nie musimy stosować chemicznych preparatów.

Bogaty jest w różne składniki odżywcze i pomoże nam w poprawieniu struktury gleby. Musimy jednak wiedzieć, co możemy do niego wrzucać!

Kompostownik - nie popełniaj tego podstawowego błędu

Największym grzechem ogrodników jest napełnianie kompostownika... odpadami pochodzenia zwierzęcego. Mowa tutaj głównie o pożywieniu, którego nie dojadamy i zamiast do kosza wyrzucamy do ogrodu.

Jakie produkty są więc zakazane? Przede wszystkim jajka (można zastosować jedynie skorupki), mięso, kości, tłuszcz, jogurty, sery i inny nabiał. Podczas rozkładania się wytwarzają szkodliwe drobnoustroje i brzydki zapach, które może przyciągać szkodniki, takie jak na przykład szczury.

Od 1 lipca musisz zgłosić państwu, czym ogrzewasz dom. Inaczej grzywnaOd 1 lipca musisz zgłosić państwu, czym ogrzewasz dom. Inaczej grzywnaCzytaj dalej

Absolutnie nie kompostujmy również zwierzęcych odchodów, żwirku dla kota czy trocin pochodzących z klatek, w których trzymamy gryzonie.

Kompostownik - uważaj z chorymi roślinami

Często popełnianym błędem jest również umieszczanie w kompoście roślin, które zostały zaatakowane przez szkodniki i choroby. Niestety grzyby i larwy, które doprowadziły do zagłady naszych roślin, mogą przetrwać proces kompostowania, co potem przynosi tragiczne skutki.

Otóż podczas rozrzucania nawozu na naszych uprawach, szkodliwe elementy zostają wprowadzone w glebę i stają się źródłem zakażenia naszej zieleni w ogrodzie! Dlatego tak ważne jest, aby całkowicie pozbyć się zaatakowanych przez choroby roślin z działki.

Kompostownik - nie wrzucaj tego do środka

Kolejnym grzechem jest wrzucanie do kompostownika chwastów, które są w okresie pełnej dojrzałości i zdążyły wytworzyć już nasiona. Niestety nie zniszczą się one podczas kompostowania, lecz zaczynają kiełkować, w następstwie powodując zachwaszczenie. Możemy stosować jedynie chwasty jednoroczne, które nie zdążyły wytworzyć nasion.

Oczywiście pod żadnym pozorem nie wrzucajmy do kompostownika szkła, ceramiki, plastiku, metalu, toreb foliowych, tkanin czy gruzu. Mogą mieć w sobie szkodliwe substancje, które finalnie zaszkodzą całemu procesowi.

Aby rozprowadzić kompost, potrzebujesz narzędzia, które zrobi to dokładnie i solidnie. Taki właśnie jest kultywator ogrodowy PARKSIDE, którym przetransportujesz i rozrzucisz nawóz, a dzięki regulowanej wysokości nie nadwyrężysz kręgosłupa.

Redakcja Domek i ogródek szczególnie poleca ten produkt z Lidla, gdzie możecie zamówić go w niskiej cenie z darmową dostawą [TUTAJ]!

kultywator

Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News