Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Oświetlenie > Lampy solne - zdrowe czy nie? Wiemy, czy faktycznie działają
Kamil Świętek
Kamil Świętek 06.02.2024 21:02

Lampy solne - zdrowe czy nie? Wiemy, czy faktycznie działają

Lampy solne
Canva/pixelshot

Lampy solne stają się coraz bardziej popularnym, designerskim gadżetem do mieszkań, który znacząco podnosi estetykę wnętrz. Czy jednak prawdą jest, że poza walorami wizualnymi, mają one także prozdrowotne działanie na nasz organizm?

Na rynku panuje ogromny rozstrzał cenowy lamp solnych, a producenci prześcigają się w podawaniu ich niezliczonych zalet. Ile w tym prawdy? W niniejszym artykule przyjrzymy się naukowemu podejściu do tematyki lamp solnych.

Czym są lampy solne?

Lampy solne od pewnego czasu stały się modnym dodatkiem do wnętrz. Zdecydowanie ich nietuzinkowy wygląd podnosi estetykę mieszkania, ale czy kupujemy je wyłącznie z tego powodu?

Ponoć oświetlenie to ma prozdrowotne właściwości na nasz organizm. Uwalnianie jonów ujemnych w powietrzu ma pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Czy jednak nie jest to kolejny chwyt marketingowy?

Lampa solna 2.jpg
Canva/pixelshot

Zasada działania lampy solnej

Lampa solna jest w rzeczywistości wydrążonym kawałkiem soli pakistańskiej lub himalajskiej, w którym umieszczona jest żarówka. Pod wpływem ciepła uwalnianego z żarówki, sól stopniowo uwalnia się w powietrzu, nasycając go.

Wedle teorii, to właśnie jony ujemne wydobywające się z lampy solnej mają ponoć zwiększać ilość tlenu w mózgu, co korzystnie wpływa na koncentrację. Inna teoria głosi, że lampy solne neutralizują jony dodatnie w powietrzu, które emitowane są przez urządzenia elektroniczne, takie jak telewizory, czy komputery.

W końcu lampy solne korzystnie mają wpływać na samą jakość powietrza. Ich zadaniem jest oczyszczanie go z kurzu, alergenów, czy pleśni. Jak jednak naukowcy postrzegają lampy solne? Czy marketingowe obietnice znajdują pokrycie w rzeczywistości?

Lampy solne w naukowym zwierciadle

Naukowcy dosyć sceptycznie patrzą na nowy trend. Po pierwsze zauważają oni, że ogromne widełki cenowe lamp solnych (między 30, a kilkaset złotych) sprawiają, że na rynek trafiają produkty niskiej jakości, które nijak mają się do topowych odpowiedników.

Mało tego. Wiele egzemplarzy wyposażona jest w żarówki LED, które nie generują wystarczającej ilości ciepła, aby doszło zamierzonej reakcji z solą. To jednak nie wszystko.

Naukowcy wciąż nie są w stanie jednoznacznie określić, czy jony ujemne faktycznie korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Mimo że istotnie lampy solne wpływają na oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu, trudno upatrywać w nich panaceum na wszystkie dolegliwości. Warto więc podchodzić do tego tematu rozsądnie i… korzystać z lamp solnych bardziej jako z dekoracyjnego dodatku niż produktu leczniczego.

Lampa solna 3.jpg
Canva/Cup of  Couple, Pexels

ZOBACZ TAKŻE: