DomekIOgrodek.pl
Wino możemy otworzyć butem

pixabay.com/pixel2013 (CC0 Domena publiczna)/pixabay.com/D_Van_Rensburg (CC0 Domena publiczna)

Jak otworzyć butelkę wina, gdy nie masz w domu korkociągu?

24 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Chyba każdy z nas zna tę sytuację, gdy w trakcie kolacji ze znajomymi chcemy poczęstować ich winem, ale gdy już mamy otworzyć butelkę okazuje się, że…nasz korkociąg się gdzieś zapodział! Uspokajamy – ta sytuacja to nie koniec świata, a Ty nie

Jak to mówią, potrzeba matką wynalazku, niech więc nie zdziwią Cię nasze metody. Jeśli masz pod ręką buta, książkę, wieszak lub pozostałe przedmioty, które opisane są poniżej, nie wahaj się ich użyć. Pamiętaj jednak, aby nie wykonywać całego procederu w pobliżu kanapy czy jasnego obrusu albo dywanu – odrobina napoju może się wylać i pobrudzić ich powierzchnię.

Zapalniczka

Wykorzystanie niewielkiego płomienia jest bardzo skutecznym sposobem, jednak pamiętajmy, aby zachować ostrożność – pod wpływem ciepła szkło może pęknąć. Aby otworzyć wino, jedną ręką chwyćmy butelkę przez ściereczkę, drugą jednocześnie podgrzewając ją tuż przy korku, co spowoduje jego wysunięcie. Ponieważ wystrzelenie korka może odbyć się z podobnym impetem, jak tego od szampana, zadbajmy to, aby wokół nas nie było innych osób.

Śrubokręt

W przypadku śrubokrętu sprawa jest prosta – musimy powoli i precyzyjnie wkręcić go w korek (ważne, żeby go nie rozszarpać). Gdy poczujemy, że jest wepchnięty wystarczająco głęboko, po prostu pociągnijmy go do siebie – i gotowe.

But

Być może ten sposób brzmi nieco dziwnie, ale gwarantujemy, że działa. Przy tej metodzie musisz wykorzystać swoją siłę. Wsadź wino do wnętrza buta (dobrze, żeby miał twardy obcas) i uderzaj nim o twardą pionową powierzchnię – najlepiej o ścianę. Gdy korek nieco wysunie się z butelki, chwyć go kombinerkami i wyciągnij.

Wieszak na ubrania

Jeśli masz w domu metalowy wieszak, który nie jest już użyteczny, możesz spróbować otworzyć nim wino. Ta metoda działa podobnie do śrubokrętu – wkręć ostre i zawinięte zakończenie w korek, a następnie ostrożnie go wyciągnij. Wieszak z dużym prawdopodobieństwem może ulec zniszczeniu, dlatego nie używaj przedmiotu, który wciąż Ci służy.

Książka

Ten przedmiot, szczególnie w miękkiej okładce, będzie świetnym amortyzatorem dla butelki. Podłóż książkę pod dno butelki i mocno uderzaj o ścianę – dzięki temu wino się nie potłucze, a podobnie jak w przypadku metody z butem, uda Ci się wysunąć nieco korek.

Jeśli masz przy sobie książkę w twardej okładce, to również możesz ją wykorzystać! W tym przypadku po prostu silnie uderzaj nią o dno butelki, co również spowoduje wysunięcie korka do góry, dzięki czemu z łatwością wyjmiesz go nawet ręką.

Szczoteczka do zębów

Tym podłużnym, ale tępym przedmiotem co prawda nie wyciągniesz korka na zewnątrz, ale możesz wepchnąć go…do wewnątrz. Postaw butelkę na twardym podłożu i mocno napieraj na niego szczoteczką.

Pamiętaj o tym, aby koniecznie zrobić małą dziurkę w korku, aby zapewnić powietrzu ujście! W innym wypadku pod wpływem ciśnienia dno butelki może odpaść.

Klucz

Do otwarcia butelki wina możesz wykorzystać także klucz. Pamiętaj jednak, żeby miał on spiczaste zakończenie, które z łatwością wbije się w korek i umożliwi wepchnięcie go do środka.

Źródło: polki.pl

Podobne artykuły

Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Zapach

Inspiracje

Domowe triki na piękny zapach w domu

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Inspiracje

Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów

Czytaj więcej >
Światełka świąteczne

Inspiracje

Przystrojony dom na Święta. Nazywają go "Małym Las Vegas "

Czytaj więcej >
segregacja śmieci

Inspiracje

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Czytaj więcej >
Piekarnik

Inspiracje

Czyszczenie blat z piekarnika, prosty sposób

Czytaj więcej >