Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Kryzys na rynku budowlanym w Polsce. Czy wpłynie to na wzrost cen mieszkań?
Kamil Świętek
Kamil Świętek 28.08.2023 17:28

Kryzys na rynku budowlanym w Polsce. Czy wpłynie to na wzrost cen mieszkań?

Kryzys na rynku budowlanym w Polsce
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomość ta z pewnością nie ucieszy inwestorów ani nabywców mieszkań. W Polsce po raz kolejny brakuje rąk do pracy w sektorze budowlanym. Wzrost cen materiałów budowlanych, brak wykwalifikowanych pracowników, a teraz to?

Informacja ta szczególnie silnie może uderzyć w nowych inwestorów. Kryzys na rynku budowlanym może wiązać się z dłuższymi terminami realizacji projektów oraz wzrostem cen nieruchomości. Czy to kolejny kryzys na rynku budowlanym?

Kryzys na rynku budowlanym i jego przyczyny

Kryzys na rynku budowlanym w Polsce to poważny problem powtarzający się od lat. Wzrost cen materiałów oraz brak wykwalifikowanej kadry to tylko jeden z wielu problemów dotyczących kryzysu na rynku budowlanym.

Okazuje się, że w sektorze tym brakuje rąk do pracy. Wedle Anny Karyś-Sosińskiej, członki członkini zarządu firmy Budimex, nawet 90% przedsiębiorstw budowlanych skarży się na zbyt małą ilość pracowników.

Jak podaje portal Eurostat, w Polsce przebywa obecnie 978 tys. Ukraińców, którzy chętnie znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach budowlanych. Mają oni jednak świadomość, że za zachodnią granicą Polski zarobią znacznie więcej, stąd też nie zaskakuje fakt, że ilość pracujących Ukraińców w Niemczech przebyła 1,3 miliona.

Kolejny kryzys na rynku budowlanym w Polsce.jpg
Canva/Engin_Akyurt, pixabay

Kryzys na rynku budowlanym. Polska budowlanka stoi na imigrantach

Doszło do tego, że kryzys na rynku budowlanym nie wynika z wysokiego bezrobocia, z namiaru miejsc pracy i braku wyspecjalizowanej kadry na rynku. Nie pociesza fakt, że z takim stanem rzeczy utożsamia się wiele krajów Europejskich.

Jedyna nadzieja w pracownikach z zagranicy, którzy jednak od pracy w Polsce, preferują pracę w Niemczech. Jak podaje Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP:

– W zasadzie wszystkie kraje rozwinięte zmagają się z problemami demograficznymi. Krótko mówiąc, w relatywnie zamożnych państwach społeczeństwa się starzeją, a dzieci nie rodzą, co ogranicza możliwości rozwoju gospodarczego i jest bardzo groźne dla stabilności funkcjonowania podstawowych elementów państwa. Dlatego to bardzo dobrze, że niemal natychmiast otworzyliśmy się na pracowników z Ukrainy. Kluczowym wyzwaniem pozostaje jednak zatrzymanie ich u nas, a to okazuje się coraz trudniejsze, ponieważ do gry zaczęły wchodzić również inne państwa – podaje prezes ZPP Cezary Kaźmierczak w wywiadzie dla Money.

Kryzys na rynku budowlanym. Czy czeka nas załamanie rynku?

Kryzys na rynku budowlanym w Polsce nie zwiastuje niczego dobrego. Po 24 lutym 2022 roku, czyli po wybuchu wojny na Ukrainie, braki kadrowe w polskim sektorze budowlanym wzrosły niemalże do 30%.

Kryzys na rynku budowlanym co prawda został załatany pracownikami z innych krajów, między innymi z Azji, aczkolwiek czy jest to budujące dla gospodarki kraju? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Wam Drodzy Czytelnicy.

Kryzys na rynku budowlanym w Polsce - co teraz.jpg
Canva/ligora, Getty Images