Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Korzystasz jeszcze w domu z kuchenki gazowej? Eksperci przekazali niepokojące doniesienia
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 22.11.2023 14:15

Korzystasz jeszcze w domu z kuchenki gazowej? Eksperci przekazali niepokojące doniesienia

kuchenka gazowa
shutter/Krasnikova Kat

Masz w domu kuchenkę gazową? Mimo, że jest wygodna i niezależna od dostaw prądu, koniecznie zmień ją na płytę indukcyjną lub ceramiczną. To kwestia nie tylko twojego bezpieczeństwa.

Najnowsze badania wykazały, że kuchenki gazowe są bardziej szkodliwe dla zdrowia, niż wcześniej przypuszczano. I nie chodzi wyłącznie o możliwość wybuchu butli. Na opary narażone są szczególnie nasze dzieci.

Dlaczego odchodzimy od kuchenek gazowych?

Kuchenki gazowe są niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Mają również jeden, ogromny plus - kiedy jest przerwa w dostawie prądu i tak możemy zagotować wodę na herbatę lub ugotować obiad. To całkowicie niezależne źródło.

Gaz w domu nie jest jednak bezpieczny. Co jakiś czas słyszymy przecież o wybuchu lub rozszczelnieniu się butli, które mają tragiczne skutki. To właśnie dlatego kuchenki gazowe wypierane są przez płyty indukcyjne i ceramiczne.

Wybuch lub rozszczelnienie gazu to jednak niejedyny problem. Niedawno pojawiły się badania, które jasno wskazują, że korzystanie z kuchenki gazowej jest niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci.

kuchenka gazowa.jpg
canva/Teona Swift z Pexels

Kuchenki gazowe są niebezpieczna dla zdrowia

Korzystanie z kuchenki gazowej powoduje uwalnianie się metanu i tlenku azotu. Okazuje się, że toksyczne związki ulatniają się nawet wtedy, kiedy nic nie gotujemy, a więc stale jesteśmy na nie narażeni.

Będąc w domu, wdychamy więc metan i tlenek azotu, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Opary te są o wiele bardziej szkodliwe, niż toksyczne zanieczyszczenia pochodzące z ruchu ulicznego!

Jakie są skutki korzystania z kuchenek gazowych?

Naukowcy ostrzegają, że skutki użytkowania kuchenek gazowych w dłuższej perspektywie powodują trwałe i poważne problemy ze zdrowiem.

Najbardziej narażone są dzieci. Skutki korzystania z kuchenek porównywalne są do biernego palenia. Dzieci, których rodzice i dziadkowie posiadają gaz w domu, częściej chorują na ciężką postać astmy. Dorośli również skarżą się na duszności i problemy z oddychaniem.

Jeśli więc mamy kuchenkę gazową w domu, warto więc rozważyć wymianę jej na płytę indukcyjną lub ceramiczną. Będziemy zależni od dostaw prądu, jednak będziemy o wiele zdrowsi, a to przecież najważniejsze.

kuchenka gazowa.jpg
canva/Photospirit

Zobacz także: 

Na rynku mamy nową odmianę jabłek. Już niedługo wyprze lobo i antonówkę

Zamiast płynu do naczyń używam siemienia lnianego. Zmywanie jest banalnie proste

Masz na lodówce magnesy? Szybko się ich pozbądź. Ten powód cię przekona