DomekIOgrodek.pl
walesa-1607617985

youtube.com/Piotr Piotruś

Lech Wałęsa - dom i ogród

6 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Ta wspaniała rezydencja z lotu ptaka prezentuje się iście królewsko - ogromny dom otoczony rozległym teren zielonym. To właśnie tutaj od lat żyje najsławniejszy Polak świata, zasłużony noblista. Mieszkańcem tego domu jest... były prezydent Polski, Lech Wałęsa!

Lech Wałęsa to postać kultowa, znana na całym świecie. Były prezydent Polski i laureat pokojowej Nagrody Nobla nie jest już czynnym politykiem, ale wciąż budzi wśród Polaków ogromne zainteresowanie i emocje.

Nie inaczej sprawa ma się z jego życiem prywatnym. Spore zainteresowanie wzbudza niesamowita willa, w której Wałęsa od lat mieszka z żoną Danutą.

Okazała rezydencja Lecha Wałęsy - aż 300 metrów kwadratowych 

Wałęsowie dokonali zakupu swojej pięknej willi z ogromnym ogrodem w 1988 roku. Miejsce jest malownicze  - niedaleko znajduje się Park Oliwski, a do morza wystarczy kwadrans jazdy samochodem.

- Każdy chyba przyzna, że jest to wyjątkowe miejsce. Położone niemal na granicy Gdańska i Sopotu, u stóp pokrytych lasem wzgórz morenowych. Do dziś pamiętam moment, gdy pewnego dnia usiadłam w jadalni i patrzyłam na te lesiste wzgórza. Poczułam wówczas, że tutaj jest moje miejsce - napisała w książce "Marzenia i tajemnice" Danuta Wałęsa.

W latach dziewięćdziesiątych dom przeszedł remont generalny, ponieważ znajdował się w bardzo złym stanie. Całość ma około trzystu metrów kwadratowych i dwie kondygnacje. Żona byłego prezydenta wielokrotnie podkreślała, że w środku nie ma żadnych luksusów. Nie znajdziecie tam basenu ani marmurów. Wnętrza urządzone są skromnie, bez przepychu i ekstrawagancji, co możemy zobaczyć na niektórych nagraniach, które Lech Wałęsa wrzuca do internetu.

youtube.com/Piotr Piotruś

Ogród Lecha Wałęsy to marzenie

Cała działka, na której znajduje się willa, ma około 6 tysięcy metrów kwadratowych - było to więc znakomite miejsce do zaaranżowania pięknego ogrodu! Wspaniale zajęła się tym Danuta Wałęsa, dla której zieleń jest oazą i królestwem.

Na terenie działki kobieta ma szklarnie, w której dojrzewają pyszne pomidory - zajada się nimi cała rodzina. Nie brakuje tam również fasolki szparagowej, szczypiorku, gruszek i jabłek.

youtube.com/Piotr Piotruś

- Lubię cały mój ogród, każdą porą dnia i roku. Mogłabym w nim przebywać godzinami. Latem sympatyczne są poranki i wieczory - zwłaszcza po upalnym dniu. Kocham maj, gdy wszystko rozkwita kolorami, ale lubię też jesień, gdy barwy zaczynają się zmieniać. Wtedy ogród wygląda wprost bajkowo - mówi żona byłego prezydenta na łamach portalu ladnydom.pl.

Wielokrotnie w ogromnym ogrodzie odbywały się słynne jubileuszowe przyjęcia na część Lecha Wałęsy. Pośród drzew i krzewów zielonego zakątka znajdowało się czasami nawet kilkaset osób! Pani Danuta postanowiła jednak przerwać tę tradycję i od tamtej pory do swojego azylu wpuszcza jedynie garstkę najbliższych osób.

youtube.com/Piotr Piotruś

Źródło: se.pl

Marta IdzikowskaAutor

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Domy gwiazd

Jak mieszka Marzena Rogalska? Wnętrza są imponujące

Czytaj więcej >
justyna-steczkowska

Domy gwiazd

Jak mieszka Justyna Steczkowska? Widok wnętrz robi wrażenie

Czytaj więcej >

Domy gwiazd

Wiemy, gdzie mieszka Donald Tusk. Można się zdziwić

Czytaj więcej >

Domy gwiazd

Poznajesz ten dom? Należał do polskiego polityka

Czytaj więcej >

Domy gwiazd

Gdzie teraz mieszka Przemek Kossakowski?

Czytaj więcej >

Domy gwiazd

Dom Agnieszki Woźniak-Starak

Czytaj więcej >