Kosmosy – jak je uprawiać?
Nazywane inaczej warszawiankami, ponętkami lub wschodniaczkami, kosmosy to kwiaty, które spotykamy najczęściej w miejskich łąkach i ogrodach w stylu wiejskim. Kosmos oznacza z greckiego harmonię, być może dlatego te dekoracyjne kwiaty o pięknych barwach zyskały tę nazwę .
Są efektowne i bardzo dekoracyjne, a przy tym nie mają dużych wymagań uprawowych. Sprawdź, czego potrzebują kosmosy, by pięknie kwitnąć.
Kosmosy – charakterystyka rośliny
Kosmos to roślina należąca do rodziny astrowatych, której środowiskiem naturalnym jest Ameryka Południowa, głównie Meksyk.
Ta jednoroczna bylina dorastająca do 120 cm wysokości charakteryzuje się delikatnym ulistnieniem przypominającym koper, wyprostowaną łodygą i kwiatami w kształcie koszyczków w barwie od białej po purpurową.
Kosmosy kwitną w lipcu, a kwiaty utrzymują się aż do jesienno-zimowych przymrozków. Gatunkiem powszechnie uprawianym w Europie jest kosmos podwójnie pierzasty.
Wśród odmian znajdziemy m.in.: Purity – kwitnąca na biało, Sensation – o kwiatach białych, obrzeżonych na czerwono, Sea Shells – kwitnąca na różowo lub purpurowo. Kosmosy nadają się idealnie do tworzenia tzw. łąk kwietnych, które nie wymagają dużego nakładu pracy, wyglądają efektownie i przyciągają owady. Mogą być również sadzone osobno lub z innymi bylinami.
Ciekawym urozmaiceniem jednokolorowej rabaty będą kosmosy siarkowe – odmiana o barwie żółtej lub pomarańczowej, której kwiaty mają średnicę około 6 cm. Kosmos siarkowy kwitnie obficie latem aż do jesieni, nadaje się do uprawy na rabatach oraz w pojemnikach, a także jako kwiat cięty. Jest równie mało wymagający, co jego kuzyni. Ogrodniczą ciekawostką jest również odmiana kosmosów krwistoczerwonych Choca Moca – o brązowawych kwiatach i zapachu… czekolady. Charakteryzuje się luźnym pokrojem, tworzy kępy o wysokości do 60 cm, a jej pędy kwiatostanowe 75 cm. Kwitnie od lipca do października. Świetnie sprawdzi się na rabatach, ale również w pojemnikach na tarasie czy balkonie, zaskakując swoim zapachem.
Kosmosy – uprawa i pielęgnacja
Kosmosy do prawidłowego wzrostu potrzebują słonecznego stanowiska i przepuszczalnego, piaszczystego podłoża. Gleba nie powinna być bardzo zasobna, ponieważ kosmosy mimo niesprzyjających warunków i tak będą rosły i rozmnażały się bardzo szybko. Z tego względu niektórzy nazywają kosmosy chwastami, jednak niesłusznie – to kwiaty bardzo dekoracyjne. Również ich kwitnienie jest długie, dzięki czemu możesz wysadzić je późno, by uzupełniały grządki w czasie, gdy inne rośliny już obumierają. Można z nich tworzyć również naturalnie wyglądające ściany z kwiatów, zamiast żywopłotów.
Kosmosy wyglądają delikatnie, ale wcale takie nie są – wykazują dużą odporność na choroby i ataki szkodników. Mogą być nieodporne jedynie na podmuchy wiatru, dlatego najlepiej sadzić je w zacisznym miejscu. Chociaż kosmosy są znane ze swojej łatwości w uprawie, może się zdarzyć tak, że nie będą chciały kwitnąć w Twoim ogrodzie. Przyczyny mogą być różne, np.: Podłoże, w którym są posadzone jest zbyt żyzne – kosmosy nie lubią „idealnych” warunków, a więc zbyt zasobnej w składniki odżywcze gleby. Są zbyt często podlewane – nadmiar wody szkodzi delikatnym korzeniom. Kiełkujące rośliny są uszkadzane przy zbyt mocnym pieleniu – łatwo przeoczyć delikatne, przypominające koperek młode listki. Masz w ogrodzie inwazję ślimaków, które chętnie zjadają młode roślinki, a Ty nawet nie zauważysz, że wzrosły.
Jeśli wyeliminujesz powyższe przeszkody, kosmosy powinny zakwitnąć w ciągu 6 tygodni od wysiewu. Rośliny, które wzrosną, raczej nie powinny chorować. Dorosłe egzemplarze nie są również obiektem ataków ze strony szkodników. Nasiona przekwitłych kosmosów są przysmakiem dla ptaków, dlatego możesz zostawiać je na zimę. Chociaż kosmosy przez długi czas były zapomniane albo kojarzyły się wyłącznie z babcinymi, wiejskimi ogródkami, dziś wracają do łask. Niewielkie wymagania i subtelny, lecz piękny wygląd kosmosów na nowo zdobywa serca amatorów ogrodnictwa – w pełni zasłużenie. Źródła: https://www.mojpieknyogrod.pl/artykul/kosmosy-uprawa-i-pielegnacja http://www.e-ogrodek.pl/a/kosmos-w-ogrodzie-uprawa-i-pielegnacja-kosmosow- 33.html https://www.weranda.pl/ogrody/rosliny/ale-kosmos