Masz w domu stare monety i banknoty? Mało kto wie, że można na nich zarobić fortunę. Wystarczy zwrócić uwagę na szczegóły
Jeśli masz w domu stare monety lub banknoty, odziedziczone w formie pamiątki lub też kolekcji po dziadkach, przyjrzyj się im dokładnie. Niektóre potrafią być warte prawdziwą fortunę. Wszystko zależy od kilku szczegółów. Na co zwrócić uwagę?
Pieniądze, poza ich wartością nominalną, mają też wartość kolekcjonerską. Ta druga potrafi przekroczyć pierwszą kilkadziesiąt i więcej razy. Dotyczy to nawet nominałów z czasów PRL-u, choć oczywiście im starszy rocznik, tym większa szansa, że się obłowimy.
Stare monety i banknoty o ogromnej wartości
Kolekcjonerzy potrafią zapłacić niemałe pieniądze za wyjątkowy egzemplarz. Od czego zatem zależy wartość monet i banknotów? Najważniejsze czynniki to: rodzaj nominału, rocznik, dostępność obiektu na "rynku" oraz stan zachowania pieniądza.
Zwłaszcza ostatni czynnik bywa kluczowy. Zniszczone, porwane banknoty lub pieniądze, które uległy erozji, niestety mają mikroskopijną lub zerową wartość. Im lepiej zachowany egzemplarz, tym jego cena będzie wyższa. Co ciekawe, błędy w druku i wszelkiego rodzaju odstępstwa od normy, jak nietypowy numer seryjny są dla odmiany niezwykle smacznym kąskiem dla kolekcjonerów.
Jak sprawdzić wartość starych pieniędzy? Najlepiej udać się do eksperta z prośbą o wycenę. Jeżeli jednak zależy nam na najwyższej możliwej kwocie, możemy sprawdzić ich wartość na platformach aukcyjnych lub forach numizmatycznych, których nie brakuje w internecie.
Ceny starych monet i banknotów
Kilka lat temu za dukat ze Stanisławem Augustem Poniatowskim z 1756 roku został sprzedany za 322 tysiące złotych. To niezwykle wysoka, rekordowa kwota, jednak nawet pieniądze z okresu PRL-u można sprzedać za kilka tysięcy złotych. Statystyki serwisu aukcyjnego OneBid pokazują, że w Polsce w ciągu roku sprzedawanych jest kilkadziesiąt tysięcy monet.
Średnia cena sprzedaży to około 1500 złotych, choć bywają i takie, które osiągają wartość kilkuset tysięcy złotych. Na przykład 20-złotówka z 1984 roku wyceniana jest na pięć tysięcy złotych. Z kolei próbna dwuzłotówka z 1989 na cztery tysiące.
10-złotówka z 1982, w zależności od stanu, warta jest od 30 do 300 złotych. Jeszcze większe wahania dotyczą banknotu 100-złotowego z 1948 roku, ponieważ możemy znaleźć oferty od 100 do nawet 1000 złotych. Z kolei banknot 500-złotowy z 1982 roku jest wart zaledwie 19 złotych, ale już za ten sam nominał z 1974 roku dostaniemy około 300 złotych.
Szczególnym przypadkiem jest tak zwana "pięciozłotówka z rybakiem". Moneta z lat 50., zaprojektowana przez Józefa Gosławskiego, ma na rewersie rybaka ciągnącego sieci na tle promieni słonecznych. Ten z pozoru niepozorny pieniążek wart jest średnio 1699 złotych.
Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:
1. Najciekawsze domy świata. Architektów poniosła wyobraźnia
2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
Źródło: onebid.pl, numizmatyczny.com, coin24.pl