DomekIOgrodek.pl
Ogród zimą

Wikimedia Commons/Hortulus (CC0 Domena publiczna)

Luty w ogrodzie

7 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Luty w ogrodzie to idealny czas, aby przygotować się do nadchodzącej wiosny. Jest to miesiąc spokojny, jednak jeśli już teraz nie wykonasz kilku ważnych czynności, to twoje rośliny mogą bardzo ucierpieć. Zobacz, jak możesz zadbać o swoje byliny, drzewa

Może się wydawać, że w lutym nasz ogród nie potrzebuje opieki ani zaangażowania. Nic bardziej mylnego, teraz powinniśmy przyłożyć się do tego, aby przygotować go do wiosny i zachować w jak najlepszym stanie! Zobacz, jak należy o niego zadbać.

Luty w ogrodzie - drzewa, krzewy, byliny

Przede wszystkim kontrolujemy stan osłon na krzewach ozdobnych - w razie potrzeby poprawiamy je i oczyszczamy ze śniegu. Jeśli nie panuje mróz, możemy je również przyciąć. Drzewa iglaste warto przyciąć, zanim rozwiną się pąki. Krzewy, które kwitną późną wiosną i latem, możemy podciąć wewnątrz krzewu, usuwając suche pędy.

Trawy ozdobne również wymagają przycięcia. Pod koniec miesiąca, jeśli nadejdą nieco cieplejsze dni, trawy wypuszczą nowe liście. Jeśli nie usuniemy zaschniętych źdźbeł już teraz, to później możemy uszkodzić młode pędy.

W domu wysiejmy do pojemników jednoroczne rośliny, takie jak begonia stale kwitnąca, aster chiński, lwia paszcza, lobelia przylądkowa czy petunia ogrodowa. Powinniśmy umieścić nasiona w mieszaninie ziemi, piasku i torfu, a następnie zakryć całość folią - to zapewni wilgotność. Najlepsza temperatura dla kiełkowania to 20-22 stopnie Celsjusza dla roślin jednorocznych.

Luty w ogrodzie - nie zapomnij o trawniku

Nocą roztopiony śnieg tworzy śnieżną skorupę, którą należy rozbić. Dzięki temu nie powstanie pleśń. Nadmiar białego puchu zgarnijmy pod drzewa. Pamiętajmy, aby nie chodzić po mokrym, ośnieżonym trawniku, gdyż zostawimy wtedy udeptane ślady. Może nawet zniknąć z nich trawa.

Gdy śnieg już stopnieje, zadbajmy o zastosowanie nawozu wzbogaconego fosforem i potasem. Usuwamy grabiami kępki mchu i stare źdźbła traw. Możemy wykonać też aerację i piaskowanie.

Rośliny, które przechowujemy w pomieszczeniach

Fuksje, oleandry czy lantany to rośliny, które uprawiamy w pojemnikach i trzymamy w chłodnych pomieszczeniach. W lutym warto przenieść je na cieplejsze stanowisko i obficie podlewać. Przełóżmy je też do świeżej ziemi, dzięki temu zaczną wegetację w dobrych warunkach.

Mniej więcej dwa tygodnie po tej czynności zaczynamy nawożenie specjalnym środkiem dla roślin kwitnących. Na przełomie lutego i marca sadzonki pelargonii, fuksji czy surfinii ukorzeniamy. Należy to zrobić w mieszaninie torfu i piasku, w temperaturze około 20 stopni.  Po ukorzenieniu przesadzamy całość do doniczek i zapewniamy dobry dostęp do światła.

Co zrobić z oczkiem wodnym i kompostem?

Przede wszystkim, nie dopuszczajmy do zamarznięcia lustra wody! W razie potrzeby odpompujmy nieco wody, powstanie wtedy poduszka powietrzna. Warto zrobić również przerębel. Kompost uzupełnijmy o resztki organiczne. Możemy też okryć pryzmę matą słomianą.

Źródło: muratordom.pl

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >