DomekIOgrodek.pl
Lilak

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/manfredrichter

Lilak – pachnąca ozdoba wiosennego ogrodu

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Lilak nazywany potocznie (i błędnie) bzem jest pięknym i efektownym krzewem ogrodowym – jego obfite kwiaty o odurzającym zapachu nieodłącznie kojarzą się z wiosną. Dowiedz się, jak sadzić lilaki w ogrodzie i jak je pielęgnować, by wydobyć z nich największe walory.

Lilak – charakterystyka i odmiany

Lilaki to rośliny z rodziny oliwkowatych, wśród których wyodrębnia się około 30 gatunków i nawet 1000 odmian. Ich środowisko naturalne to Chiny oraz południowo-wschodnia Europa.W Polsce najpopularniejszym gatunkiem jest lilak pospolity, który został prawdopodobnie sprowadzony z Turcji.Lilak może mieć postać małego drzewa lub wysokiego krzewu, osiągającego około 4 m wysokości, kwitnącego najintensywniej w maju, zazwyczaj na biało lub różowo.

Wśród odmian lilaka pospolitego popularność zyskały m.in.:

Lilak Sensation – dorastający do 3 m wysokości, o sercowatych liściach i purpurowych kwiatach z białym obrzeżeniem;Lilak Primrose – dorastający do 2,5 m wysokości, historycznie pierwszy lilak o jasnożółtych lub kremowych kwiatach;Lilak Madame Lemoine – dorasta do 4 m wysokości, charakteryzuje się śnieżnobiałymi kwiatami w gęstych kwiatostanach;Lilak Professor Hoser – osiągający 4 m wysokości, o kwiatach fioletowo-niebieskich, przekwitających na bladoniebiesko;Lilak Aucubaefolia – również dorastający do 4 m wysokości, wyróżniający się pstrymi, plamistymi liśćmi i bladoliliowymi kwiatami;Lilak Mirabeau – jedna z najwcześniej zakwitających odmian, osiągająca 2-4 m wysokości. Kwiaty są fioletowo-niebieskie.

Dla miłośników różnorodności w ogrodzie, prócz lilaka pospolitego polecane są również inne gatunki, np. lilak japoński, drobnolistny i karpacki.

Lilaki najkorzystniej prezentują się sadzone od frontu ogrodu, pojedynczo lub w grupie. Można je mieszać z innymi roślinami, np. jaśminem, co stworzy mieszankę o wyjątkowym zapachu.

Lilak – jak go uprawiać i pielęgnować?

Krzew ten potrzebuje słońca, by móc obficie kwitnąć. Wybierz dla lilaka miejsce jasne, zasobne w żyzną glebę o odczynie obojętnym lub zasadowym.Podłoże nie może być piaszczyste i jałowe, ani podmokłe, ponieważ lilak nie przyjmie się.Sadź lilaki wiosną lub wczesną jesienią. Możesz kupić zarówno sadzonki w doniczce, jak i te z korzeniami na wierzchu. W obu przypadkach powinny przyjąć się dobrze.Wierzchnią część korzeni umieść kilka centymetrów pod ziemią, a zasypując je, jednocześnie podlewaj sadzonkę. Pojedyncze egzemplarze posadź w odległości około 4 metrów od siebie.Lilaki są z reguły mrozoodporne, ale przez pierwsze lata warto osłaniać je przed niskimi temperaturami.Po sadzeniu skróć pędy lilaka o 1/3 długości i usuń te połamane czy osłabione, by pobudzić krzewienie. Pamiętaj również o usuwaniu przekwitłych kwiatów, by roślina mogła bujniej kwitnąć w kolejnym roku. Jest to tzw. odmładzanie rośliny.Nawożenie jest dopuszczalne, ale nie może być zbyt intensywnie – najlepiej wybrać nawozy organiczne wraz ze ściółkowaniem podłoża.Lilak nie wymaga obfitego podlewania – wystarczy robić to raz w tygodniu, a w przypadku długotrwałych susz dwa razy w tygodniu.

Na co choruje lilak?

Jeżeli lilak w Twoim ogrodzie nie kwitnie, a jego liście brązowieją i skręcają się, może to oznaczać, że został zaatakowany przez choroby.Wśród najczęstszych dolegliwości lilaka znajdują się:Bakterioza – choroba objawiająca się brązowieniem i skręcaniem liści oraz plamami na ich blaszce. Porażony bakteriozą lilak może nie zakwitnąć lub jego kwiaty mogą obumrzeć tuż po zakwitnięciu. Choroba łatwo się przenosi pomiędzy egzemplarzami rośliny.Werticilioza – objawia się żółknięciem i brązowieniem liści oraz ich opadaniem. Chory lilak słabo kwitnie.Askochytoza – pierwsze oznaki tej choroby to brązowe plamy na szypułkach kwiatów i pędach. Powoduje skręcanie i brązowienie liści, które jednak nie opadają.

Działanie zwalczające choroby lilaków to usunięcie chorych pędów i wykonanie oprysków grzybobójczych. Zapobieganie zapadnięciu na powyższe choroby polega na regularnym przycinaniu krzewów po przekwitnięciu, by zapewnić stały dostęp światła do wnętrza korony.

Źródła:https://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/pielegnacja-ogrodu/lilak-krzew-sadzenie-uprawa-i-pielegnacja-lilaka,24306.htmlhttps://www.homebook.pl/artykuly/5571/lilak-pospolity-bez-jak-sadzic-przycinac-i-rozmnazac-bezhttps://poradnikogrodniczy.pl/choroby-bzu-lilaka-dlaczego-nie-kwitnie-brazowe-skrecone-liscie.php

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >