Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Masz w domu taką monetę? Dzisiaj możesz za nią dostać ogromne pieniądze
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 22.11.2023 20:52

Masz w domu taką monetę? Dzisiaj możesz za nią dostać ogromne pieniądze

moneta z PRL-u
YouTube/Marciniak | Dom Aukcyjny Gabinet Numizmatyczny

Monety z PRL-u przeżywają swoją drugą młodość. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, a na aukcjach można na nich dobrze zarobić. Nie każda moneta jednak jest sporo warta. Kolekcjonerzy szukają konkretnych numizmatów, które zostały wpuszczone na rynek w określonym czasie.

Taka właśnie jest polska złotówka, która była niezwykle popularna w poprzednim ustroju politycznym. Sprawdź, jakie musi spełniać wymagania, byś zarobił na niej ogromne pieniądze.

Przedmioty z PRL-u wracają do łask

Monety, kredensy, odkurzacze i inne urządzenia i przedmioty z czasów PRL-u są ostatnio coraz bardziej modne i coraz chętniej kupowane przez kolekcjonerów i pasjonatów. Na oficjalnych aukcjach, a także na aukcjach internetowych możesz więc naprawdę sporo zarobić.

Absolutnym hitem w ostatnim czasie są monety z czasów PRL-u. Monety, jeśli są w dobrym stanie i z konkretnego roku mogą kosztować od 200 zł do nawet 24 tysięcy zł! Jeśli masz w domu te nominały, koniecznie skontaktuj się z kolekcjonerami.

Ważne jest, by nie czyścić monet przed sprzedażą. Czyszczenie może je uszkodzić, a tym samym znacznie spadnie ich wartość. Ta złotówka z czasów PRL-u jest wiele warta. Jednak nie tylko za nią otrzymasz spore wynagrodzenie.

monety prlu.jpg
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ta złotówka jest warta ogromne pieniądze

Złotówka była bardzo popularną monetą. Jeśli jednak w domu posiadasz monetę o wartości 1 zł z 1957 roku, możesz zarobić na niej nawet kilka tysięcy zł. Na aukcjach cena wywoławcza to zwykle 1 tys. zł, jednak te właśnie monety kolekcjonerzy kupowali nawet za 2- 8 tysięcy zł.

Warunkiem jest to, by moneta była w stanie praktycznie nieużywalnym. Liczy się również stan wybicia, znak mennicy, a nawet wady fabryczne, czy znaki techniczne. Może okazać się, że w swoich zbiorach masz więcej monet, które są wiele warte.

Za te monety również sporo dostaniesz

Na aukcjach bardzo poszukiwaną i tym samym bardzo dobrze płatną jest moneta o nominale 10 gr. Ważne, by moneta była wybita w 1973 roku. Jest aluminiowa i bardzo rzadka. Jakiś czas temu taka właśnie moneta została sprzedana za 24 tysiące zł!

100 zł z rysiem z 1979 roku oraz 5 zł z rybakiem z 1958-1974 r. również dobrze stoją na aukcjach numizmatycznych. 100 zł możesz sprzedać za około 4-5 tysięcy, natomiast 5 zł z rybakiem - od 200 zł do 5 tysięcy zł. 

Koniecznie sprawdź więc, czy w domu lub na strychu nie masz jeszcze monet, których wartość w ostatnim czasie niezwykle wzrosła. Być może masz niespieniężoną fortunę i nawet o tym nie wiesz.

monety prl.jpg
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Marciniak | Dom Aukcyjny Gabinet Numizmatyczny ” na platformie YouTube.

Zobacz także:

Tagi: monety